İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi Kuruldu

İstanbul ölçeğinde ölçme ve değerlendirme süreçlerinin iyileştirilmesinin yanı sıra PISA ve TIMSS gibi uluslararası izleme ve değerlendirme çalışmalarının koordinasyonunda da aktif kullanılmak üzere İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi (ÖDM) kuruldu.
İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi Kuruldu

Millî Eğitim Bakanlığımız, ülke çapındaki ulusal izleme ve değerlendirme araştırmalarının yanı sıra PISA ve TIMSS gibi uluslararası izleme ve değerlendirme çalışmalarının koordinasyonunda da aktif kullanılmak üzere tüm illerde Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri kurulması kararı aldı.

Öğrenci Başarı İzleme Araştırması ve Ölçme Değerlendirme Merkezleri 2023 Eğitim Vizyon belgesinde yer aldı. Bu bağlamda 81 ilde kurulacak ölçme ve değerlendirme merkezleri, il ve ilçe bazlı ölçme ve değerlendirme süreçlerinin iyileştirilmesi, ortak yaklaşımın uygulanması, izleme ve değerlendirme çalışmalarının ülke çapında etkin yürütülmesi ile ölçme ve değerlendirmeye yönelik yeni yaklaşımların uygulanmasında büyük avantaj sağlayacak.

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programı Cumhurbaşkanımızın onayıyla Resmi Gazete´de yayımlandı. Yıllık programın eğitim bölümünde ölçme değerlendirme çalışmaları ile birlikte başarı izleme araştırmalarına da yer verildi. Bu çerçevede aralarında İstanbul’un da bulunduğu 59 ilde ölçme ve değerlendirme merkezinin kurulumu ve bu merkezlerde görev alan personelin hizmet içi eğitimleri tamamladı. 12 ildeki merkez bu ay içerisinde, geriye kalan 10 ildeki merkez ise aralık ayı içerisinde kurulacak.

Böylece aralık ayı itibarıyla 81 ilde ölçme ve değerlendirme merkezi faaliyete geçmiş olacak. Bu merkezler, ulusal izleme ve değerlendirme araştırmalarının yanında PISA ve TIMSS gibi uluslararası izleme ve değerlendirme çalışmalarının koordinasyonunda da aktif bir şekilde kullanılacak.

İstanbul’un iki yakasında iki birimi ile hizmet verecek olan İstanbul ÖDM çalışmalarına başladı.

30-10-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.