İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul PDR Günleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi iş birliğinde İstanbul PDR Günleri düzenlendi.
İstanbul PDR Günleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz 2023 Vizyonu doğrultusunda akademik iş birliklerine hız kazandırdı. “Mutlu çocuklar güçlü yarınlar” için çoklu akademik iş birlikleri bağlamında İstanbul Ayvansaray Üniversitesiyle “Eğitimde İş Birliği” protokolü imzalandı.  Ardından Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesinde İstanbul Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri düzenlendi. Programda alanında uzman akademisyenlerle bir araya gelen psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerine, çocuk eğitimi alanında bilgilendirici seminerler verildi.

Kişisel ve Mesleki Gelişim

İstanbul´da özel ve devlet liselerinde görev yapan psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerinin katıldığı etkinlikle, üniversite tercihlerinde öğrencilere destek olan öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine katkı sağlanması hedeflendi.

İki gün süren etkinliğin açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, akademik iş birlikleriyle okullardaki gelişmeye katkı sağlamayı ve öğrencilerin eğitim öğretim süreçlerinde çok yönlü gelişimlerine destek olmayı hedeflediklerini ifade etti.

Rehber öğretmenlerin sistemin en önemli unsurlarından biri olduğuna dikkat çeken Yazıcı, rehber öğretmenlerin, okulda öğrencilerin çok yönlü olarak tanınması, eğitim öğretim süreçlerinde karşılaştıkları sorunlarda desteklenmesi, öğrencilere mesleki yönlendirme ve rehberlik yapılması gibi çok kritik görevleri olduğunu belirtti.

Çok Yönlü Katkılar

Okul Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinde rehber öğretmenlerin görevlerinin tanımlandığına işaret eden Yazıcı, şöyle konuştu: “Okul rehberlik hizmetleri uygulamalarında da tabii ki öğretmenlerimiz gelişen yeni bilimle ilgili olarak çok yönlü ihtiyaçlar hissediyorlar. Bu sürekli gelişim onlar için elzem aslında. Bu fırsatları da öğretmenlerimizin gelişimi için vesile kılmaya gayret ediyoruz. Özellikle böylesine kritik görevi yürüten rehber öğretmenlerimizin süreçle ilgili olarak yeni bilgileri tazelemelerini ve birlikte tartışabilecekleri, akademisyenlerle birlikte çok yönlü olarak meslekteki gelişmeleri tartışabilecekleri ortamlar oluşturmak istiyoruz.”

Güçlü eğitim tahayyülü için çoklu iş birliklerinin önemine dikkat çeken Levent Yazıcı, bu bağlamda İstanbul Ayvansaray Üniversitesi ile yaptıkları iş birliğine değinerek, “Kıymetli akademisyenlerimizle rehber öğretmenlerimizi buluşturup, mesleğin gelişimini çok yönlü tartışmak, ihtiyaç duydukları yeni yeterlilikleri de kazanmaları için ortamlar geliştirmeye gayret ediyoruz. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanındaki farklı uygulamaları da öğretmenlerimizin belki aynı zamanda etkileşim içinde birbirinden de öğrenip tartışacakları bir alan oluştu. Umarım çok yönlü katkıları olur.” dedi.

Yazıcı, öğretmenlerin kendi mesleğiyle ilgili gelişme kaydetmesinin doğrudan çocuğun gelişimine katkı sağlayacağını vurguladı.

Hayata Anlam ve Değer Katan Hedefler

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Emin Arat da, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri´nde öğrenci ve veli psikolojisi ile iş hayatında başarı üzerine seminerlerin gerçekleştirileceğini söyledi. Bu seminerlerin, rehber öğretmenlerin çalışmalarına katkı sağlaması temennisinde bulunan Prof. Dr. Arat, şunları kaydetti:

“Psikolojik danışman ve rehber olarak öğrencilerin kendilerini daha iyi tanıyabilmeleri, okul yönetimi, hocaları ve genel olarak toplumda daha sağlıklı yapıcı ilişki kurabilmeleri önemli ölçüde sizlerin eseriniz olacaktır. Yine kendisini yeterince tanıyamadığı için yanlış meslek seçerek, bireysel hayatının yanı sıra iş hayatında da sorunlar yaşama ihtimali olan gençler için sizler, adeta birer pusula görevi görmektesiniz. Sizin rehberliğinizde kendi potansiyelini keşfeden, yeteneklerini geliştiren, hayata anlam ve değer ifade eden hedefler belirleyerek, azimle yürüyen gençlik, ülkemizin yarınlarının da bir teminatı olacaktır. Dolayısıyla sizlerin varlığı yalnızca öğrenciler, veliler, öğretmenler ve okul yönetimi için önem taşımamakta, aynı zamanda geleceğin Türkiye’sini inşa edecek genç kuşakların yetiştirilmesi için de önem taşımaktadır.”

Yapılan Sunumlar

Doç. Dr. Ekin Çoraklı´nın piyano dinletisi sunduğu etkinlikte birbirinden önemli sunumlar yapıldı. Prof. Dr. Oğuz Polat, “Çocuk ve Travma”, Prof. Dr. Berat Bırfın Bir “Başarı Yolunda Doğru Adımlar”, Prof. Dr. Bengi Semerci “Sorunlu Öğrencilere Yaklaşım ve Rehberliğin İşlevselliği”, Prof. Dr. Kerem Doksat ise “Ergenlik Dönemi Özellikleri ve Duygudurum Bozuklukları Arasındaki Çizgi”  üzerine konuştu.

Prof. Dr. Didem Müge Siyez “Okullarda Çözüm Odaklı Psikolojik Danışma Yaklaşımı Kullanımı”, Öğretim Üyesi Dr. Oktay Aydın “Zor Veliler ile İlişkileri Yönetme”, Öğretim Üyesi Dr. Neslim Doksat da “Lise Dönemi Çocuklarında Sık Karşılaşılan Ruhsal Sorunlar”  çerçevesinde konuştu.

15-03-201915-03-201915-03-201915-03-201915-03-2019

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.