İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'u Okuyorum Ödül Töreni

İstanbul'u Okuyorum Projesi kapsamındaki yarışmalarımızın ödül töreni Çarşamba günü, saat 14.00'te Fatih Çapa Fen Lisesi Konferans Salonunda yapılacak.
İstanbul'u Okuyorum Ödül Töreni

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesindeki İstanbul'u Okuyorum Projesi kapsamında lise öğrencilerine yönelik mektup, şiir, deneme, kısa film, İstanbulmaca Bilgi, Kültür ve Beceri Yarışması adıyla değişik alanlarda yarışmalar gerçekleştirildi.

Proje kapsamında bütün ilçelerde okuma kültürü oluşturma ve yazma alışkanlığını teşvik amacıyla mektup, şiir, deneme yarışması; yaşadıkları şehrin önemli karelerini ölümsüzleştirmek adına kısa film yarışması yapıldı. Ayrıca öğrencilerin takım çalışmasıyla İstanbul'u keşfetmeleri; tarihî, kültürel ve turistik mekânlarını tanımalarının hedeflendiği tarih, medeniyet ve şehir şuuru kazandırmak düşüncesiyle İstanbulmaca Bilgi, Kültür ve Beceri Yarışması yapıldı.

İSTANBULMACA yarışmasıyla öğrencilerimizin akademik performanslarının yanında algılama, akıl yürütme, teknolojiyi hızlı kullanma ve iletişim becerilerinin gelişimindeki en önemli faktörler olan dikkat, hafıza, odaklanma, zihni ve fiziki beceri hızına nitelik katmak amaçlandı.

İstanbulmaca yarışmasına her ilçeden iki okul takımı katıldı ve İstanbul Suriçi'ndeki tarihî ve kültürel mekânlarda yarıştılar. Yarışmada takımlara bir günde on görev verilerek bu görevleri en hızlı ve doğru bir şekilde tamamlamaları istendi. Her günün sonunda görevi başarıyla tamamlayan üç okulumuz finalde yarışma hakkını elde etti.

Finale kalan 15 okulumuz ilk üçe girebilmek için kıyasıya yarıştı. Gün sonunda birinciliği İstanbul Kartal Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi Takımı "Nimelceyş"; ikinciliği Üsküdar Üsküdar Lisesi Takımı "İstanbul'un Muhafızları"; üçüncülüğü Ataşehir Habire Yahşi Anadolu Lisesi Takımı "Darülhayal" kazandı. Ayrıca sosyal medya (Twitter) ödülü, Arnavutköy Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi Takımı "Tarihin İzinde"nin oldu.

İstanbul'u Okuyorum Projesi kapsamındaki yarışmalarımızın ödül töreni 29.05.2019 Çarşamba günü, saat 14.00'te Fatih Çapa Fen Lisesi Konferans Salonunda yapılacaktır.

28-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.