İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“İstanbul’un Fethi ve Panorama 1453” Konulu Resim ve Kompozisyon Yarışmasının Ödül Töreni Yapıldı

“İstanbul’un Fethi ve Panorama 1453” Konulu Resim ve Kompozisyon Yarışmasının Ödül Töreni Yapıldı

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin birlikte bu yıl yedincisini düzenlediği, “İstanbul’un Fethi ve Panorama 1453” konulu resim ve kompozisyon yarışmasının ödül töreni, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Ödül törenine İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner ve Kültür AŞ yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda konuk katıldı.

Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin katıldığı törende, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye layık görülen resimler açıklandı. Eserler, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nin fuayesinde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Fethin 565. Yılı münasebetiyle ve Fatih’in müjdelenmiş şehri fethettiği 1453. yılına ithafen müzeyi ziyaret eden 565. kişi Vildan Hakim ve 1453. kişi Akbar Mevlana isimli Endonezya vatandaşı olan bu iki ziyaretçiye fetih tablosu hediye edildi.

Kutlamalar kapsamında tüm gün boyunca müzeyi ziyaret eden herkese bir yüzünde Fatih’in tuğrası, diğer yüzünde ise müzenin siluetinin yer aldığı “hatıra parası” takdim edildi.

İstanbul’un Fethi yıldönümü münasebetiyle burada bir araya geldikleri için çok mutlu olduğunu ifade eden Yelkenci, şöyle konuştu:

“Bir araya gelmelerine vesile olan Kültür A.Ş. yönetimine, Panorama 1453 Müzesi yönetimine yürekten teşekkür ediyor, kompozisyon ve resim yarışmalarına katılan öğrencilerimizi de tebrik ediyor ve onlara da teşekkür ediyor, hepinize hoş geldiniz diyorum.”

Fetihin sadece bir şehri ele geçirmekten ibaret olmadığını vurgulayan Yelkenci, “Fethi yapabilmek için öncesinde büyük bir ahlaki, manevi ve ilmi hazırlık yapmış olmak gerekiyor. Bir şeyi kafanıza koyduğunuz zaman ona ahlaken, manen ve ilmen hazır olmanız gerektiğini bileceksiniz. O hedefe ulaştıktan sonra ise onun hakkını vereceksiniz. O nimete yakışan bir şekilde hareket edeceksiniz” dedi.

İstanbul’u fethe hazırlanırken ve sonrasında neler yaşandığına dair kısa bir tarihi hikâye anlatan Yelkenci, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Hem Balkanlarda hem İstanbul’da hem de fetih yaşanan diğer yerlerde, Latin Avrupalıların aynı dinden olmalarına rağmen, Osmanlı’nın adaleti tercih edilmiştir. İşte bu fethe, manen hazır olmak ve fetihten sonrasını inşa edebilmekle alakalı bir şeydir. Bundan dolayı fetih dediğimiz zaman İstanbul’u büyük askeri başarıyla ele geçirmeyi değil, fetih öncesini ve fetih sonrasını bileceksiniz. Bu düşüncelerle tekrar bu yarışmayı 7 yıldır beraberce düzenlediğimiz Kültür A.Ş. Genel Müdürümüz Kemal Kaptaner şahsında bütün çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu yarışmaya katılma cesareti gösteren hem resim alanında ortaokul öğrencilerimizi hem de kompozisyon alanında lise öğrencilerimizi yarışmaya katılma cesareti gösterdikleri için onları kutluyor teşekkür ediyorum. Derece girmek çok önemli değil, katılmak daha önemli. Dereceye giren öğrencilerimizi de tebrik ediyorum. Bütün öğrencilerimin gözlerinden öpüyorum. Onları yetiştiren öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum.”

Ödül töreni öncesi konuşan İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, “İstanbul’un Fethi’ni yâd ederken, çok anlamlı bir mekânda, Panorama 1453 Müzesi çatısı altında, bu töreni yapmak gerçekten çok anlamlı ve çok değerli bir hatıra. Özellikle bugün dereceye girerek ödül alan tüm öğrenciler için ömür boyu unutulmayacak bir anı. Tabii ki biz bugün güzel resimler çizen, güzel kompozisyonlar yazan öğrencilerimizi ödüllendireceğiz. Ama daha önemlisi, onların bu yarışmaya katılarak elde ettikleri farkındalık. Fatih ile ilgili, fetih ile ilgili edindikleri kavramını daha da yakından algılamaları önemli. Dolayısıyla amacımız böyle yarışmalarla ve etkinliklerle sadece onların yeteneklerini ödüllendirmek değil; fetih konusunu, fetih kavramını genç dimağlarına unutulmaz bir şekilde nakşetmek ve kazımak.” dedi. 

İnşallah çocuklarımız gelecekte birer Fatih olur diyen Kaptaner; organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ve eğitim camiamıza çok teşekkür ediyorum diyerek sözlerini noktaladı.

01-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.