İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Öğretmen Akademileri Bünyesinde Düzenlenen Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni

İstanbul Öğretmen Akademileri Bünyesinde Düzenlenen Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni

İstanbul Öğretmen Akademileri bünyesinde düzenlenen Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni, Çapa Fen Lisesinde yapıldı.

Ödül törenine; İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Bilim Olimpiyatları Enstitüsünde eğitim almış öğretmenler, Bilim Olimpiyatları Enstitüsünde eğitim almış öğretmenlerin yetiştirdiği öğrenciler, İstanbul genelinde yarışmaya katılan öğrenciler ve okul müdürleri katıldı.

Ödül töreninde konuşma yapan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, sözlerine şöyle başladı:

“Eğitim, ana işlevi itibariyle öğrencinin hayatında ve daha sonra hayat serüveninde gerek mesleki çizgisinde gerekse de entelektüel serüveninde üzerine inşa edeceği bir zemini hazırlama görevinden daha fazla iddialı olamaz. Yani bir eğitim süreci,  öğrenciye ileride kullanabileceği en geniş zemini vermekle mükellef olmalıdır. Bunun nasıl olacağını tarihe baktığımızda da hem bilimlerin gelişmesi noktasında hem de eğitimin gelişmesi noktasında  çok da karmaşık olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz.”

 Bilimlerin tasnifinde ve insanlığın kullanabileceği ana argümanlar olarak karşımıza iki önemli alanın çıktığını vurgulayan Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, “ Bunlardan bir tanesi dil yani insanın kendi dili. Bizim için Türkçemiz. İkincisi ise matematik. Aslında ikisi de birbirine çok benzeyen belki de birbiriyle neredeyse küçük bir farkla aynı olan iki alan.” dedi.

Matematik ve Dilin soyut düşünme becerilerini geliştirmek için sembolleri kullanan iki alan olduğuna değinen Yelkenci, sözlerine şöyle devam etti:

“Birinde harflerle, kelimelerle, cümlelerle, kavramlarla diğerinde ise sembollerle, formüllerle ve diğer araçlarla yapılıyor. Aslında ikisi de bizim düşünerek üretmemizi sağlayan alanlar. Tarihin seyri içinde zaman zaman değişse de aslında insanı donatacak olan iki alanı daha saymak gerekir. Bunlardan bir tanesi mantık, bir tanesi de müzik. Matematik ve Türkçe alanlarını destekleyen bu iki alan, hem bilim çalışmalarında hem bilimlerin tasnifinde hem de eğitim alanında yerini almış durumda. O yüzden biz de İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu yaklaşımı benimsiyoruz ve önemsiyoruz. Yani çocuklarımıza dilimizin sahip olduğu zengin kavramları, dilimizle düşünüp üretebilmeyi ve matematiğin geliştirdiği soyut düşünme becerileriyle de evreni, uzayı ve çevresini anlamayı, tarif etmeyi ve ölçebilmeyi sağlamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

Göreve başladığı ilk aylarda kurmuş oldukları İstanbul Öğretmen Akademilerinden bir tanesinin Bilim Akademisi altında yer alan Bilim Olimpiyatları Enstitüsü olduğunu belirten Yelkenci, şunları söyledi:

“ Geçen yıl olimpiyatlar merkezli olacak şekilde 50 öğretmenimizi İstanbul Öğretmen Akademileri çatısı altında Bilim Olimpiyatları Enstitüsünde yetiştirmiş olduk. Bu yıl birinci dönem İstanbul Öğretmen Akademileri kapsamında 50 ayrıca İstanbul Öğretmen Atölyeleri kapsamında da 50 olmak üzere toplam 100 öğretmenimizi daha yetiştirdik. İkinci dönem itibariyle de aynı şekilde 50’si akademilerde, 50’si atölyelerde olmak üzere 100 öğretmenimiz daha yetişiyoruz. İstanbul genelinde çalışabilecek öğretmenlerimizin sayısını arttırdıkça ulaşabileceğimiz öğrenci sayımız da artacaktır. Böylece hem daha çok öğrencimize ulaşmış olacağız hem de öğrencilerimizin çevrelerini etkileme noktasında büyük bir alan açmış olacağız.

İstanbul Öğretmen Akademileri’nin koordinatörü olan Müdür Yardımcısı Nezir Eryarsoy ve Mahmut Bıyıklı’nın ve  Bilim Olimpiyatları’nın koordinatörü olan Murat Yoğurtçu ve onun ekibinin çok güzel işler başardıklarını dile getiren Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

“ Geçen yıl iki uluslararası yarışmada alınan ödüller ortada. Bu ödülleri tek hedef haline getirmiyoruz ama ödüllerin çocuklarımızın motivasyonu için önemli olduğunu düşünüyoruz. Öncellikle bu çalışmaları koordine eden mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü de bu çalışmalara katılma cesareti gösterip burada üreten öğrencilerimize ediyor ve onları canıgönülden tebrik ediyorum.”

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin konuşmasının ardından İstanbul genelinde yarışmaya katılan öğrencilerden her branştan toplam 105 kişiye madalya, ilçelerde birinci olan 59 öğrenciye plaket ve Uluslararası yarışmalara katılıp başarı elde eden 9 öğrenciye de  kupaları verildi.

21-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.