İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul’a Hoş Geldin Öğretmenim

İstanbul’a Hoş Geldin Öğretmenim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Meclisi´nin 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi´nde düzenlediği "İstanbul´a Hoşgeldin Öğretmenim" programına, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve öğretmenler katıldı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Başka hiçbir medeniyette bir harf öğretenin kölesi olmak yoktur. Bu da medeniyetimizin ve inancımızın öğretmene vermiş olduğu değer ve itibardır." dedi.

Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Meclisi´nin 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi´nde düzenlediği "İstanbul´a Hoş Geldin Öğretmenim" programında öğretmenlere hitap etti.

İstanbul´da görevlerinin ilk yılına başlayan öğretmenlerin bir araya geldiği etkinliğin gelenekselleştiğini belirten Şahin, emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Vali Şahin, bu gelinen noktanın öğretmenlerin eseri olduğunu dile getirerek, "Bunun ötesinde öğretmenlik bizim kültürümüzde kutsal bir meslek. Başka hiçbir medeniyette bir harf öğretenin kölesi olmak yoktur. Bu da medeniyetimizin ve inancımızın öğretmene vermiş olduğu değer ve itibardır." diye konuştu.

Peygamberlerin tebliğ görevlerinin yanı sıra birer öğretmen olduklarına vurgu yapan Şahin, şöyle devam etti:

"Öğretmenlik meşakkatli bir meslek olmasının yanı sıra aynı zamanda sanattır. Gergef gergef insanı ve insanlığı işler. Öğretmenlerimize ne kadar saygı göstersek azdır. Hamdolsun bizim toplumumuz kıymet biliyor. Bugün bu kadirşinaslığı göstermek adına siz değerli öğretmenlerimizle bir araya geldik. Bu sembolik ama çok önemli ve anlamlı bir davranış. Bunu inşallah nesiller boyunca bütün kurumlarımız devam ettirir."

Şahin, İstanbul´da bulunmanın ve yaşamanın önemli bir imtiyaz olduğunu aktararak, dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşadıklarını söyledi.

İstanbul´un hem alim hem de muallim olduğuna dikkati çeken Şahin, İstanbul´un insana doğumundan ölümüne kadar hep bir şeyler verdiğini kaydetti.

Vali Vasip Şahin, İstanbul´un her köşesinde bir bilginin gizli olduğunu ifade ederek, öğretmenlere görev yaptıkları sürede İstanbul´dan maksimum derecede faydalanmaları tavsiyesinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da İstanbul´un her dönem ilgi odağı olduğunu ve her gelenin kentten ayrılmak istemediğini söyledi.

Kentin cazibesinin sürekli arttığına dikkati çeken Uysal, "Her şeye rağmen İstanbul güzel. Burada yaşadıkça İstanbul´u daha da seveceksiniz. Gerçekten burada, bu koşuşturmada bakacaksınız ki bir insan burada aradığı her şeyi bulabiliyor. Kendisine dost arayan dost, iyi öğrenci arayan, iyi meşguliyet arayan burada bulur. Bu manada İstanbul, burada kaldıkça insanı kendine bağlayan bir şehir. İnşallah siz de İstanbul´da uzun soluklu kalanlardan olursunuz." ifadelerini kullandı.

İnsanların hayatlarını en çok etkileyenlerin öğretmenler olduğunu vurgulayan Uysal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sizleri de belki öğretmenleriniz etkiledi ve öğretmen oldunuz. İnsanları ailesinden, akrabalarından daha fazla öğretmenleri etkiler. Gerçekten kutsal bir görev yapıyorsunuz. Sizlere çocuklarımızı ve nesillerimizi rahat rahat emanet ediyoruz. İnşallah iyi bir nesil yetişir ve İstanbul daha da güzelleşir. Biz belediyecilerle öğretmenlerin ortak bir yönü var. Belediyeciler, şehri imar eder, kalkındırırız, caddeyi, sokağı ve parkları güzelleştirir, kısacası bir şehrin mimari dokusuna etki eder, onu güzelleştirmeye, insanlığın daha rahat kullanabileceği hale getirmeye çalışırız. Siz öğretmenler şehirde yaşayanlara emek verir, onları imar edersiniz. İkisi buluştuğu zaman güzel ve iyi bir netice çıkar."

Bu hafta vesilesiyle herkesin öğretmenliğini kutlayan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci,  “Öncelikle bütün öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum. Bugün burada ev sahipliğiyle öğretmenleri düşünen bu nazik davetiyle öğretmenlik mesleğinin müstesna yerini tebarüz ettiren başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Gençlik Meclisi Başkanımıza ev sahipliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Her zaman, her vesileyle, her programda ve eğitimin her sürecinde yanımızda duran, arkamızda duran Sayın Valimiz’e de huzurlarınızda teşekkürü bugün vesilesiyle bir borç biliyorum.” dedi.

Öğretmenlik dünyanın en kadim mesleklerinden, en kutsal mesleklerinden bir tanesidir diyen Yelkenci, şöyle konuştu:

 “Belki de medeniyet tarihiyle öğretmenliğin tarihi eş zamanlıdır desek yanılmış olmayız. Rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in o güzel, o şık tabiriyle söyleyecek olursak; ‘Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir.’ Bu da bize öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal ve ne kadar kadim bir meslek olduğunu göstermektedir. Meslekte 25. yılını tamamlamış bir meslek büyüğünüz olarak sizlere özellikle ve önemle şunu tavsiye ederim ki: Biz öğretmenlerin mesleği öğrencilere şekil vermek değil, onları inşa etmek değil; onların kendilerine doğru şekil vermesine, öncelikle kendilerinin arifi olup, kendilerini doğru inşa etmelerine yardımcı olmaktır.”

Öğretmenlik mesleğinin çocuklarımıza, öğrencilerimize mücerred kılavuzluk yapmak demek olduğunu vurgulayan Yelkenci, “Öyleyse bize düşen onların önünü açmak, onların istikametini doğrultmak ve bu mesele ile onlara yardımcı olmak bizim en birinci görevimizdir.” şeklinde konuştu.

 Yelkenci, “Bu duygu ve düşüncelerle tekrar bu programı düzenleyen ve davet eden İstanbul Büyükşehir Belediyemize teşekkürlerimi iletiyorum. Bu hafta münasebetiyle öğretmenliğinizi kutluyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş´ın da öğretmenlere hitap ettiği yemekli etkinlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Türk Sanat Müziği eserleri seslendirdi.

 30-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-2017

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.