İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL'DA KARNEYİ ALAN ÖĞRENCİLERDE YAZ TATİLİ HEYECANI BAŞLADI

2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı sona ererken, İstanbul'da 2 Milyon 985 bin 983 öğrencimiz karne aldı. Karne törenine katılan Valisimiz Davut Gül ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu.  
İSTANBUL'DA KARNEYİ ALAN ÖĞRENCİLERDE YAZ TATİLİ HEYECANI BAŞLADI

2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı sona erdi. Tüm yurtta olduğu gibi İstanbul'da öğrencilerimiz, karnelerini alarak yaz tatiline girmenin heyecanını yaşıyor. Güngören 50. Yıl Ahmet Merter İlkokulunda 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı için bir kapanış programı düzenlendi. Kapanış programına İstanbul Valimiz Davut Gül, Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cihad Demirli, İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

İstanbul'da 14 Haziran itibariyle 262 bin 852 okul öncesi öğrencisi, 993 bin 537 ilkokul öğrencisi, 901 bin 278 ortaokul öğrencisi ve 828 bin 316 lise okuyan öğrenci olmak üzere toplamda 2 milyon 985 bin 983 öğrenci ile 171 bin 224 öğretmen yaz tatiline girdi. 2024-2025 Eğitim-Öğretim yılı ise 9 Eylül 2024 tarihinde başlayacak.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Yentür, yeni eğitim yılının hem öğrenciler hem de eğitim camiası için yeni başlangıçlar ve umutlar barındırdığını vurgulayarak, okulların bilgiyle buluşma yerleri olduğunu ve eğitimin bireysel gelişimden toplumsal ilerlemeye köprü görevi gördüğünü ifade etti. Öğretmenlerin toplumun şekillendirilmesindeki önemli rolüne değinen Yentür, onların sadece bilgi aktaran değil, aynı zamanda kalplere dokunan ve hayatlara yön veren kişiler olduğunu belirtti. Velilere yönelik olarak da, çocukların eğitim sürecindeki önemli rolünden ve çocukların ahlaki değerlerinin, karakterlerinin ve sosyal becerilerinin velilerin rehberliğinde şekillendiğinden bahsetti. Yentür, eğitimin, ülkenin ilerlemesi için vazgeçilmez olduğunu ve bu yüzden eğitimde yenilikçi projelerin ve öğretmenlere sağlanacak desteğin süreceğini vurguladı.

 

Daha sonra konuşan İstanbul Valisi Davut Gül, "Herhalde öğrencilerin en çok istediği velilerin en çok buluşmak istediği anlar karne alınan günler. Eğitim çok meşakkatli bir iş. Evde iki çocuğumuzu, dört çocuğumuzu eğitirken hangi zorluklar karşılaştığımızı hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla İstanbul'da 3 milyon öğrencimizle birebir uğraşan öğretmenlerimiz her türlü takdiri hak ediyorlar. Ben huzurunuzda bütün öğretmenlerimize teşekkür ederim. Sokakta gördüğümüzde, karşılaştığımızda herkes şu soruyu soruyor, okullarımız güvenli mi? Okullarımız depreme karşı dayanıklı mı? 2006 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde, İstanbul'a özel bir yasal düzenleme yapıldı. Valiliğimiz koordinesinde okullarımızı hastanelerimizi kamu binalarımızı depreme dayanıklı hale getirilmesiyle ile ilgili özel çalışma yapan bir birim. Şimdiye kadar 3 milyar doların üzerinde bir yatırım yapıldı. Okullarımızın tamamı depreme dayanıklılık testlerinden geçti ya depreme dayanıklı olduğu ispatlandı. Güçlendirme süreci başlattık, yıkılması gerekiyorsa yıkılıp tekrar yapma süreci başlattık. Dolayısıyla İstanbul'da en güvenli mekanlar evlatlarımızı gönderdiğiniz, öğretmenlerin eğitim gördüğü okullarımız oldu. Okullarımızın tamamında 6.5 milyon kitabımız var. Bu sayıyı yüzde yüz arttırmak istiyoruz. 3.5 milyon kitap daha aldı. Ben okuyorum, İstanbul okuyor projesiyle kalan 3 milyonunu temin edip, bu yıl içinde kitap sayımızı iki katına çıkartmış olacağız. 3 bin okulumuza ilave 500 atölye temin ettik ve temin etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Konuşmanın ardından öğrenciler, halk gösterisi yaptı. Daha sonra 4. Sınıf öğrencileri İsrail saldırılarında hayatını kaybeden çocuklar için hazırladıkları karneleri balonlara bağlayarak, protokol üyeleriyle birlikte havaya uçurdu.

 

Sınıflara giden İstanbul Valimiz Gül ve İl Müdürümüz Yentür öğrencilere karnelerini vererek hediyeler takdim etti.

 

15-06-202415-06-202415-06-202415-06-202415-06-202415-06-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.