İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'u Okuyorum Ödül Töreni

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul'u Okuyorum Projesi kapsamındaki yarışma için ödül töreni düzenlendi.
İstanbul'u Okuyorum Ödül Töreni

Lise öğrencilerine yönelik mektup, şiir, deneme, kısa film, İstanbulmaca bilgi, kültür ve beceri Yarışması adıyla değişik alanlarda yarışmalar  yapıldı. Proje kapsamında bütün ilçelerde okuma kültürü oluşturma ve yazma alışkanlığını teşvik amacıyla mektup, şiir, deneme yarışması; yaşadıkları şehrin önemli karelerini ölümsüzleştirmek adına kısa film yarışması; yine öğrencilerin takım çalışmasıyla İstanbul'u keşfetmeleri; tarihî, kültürel ve turistik mekânlarını tanımalarının hedeflendiği tarih, medeniyet ve şehir şuuru kazandırmak düşüncesiyle İstanbulmaca bilgi, kültür ve beceri yarışması yapıldı.

Tarihî ve Kültürel Mekânlar

İSTANBULMACA yarışmasıyla öğrencilerimizin akademik performanslarının yanında algılama, akıl yürütme, teknolojiyi hızlı kullanma ve iletişim becerilerinin gelişimindeki en önemli faktörler olan dikkat, hafıza, odaklanma, zihni ve fiziki beceri hızına nitelik katmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda İstanbulmaca yarışmasına her ilçeden iki okul takımı katılmış ve İstanbul Suriçi'nde bulunan tarihî ve kültürel mekânlarda yarışmışlardır. Yarışmada takımlara bir günde on görev verilmiş ve bu görevleri en hızlı ve doğru bir şekilde tamamlamaları istenmiştir.

Her günün sonunda görevi başarıyla tamamlayan üç okulumuz finalde yarışma hakkını elde etmiştir. Finale kalan 15 okulumuz 22 Nisan 2019 Pazartesi günü ilk üçe girebilmek için yarışmışlardır. Gün sonunda birinciliği İstanbul Kartal Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi Takımı "Nimelceyş"; ikinciliği Üsküdar Üsküdar Lisesi Takımı "İstanbul'un Muhafızları"; üçüncülüğü Ataşehir Habire Yahşi Anadolu Lisesi Takımı "Darülhayal" kazandı. Ayrıca sosyal medya (Twitter) ödülü ise, Arnavutköy Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi Takımı "Tarihin İzinde"nin oldu.

Müzik Dinletisi ve Ödüller

İstanbul'u Okuyorum Projesi kapsamındaki yarışmalarımızın ödül töreni ise Fatih Çapa Fen Lisesi Konferans Salonunda yapıldı. AR-GE Kültür Birimi'nin yürüttüğü projeleri özetleyen çalışmalardan derlenen sinevizyonunun izlenmesi ile başlayan program müzik öğretmenlerimiz Ümraniye Necip Fazıl Ortaokulu'ndan Nurdan Aksu Özbir, Nişantaşı Rüştü Üzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Tolga Köylü, Kâğıthane Hamidiye İmam Ortaokulu'ndan Oya Şener ve Üsküdar Şehit Gökhan Esen Ortaokulu'ndan Ayşenur Ergin'in icra ettiği müzik dinletisi ile devam edildi.

Ödül töreninde mektup, şiir, deneme, kısa film yarışmalarında ilk üçe girenler öğrenciler ile İstanbulmaca bilgi, kültür ve beceri yarışması hafta için gün birincilerine ve finalde ilk üçe giren okullara ödülleri verildi. Ödül törenine İl Millî Eğitim Müdürlüğü Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Levent Özil, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş, okul müdürleri, müdür yardımcıları, öğrenciler ve veliler katıldı.

Toplu fotoğraf çekimi ile ödül töreni sona erdi.

11-06-201911-06-201911-06-201911-06-2019

11-06-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.