İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul MEM’den Üniversite Adaylarına Sesli Tercih Sürprizi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürümüz  Dr. Muammer YILDIZ üniversite adaylarının akıllı telefonlarını kullanarak tercih kılavuzunu rahatlıkla süzebilecekleri mobil uygulamayı İstanbul Lisesinde basın mensuplarına tanıtarak kullanıma açtı.
İstanbul MEM’den Üniversite Adaylarına Sesli Tercih Sürprizi.

15.01.2015 tarihinde imzalanan ve 27.01.2015 tarihinde İstanbul Valiliği’nce onaylanan Eğitimde İşbirliği Protokülü çerçevesinde İstanbul MEM’in tercih platformu olan Üniversite Tercih Merkezi tarafından geliştirilen UTM Cep Tercih, üniversite tercih sürecini sıkıntılı bir süreç olmaktan çıkarıyor.

UTM Cep Tercih’i kullananlar, evde, okulda, sokakta, otururken, yatarken, yürürken, seyahat ederken sadece konuşarak 25 bine yakın yükseköğretim programı arasından istedikleri özellikte olanları kolaylıkla süzebiliyorlar.

Örnek vermek gerekirse, UTM Cep Tercih’te tuşa basıp “İstanbul ,İzmir, Manisa, Diyarbakır, Trabzon, Erzurum, İnşaat Mühendisliği” diyorsunuz ve 2015 Tercih Kılavuzu’nda bu kriterlere uyan 4 bölüm karşınıza geliyor. Her bölümün ayrı bir sayfada görüntülendiği uygulamada, bölümün 2015 kontenjanı, 2014 taban puanı, 2014 taban başarı sırası, bulunduğu şehir, üniversite türü, geçen sene kaç kişi tarafından kaçıncı sırada tercih edildiği, doluluk oranı gibi detaylı bilgiler bulunuyor. Kullanıcıların ekranda bulunan tuşlara basarak üniversitenin internet sitesine ulaşmaları ya da santralini telefonla aramaları mümkün olabiliyor.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr.Muammer  Yıldız, akıllı cep telefonlarına "Google Play Store"dan ücretsiz indirilebilen, "IOS" versiyonu da 10 gün içinde yayında olacak uygulamanın tercih yapmakta zorlanan üniversite adaylarına büyük kolaylık getirdiğini söyledi.
      
Adayların uygulamayla girmek istedikleri bölümleri görüntüleyebilecekleri, 2004 taban puanı, taban başarı sırası, geçen yıl kaç kişi tarafından kaçıncı sırada tercih edildiği, doluluk oranı, üniversitenin telefon numarası gibi detaylı bilgilere ulaşabileceklerini dile getiren Yıldız, "Temel amacımız, çocuklarımızın doğru, bilinçli tercih yapmaları. Bu açıdan da bu uygulamayı çok önemli buluyoruz" diye konuştu.
      
Uygulamanın sesle de yönlendirilme imkanının bulunduğunu aktaran Yıldız, öğrenciler ve rehber öğretmenlerin uygulamayı rahatlıkla kullanabileceğini ifade etti.Uygulamanın ücretsiz şekilde indirilebildiğini belirterek, protokol çerçevesinde kendilerine katkı sağlayan Nişantaşı Üniversitesi yetkililerine teşekkür etti.
                   

Uygulamaya Google Play’de “Cep Tercih” araması ile ulaşabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.redrabbitapp.utmproject

 

Google Play’deki Açıklama:

“Üniversite tercihi yapmak, üniversiteler hakkında bilgi almak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Tuşa basın, konuşarak sorunuzu sorun.

UTM Cep Tercih konuştuklarınızı anlasın, söylediğiniz özelliklerdeki üniversiteleri ve bölümleri hemen karşınıza çıkarsın.

Üniversiteleri, fakülteleri, bölümleri, puan türlerini, bursluluk oranını, şehirleri, üniversite türlerini (devlet, vakıf, kıbrıs) konuşarak süzdürebilirsiniz

Ekrana gelen bölümleri sağa sola kaydırarak değiştirebilir, dilediğiniz bölümü favori listenize ekleyebilirsiniz.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.