İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'un Fethi Temalı Yarışmalar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Okçular Vakfı iş birliğinde düzenlenen İstanbul'un Fethi temalı yarışmalar sonuçlandı.
İstanbul'un Fethi Temalı Yarışmalar

Yeryüzünün kadim şehirlerinden İstanbul'un fethi, siyasi, sosyal ve kültürel sonuçlarıyla Osmanlı ve dünya tarihinin akışını değiştiren çok yönlü bir olaydır. Tarihçilerin farklı boyutlarıyla ele aldıkları fethin ilk adımı Malazgirt Zaferiyle atılmıştır. Adeta bir bütünün parçaları gibi nakış nakış işlenmiş bu büyük ve kutlu fethin 567. yıl dönümünü için uzaktan eğitim bileşenleri bağlamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Okçular Vakfı iş birliğinde çağ kapatıp çağ açan; siyasal, sosyal ve kültürel sonuçlarıyla dünya tarihinin akışını değiştiren İstanbul'un Fethi temalı şiir okuma, resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları yapıldı.

Aziz İstanbul'un Ufku

Tarihin en muhteşem zaferlerinden biri olan İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümünde düzenlenen yarışmaların önemine değinen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı "Hemen her semtinde medeniyetlerin izlerini barındıran, önemli eserleriyle geçmişimizi geleceğimize bağlayan kadim şehrimiz, kültürel mirasımızın olduğu kadar birlik ve beraberliğimizle anlam kazanan yüce erdemlerimizin de simgesidir. Bu açıdan öğrencilerimizi 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ve 2071'e taşıma yolunda bizlere daima ilham vermektedir. Zira şuna inanıyoruz; insan geçmişle gelecek arasında yaşar." şeklinde konuştu.

Aziz İstanbul'un ufkunu şiirle, bilgiyle ve resimle okuyup anlamak gerektiğini belirten Yazıcı, "Hiç şüphesiz varlığın bütünlüğünü, insan hayatının bütün veçhelerini kuşatan fethin ruhunu yükselterek yaşatmak kültüre duyarlı nesiller sayesinde mümkün olacaktır. İstanbul'un sade bir semtini sevmenin bile bir ömre değdiğine inanıyoruz.  Gönlümüz istedi ki eğitimi evlerimizde sürdürdüğümüz küresel salgın zamanında mazimizi ve özümüzü dirilten sanat eserleriyle tarihimizi hayal ettirelim. Bizler de bu sorumluluk bilinciyle şehrimizi ve tarihimizi öğrencilerimize inceliği, güzelliği ve anlamı ile kavratmak için uzaktan eğitim sürecinde kurumsal iş birliği anlayışı ile yarışmalar düzenledik. Yarışmamıza emek veren, katkı sunan herkese müteşekkirim. Ödül alan öğrencilerimizi tebrik ediyorum." dedi.

Ülke genelindeki tüm resmî/özel lise öğrencilerine yönelik olan şiir okuma yarışması doğrultusunda Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nden gerekli onay alındı ve öğrencilere gerekli duyuru yapıldı. Türkiye geneli şiir okuma yarışmasında öğrencilerimize okumak için seçmeleri amacıyla "Fetih Marşı" ( Arif Nihat Asya), "Fetih Zamanı" (Fazıl Hüsnü Dağlarca), "İstanbul'un Fethini Gören İstanbul" (Yahya Kemal Beyatlı), "Bizans Göründü Karşıdan" (Arif Hikmet Par) ve "İstanbul'un Fethi" ( İbrahim Minnetoğlu)  şiirleri belirlendi.

Yarışmaya katılacak olan öğrencilerimiz videolarını, son teslim tarihine kadar https://okcularvakfi.org/  sayfasında ilgili bölüme yüklediler. İlgili içerikler AR-GE Birimi öğretmenlerimizden oluşan jüri aracılığıyla değerlendirildi. Aşağıda bilgileri yer alan öğrencilerimiz ödül almaya hak kazandılar:

Türkiye Geneli Lise Öğrencileri Şiir Okuma Yarışması

1-    Efkan Polat Kalay- Aydın Sosyal Bilimler Lisesi

2-    Melike Genç- Rize Çayeli Fen Lisesi

3-    Seda Onar- İstanbul Bayrampaşa Sağmalcılar Anadolu Lisesi

ePttAVM mağazasında geçerli olmak üzere yarışmada ilk üçe giren eserlerden birinciye 1.000 TL, ikinciye 900 TL, üçüncüye 800 TL hediye çeki verildi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Okçular Vakfı iş birliğinde İstanbul'un Fethi temalı İstanbul geneli resim, şiir, kompozisyon yarışması için gerekli Valilik oluru alınarak, 39 ilçemize bağlı resmî/özel ilkokul, ortaokul ve liselere gerekli duyuru yapıldı.

İstanbul'un Fethi temalı İstanbul geneli resim, şiir, kompozisyon yarışmasında her İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz başvuruları kendi oluşturacağı bir platform veya İlçenin mevcut platformlarından alarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü temsilen her kategoriden beşer eseri  https://okcularvakfi.org/ sayfasında ilgili bölüme yükledi.

Yarışmadaki ilgili kategorilerde ilk üçe giren eserlere ePttAVM mağazasında geçerli olmak üzere birinci olanlara 3.300 TL, ikincilere 2.400 TL, üçüncülere ise 1.500 TL hediye çeki verildi.

Başvuru yapan eserler AR-GE Birimi üyesi öğretmenlerimizden oluşan jüri tarafından değerlendirildi ve aşağıda bilgileri yer alan öğrencilerimiz ödül almaya hak kazandılar.

İlkokul Öğrencileri Resim Yarışması

1-    Ela Özgün- Güngören Atatürk İlkokulu

2-    Tuğba Senem Demircioğlu- Beşiktaş Şair Behçet Kemal Çağlar İlkokulu

3-    Elif Neva Kocaarslan- Başakşehir Oyakkent İlkokulu

Ortaokul Öğrencileri Şiir Yarışması

1-    Muhammed Yusuf Eser- Üsküdar Özel Çamlıca Palet Ortaokulu

2-    Deniz Gültekin- Kartal İhsan Zakiroğlu Ortaokulu

3-    Hanife Meryem Kulaç- Beşiktaş İsmail Tarman İmam Hatip Ortaokulu

Lise Öğrencileri Kompozisyon Yarışması

1-    Emir Eray Özay- Pendik İTO Şehit Ahmet Aslanhan Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi

2-    Zeynep Polat- Gaziosmanpaşa Küçükköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

3-    Büşra Pembe Cebe-Sarıyer Özdemir Sabancı Emirgan Anadolu Lisesi

Öğrencilerimize yarışma sonuçları ile ilgili gerekli bilgilendirme yapıldı. Yarışmalarda ikinci ve üçüncü olan öğrencilerimizle video çekimi yapıldı. Birincilik elde eden öğrencilerimizle ödül töreninde canlı bağlantı yapılmasıyla ilgili gerekli irtibat sağlandı.

30-05-202030-05-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.