İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün müzede sanat eğitimi çalışmaları çoklu iş birlikleriyle sürüyor.
İstanbul Modern Sanat Müzesi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle İstanbul Modern Sanat Müzesi arasında imzalanan Özel Eğitim Proje Uygulama Protokolü'yle görme, işitme ve zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin müzede sanat eğitim programlarına katılımı sağlanıyor.

Proje, İstanbul'un tüm ilçelerindeki müdürlüğümüze bağlı özel eğitim okullarındaki öğrencilerin müze ortamında sanatla buluşmasını amaçlıyor. 7-18 yaş arası görme, işitme ve zihinsel engelli öğrencilerimiz İstanbul Modern'de sanat eğitim programlarına katılıyor.

Her Yaştan Öğrencimiz İçin

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bir eğitim kurumu olarak bugüne kadar eğitim ortamlarımızda her yaştan öğrencimizi çeşitli etkinlikler aracılığıyla sanatla buluşturdu.  Özel Eğitim Proje Uygulama Protokolü'yle geçen yıldan bu yana görme engelliler ile ilgili "Dokunduğum Renk" işitme engelliler ile ilgili olarak da "Sanatın Sözleri" adlı etkinlikler uygulandı. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında pek çok öğrencimiz bu programlardan yararlandı.

Öğrencilerimiz bu süreçte İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde sergilenen sanat çalışmalarını görerek, dokunarak ve hissederek bu çalışmaları yapan sanatçıların yaşamları hakkında bilgi edindiler. Bunun yanında renk, doku, çizgi gibi temel sanat öğelerini tanıyarak ve bu öğeleri sözel ve görsel iletişimlerinde kullandılar. Dahası sanat çalışmaları gerçekleştirerek psikomotor becerilerini de artıracak olan öğrenciler, okulda öğrendikleri kavramları sanat uygulamalarıyla somutlaştırarak pekiştirme imkânı elde ettiler.

Yeni eğitim öğretim yılında İl Millî Eğitim Müdürlülüğümüze bağlı zihinsel engelli çocuklara hizmet veren özel eğitim okulları ve özel eğitim sınıfları öğrencilerimiz, "Dokunduğum Renk", "Sanatın Gözleri" ve "Buluşma" başlıklı etkinliklere katılacaklar. İstanbul Modern Sanat'ın müze mekânında ya da okulda gerçekleştirilecek sanat etkinlikler ile öğrencilerimizin sanata erişimleri sağlanacak.

Protokolün önemine değinen Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürümüz Sayın Fatma Şengül, pek çok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul'da özel eğitim alan öğrencilerimizin müzede sanat programlarına katılmaları onların kişisel gelişimine çok önemli bir katkı sağlayacağını belirtti. Günümüzde önemli bir öğrenme mekânı olarak öne çıkan müzelere değinen Şengül, öğrencilerimizin 2023 Vizyon Belgesi doğrultusunda okulda ve okul dışı bir mekânda sanatı yaşamalarının çok değerli olduğunu kaydetti.

Üç Temel Etkinlik

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile İstanbul Modern Sanat arasında imzalanan ve bu kapsamda bir ilk olan Özel Eğitim Proje Uygulama Protokolü'yle görme, işitme ve zihinsel engelli öğrencilerin müzede sanat eğitim programlarına katılımı sağlanıyor.

Özel eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin zihinsel ve algısal yeteneklerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan iş birliği çerçevesinde şu etkinlikler uygulanıyor:

Dokunduğum Renk: 7 - 18 yaş arası görme engelli çocuklara yönelik düzenlenen "Dokunduğum Renk" etkinlikleri;  uzman eşliğinde sergi gezisi, özel tasarlanan eğitim araçlarının kullanılarak sanat yapıtlarının incelenme çalışması, resim atölyesi, heykel atölyesi, müzik atölyesi, drama atölyesi, hareket atölyesi ve film gösterimlerini kapsıyor.

Buluşma: 12 - 18 yaş arası zihinsel engelli çocuklara yönelik düzenlenen proje etkinlikleri; uzman eşliğinde sergi gezileri, portre kavramına görsel odaklanan resim atölyesini, görsel ve işitsel eşleşmelerle yürütülen motif atölyesini ve kolaj tekniğini ele alan Karton Kent Atölyesi'ni kapsıyor.

Sanatın Sözleri: 4-15 yaş arası işitme engelli çocuklara yönelik düzenlenen "Sanatın Sözleri" etkinlikleri; uzman eşliğinde sergi gezileri, masal tasarım, duvar resmi çalışmaları gibi atölye uygulamalarını içeriyor. Proje ayrıca 16 yaş ve üzeri arası işitme engelli 15 genç ile oluşturulan orkestra çalışmalarını da kapsıyor.

Bu etkinliklerle pek çok öğrencimiz yeni eğitim öğretim yılında da sanatla buluşacak. Müzede sergilenen sanat çalışmalarını görerek, dokunarak ve hissederek bu çalışmaları yapan sanatçıların yaşamları hakkında bilgi edinecekler. Öğrenciler, renk, doku, çizgi gibi temel sanat öğelerini tanıyarak ve bu öğeleri sözel ve görsel iletişimlerinde kullanabilecekler. Sanat çalışmaları gerçekleştirerek psikomotor becerilerini de artıracak olan öğrencilerimiz, okulda öğrendikleri kavramları sanat uygulamalarıyla somutlaştırarak pekiştirebilecekler.

23-09-201923-09-201923-09-201923-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.