İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul’da 10 Kasım Törenleri

İstanbul’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 80’inci yıldönümü dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda anma programları düzenlendi.
İstanbul’da 10 Kasım Törenleri

İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen törene İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Birinci Ordu Komutanı Musa Avsever,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile askeri ve devlet erkânı katıldı. Tören için aynı zamanda siyasi parti temsilcilikleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve gaziler de meydandaki yerlerini aldılar.

10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Çelenk bırakma töreninin ardından sirenlerin çalınmasıyla saygı duruşunda bulunuldu. Tören İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05’te 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile İstanbul’daki birçok güzergâhta vatandaşlar, durdurdukları araçlarından inerek ya da bulundukları yerde saygı duruşunda bulundu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 80 yıl önce ebediyete intikal ettiği Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında törenle anıldı.

Dolmabahçe Sarayı’ndaki Anma

Sarayın Harem bölümündeki 71 numaralı odada düzenlenen anma töreni, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız, İstanbul Vali Yardımcısı Hülya Kaya, 1. Ordu Komutanlığı’ndan Albay Eyüp Coşar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren ve Atatürk Kültür Dayanışma Eğitim Vakfı (AKDEV) Genel Başkanı Gül Karyaldız ile Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Tahir Doğaç’ın, kurumları adına çelenk ve buketlerini, Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği yatağın üzerine bırakmalarıyla başladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal ettiği Türk bayrağı örtülü yatağının iki yanında iki polis memuru saygı nöbeti tuttu. Saatlerin tam 09.05’i gösterdiği anda polis memurları da duygusal anlar yaşadı.

Odadaki törenin ardından Yasin Yıldız, heyet adına Mavi Salon’daki Dolmabahçe Sarayı Özel Defteri’ni imzaladı.

CRR Konser Salonu’ndaki Program

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programa İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen törene İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Birinci Ordu Komutanı Musa Avsever,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, çeşitli sivil toplum kurum temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

TRT İstanbul Bölge Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Atatürk’ü anlatan sinevizyon gösterisinin ardından İl Millî Eğitim Müdürlüğü adına İstanbul Erkek Lisesi Tarih Öğretmeni Mehmet Gündüz bir konuşma yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan 1. Ordu Komutanlığı’ndan Topçu Albay Mehmet Ali Yalgın da Mustafa Kemal Atatürk’ün, millî mücadelede, millî birliği temin eden bir lider olduğunu belirtti.

Atatürk Haftası Yarışması Ödülleri

Törende, anma haftası dolayısıyla İstanbul genelinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Resim dalında birinci olan Şişli FVM Özel Işık İlkokulu öğrencisi Defne Ünal, şiir dalında birinci olan Ayhan Şahenk Ortaokulu öğrencisi Ömer Levent Çetin ve kompozisyon dalında birinci olan Bahçelievler Mimar Sinan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mehmet Pulat, ödüllerini İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın elinden aldı.

Resim yarışması ikincisi Beyoğlu Namık Kemal İlkokulu öğrencisi Erdem Doster, şiir yarışması ikincisi Bahçelievler Kazım Karabekir Ortaokulu öğrencisi Şevval Su Ketmen ve kompozisyon yarışması ikincisi Özel Gaziosmanpaşa Şefkat Koleji öğrencisi Rabia Betül Çınar’a ödüllerini, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever verdi.

Şiir yarışması üçüncüsü Beşiktaş Şair Nedim Ortaokulu öğrencisi Ahmet Emir Sevindir ve kompozisyon yarışması üçüncüsü Esenyurt Fikriye-Nuzhet Bilgincan Mesleki ve Teknik Anadolu Öğrencisi Mehmet Bedirhan Dursun da ödüllerini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’dan aldı.

Programda, şiir yarışması birincisi Ömer Levent Çetin, “Ölmedin Ölümsüzleştin” başlıklı şiirini, kompozisyon yarışması birincisi Mehmet Pulat da “Türkiye’de Hüzün ve Kararlılığın Yaprağı 10 Kasım” başlıklı kompozisyonu okudu.

Ödül töreninin ardından Kadıköy Avni Akyol Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Atatürk Oratoryosu” sahnelendi. Oratoryo davetlilerden büyük alkış aldı.

10-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.