İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL VELİ AKADEMİLERİ

Çocuklarımızın gelişim sürecinde etkin birer rol model olan velilerimizi pratik bilgilerle aktif şekilde destekleyen İstanbul Veli Akademilerimiz kapsamında düzenlenen 17 bin 502 eğitime 833 bin 254 velimiz katıldı.
İSTANBUL VELİ AKADEMİLERİ

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu'nda da belirtildiği üzere başta okul-veli olmak üzere eğitimin temel unsurları arasında iletişim ve iş birliğini geliştirmek önem taşıyor. İstanbul Veli Akademileri, okul-veli arasında iletişim ve iş birliğini güçlendirmek, çocuğun eğitim ve gelişim süreçleri hakkında velileri bilgilendirerek geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirildi. 

Okul Merkezli Veli Eğitimleri

Üçüncü yılına giren İstanbul Veli Akademileri eğitimleri salgın nedeniyle çevrim içi söyleşilerle devam ediyor. İlimizdeki resmî okullarda öğrenim gören öğrencilerimizin velilerine yönelik ve sade bir şekilde uygulanan "okul merkezli" veli eğitim projesiyle alan uzmanları ve akademisyenler, okul ve ilçe millî eğitim müdürlüklerimiz aracılığıyla, gönüllülük esasına göre, velilerle buluşturulup çocuğun eğitim ve gelişim süreçleri hakkında gereksinim duyulan bilgilendirmeler yapılıyor. Muhtemel soru ve sorunlara açıklık getirilerek çocuğun eğitim ve gelişim sürecinde en önemli rolü üstlenen ebeveynlerin bilgi, beceri ve bilinç düzeylerinin arttırılmasına katkı sağlanıyor.

Hangi Konular İşleniyor?

Günümüzde "çocukların iyi örneklere" çok fazla ihtiyaç duyduğu vurgusu yapılan eğitimlerde, çocuğun eğitim ve gelişim sürecinde ailenin önemi üzerinde durulmakta. 21 genel, 11 özel gereksinimli öğrencimizin velilerine yönelik konularla velilere destek olunmaya çalışılıyor. Genel konular arasında "aile içi iletişim, çocuğun ahlaki gelişiminde ailenin önemi, akademik başarı ve meslek seçimi, bağımlılıklardan korunma, çevre bilinci ve israf, İstanbul kültürü, okul kuralları ve devamsızlıkların önlenmesi, okul-veli iş birliği, okuma kültürü, mahremiyet-ihmal-istismar, psikolojik sorunlar ve istenmeyen davranışlarla nasıl baş edilir, örnek anne baba tutumları, sosyal medya ve teknolojiyi bilinçli kullanma, sosyal çevre ve arkadaş seçimi, çocuğun şiddetten korunması, sorumluluk ve sosyal sorumluluklar, görgü kuralları, trafik kuralları ve adabı" yer alıyor.

 Özel gereksinimli öğrencilerimizin velileri için "günlük yaşam ve öz bakım becerilerinin kazandırılması, dil, konuşma ve sosyal beceriler, davranış değiştirme yöntemleri, erken tanının önemi,  istismar ve zorbalık, kaynaştırma ve bütünleştirme ile özel eğitimde yasal haklar" gibi konular bulunuyor.

Okul yürütme kurulları, okulun bulunduğu sosyal çevrenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yirmi bir genel ve on bir özel gereksinimli öğrenci velilerimize yönelik konu olmak üzere toplam otuz iki konu arasından belirlenen altı konuda uygun sosyal medya ortamları aracılığında uzaktan eğitimler düzenliyor. 

Başta velilerimiz olmak üzere pek çok ebeveyn tarafından ilgiyle takip edilen eğitimlere sürekli katılmak isteyen veliler, çocuğunun okuduğu okul müdürlüğüne başvurarak kayıt yaptırabiliyor. Altı eğitimden beşine katılan velilere ise okul müdürlükleri tarafından katılım belgesi veriliyor. 

Akademi Eğitimleri İlgi Görüyor

Hedefi, "Bilinçli anne baba, huzurlu aile, mutlu çocuk, güvenli gelecek" olan, okul yönetimleri ve öğretmenler tarafından benimsenen, yine onların özverileri çalışmalarıyla etkili bir şekilde sürdürülen İstanbul Veli Akademileri eğitimleri, velilerimiz tarafından da büyük bir ilgi görmektedir. 

İlçe millî eğitim müdürlüklerimiz tarafından da genel eğitimlerle desteklenen "okul merkezli"  İstanbul Veli Akademilerikapsamında 3 bin 80 okul/kurumda gerçekleştirilen eğitimlere 131 bin 795 veli kayıt yaptırdı; düzenlenen 17 bin 502 eğitime 833 bin 254 velimiz katıldı. Okullarımızda düzenlenen altı eğitimden en az beşine katılan velilerimize okul müdürlüklerimizce İstanbul Veli Akademileri Katılım Belgesi veridi. 

Okullarımız tarafından planlanan İstanbul Veli Akademileri eğitimleri hakkında https://istmem.meb.gov.tr/veliakademisisayfasından ve ilgili sosyal medya hesaplarından bilgi sahibi olmak mümkün. Ayrıca çevrim içi söyleşileri takip edemeyenler, bazı sosyal medya ortamlarında video olarak da paylaşılan eğitimleri takip etme imkânı bulabilmektedir.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.