İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL'DA OKULLARDA "ENERJİ OKURYAZARLIĞI" EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

İstanbul İl Millî Müdürlüğümüz ve CK Enerji Boğaziçi Elektrik arasında "Eğitimde İş Birliği Protokolü" imzalandı.
İSTANBUL'DA OKULLARDA

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Sayın Halit Bakal tarafından imzalanan protokol ile birlikte Avrupa Yakası genelinde pilot olarak belirlenen okullarda Enerji Okuryazarlığı eğitimlerinin başlaması için düğmeye basıldı.

 

"Enerji kullanımının yaşam alışkanlığı haline gelmesi önemli"

Protokol imza töreninde konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, iklim değişliği, coğrafi değişiklikler ve kıt kaynakların doğru kullanımı gibi konularla ilgili her zaman çocukları bilgilendirmeye çalıştıklarını ifade ederek, "Enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve bunun bir yaşam alışkanlığına dönüşmesini de çok önemsiyoruz. Bu çerçevede davranış haline getirebileceğimiz her çalışma değerli. Okullarımız ve çocuklarımız bu sürecin içinde yer alırken, çocukların enerjinin verimli kullanımı ve tasarruf alışkanlığı edinmesi ailelere de yansıyor. Umarım bu çalışmayı sınırlı okulla bırakmayıp daha da büyütebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

 

"En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir"

Dünya genelinde enerji krizinin yaşandığı bir dönemde, enerji kaynaklarının verimli kullanımının öneminin giderek arttığını söyleyen CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal da "CK Enerji'nin toplumun her kesiminde bu konuda bir farkındalık oluşturmak amacı ile yürüttüğü Enerji Okuryazarlığı Projesi'ni bu yıl da çocuklarımız ile buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.  En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir. Amacımız ülke ve dünya kaynaklarının heba edilmesinin önüne geçmek. Bu proje ile sürdürülebilir bir gelecek için çocuklarımız ile birlikte ailelerinin eğitimine de destek vermeyi amaçlıyoruz.  Ben enerjide verimlilik için en önemli faktörün bilinçlendirme olduğunu düşünüyorum. Bu bilincin oturması için çocuklarımızın erken yaşlarda eğitilmesinin önemi büyük. Enerji okuryazarlığı projesi de öncelikli olarak bunu hedefliyor" dedi.

 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve CK Enerji Boğaziçi Elektrik arasında imzalanan protokole göre, yeni eğitim öğretim döneminde ilkokul 3. ve 4. sınıf, ortaokul 5. ve 6. sınıf öğrencilerine "elektriğin ne olduğu, nasıl üretildiği, güvenli elektrik kullanımı, enerji verimliliği, evde ve okulda enerji tasarruf yöntemleri" anlatılacak. Bu sırada eğitim öncesi ve sonrasını kapsayan 6 aylık dönemlerdeki elektrik faturaları takip edilerek, Enerji Okuryazarlığı eğitimlerinin sonuçları ölçümlenmeye çalışılacak. Çocukların motivasyonlarını desteklemek hedefiyle tüketimlerini en fazla düşüren 3 okula da özel ödül de verilecek.

 

 07-11-202207-11-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.