İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Masal Okulu

İstanbul Masal Okulu öğretmenlerimiz, masal anlatımlarına ve çevrim içi etkinliklerine devam ediyor.
İstanbul Masal Okulu

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün çocuk kültürünü, eğitimi, edebiyatı ve sanatı bir bütün olarak ele alan, yepyeni ufuklar çizen İstanbul Masal Okulu Projesi kapsamındaki etkinlikler çevrim içi olarak sürüyor.

Masallar İnsanlığın Hayal Ufku

Zamanı süsleyen, içimizi aydınlatan, düşlerimizi gökkuşağına dönüştüren masal anlatıcılığı eğitimi alan öğretmenlerimiz çeşitli mecralarda masal anlatmaya devam ettiler. İstanbul Masal Okulu anlatıcılık eğitimi odaklı dersler tamamlandı. Masal öğretmenlerle çevrim içi söyleşilerde çeşitli yazarlarla buluşmalar gerçekleştirildi. Ayrıca proje kapsamında ilçelerimizdeki masal okulları çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Masalın önemine dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı: "Eğitim ortamlarımızı 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde masallarla zenginleştirmek, masal atlasını yaygınlaştırmak, bize emanet edilen kültürel mirasımızı koruyup geliştirerek gelecek nesillere aktarmak ise temel hedeflerimizin başında geliyor. Kozası hayalle örülen ve 'insanlığın hayal ufku' diye anılan masalları merkeze alan İstanbul Masal Okulumuzun uzaktan eğitim sürecinde düzenlediği masal odaklı çalışmalar kültürel mirasımızı yeniden hatırlattı. En içten şekilde inanıyoruz ki salgına karşı verdiğimiz savaşı kalbimizdeki sevgi ve umutla kazanacağız. Bu süreçte masallarımız bize destek olacak." şeklinde konuştu.

Masal Anlatımları, Eğitimler ve Çevrim İçi Etkinlikler

İstanbul Masal Okulu resmî Instagram hesabından Pazartesi ve Perşembe günleri, bazı belirli gün ve haftalar kapsamında ise tüm hafta canlı yayında öğrencilerimize yönelik masal anlatımları gerçekleştirildi. Bu kapsamda 53 masal anlatımı yapılırken ulaşılan kişi sayısı 83 bin 923 oldu.

Masal anlatımlarında İstanbul Masal Okulu koordinatörlerinin yanı sıra ünlü masal anlatıcısı Judith Malika Liberman ve masal öğretmenlerimizden gönüllü olanlar yer aldı. Toplamda 29 farklı anlatıcı masal anlatımına katıldı. Çocuk masalcılar eğitimi kapsamında 30 saatlik eğitimini tamamlayan 4. sınıf öğrencimiz Damla Duru Kara da çevrim içi masal anlatımında anlatıcı olarak yer aldı. Masal anlatımlarına ayrıca İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün YouTube hesabı üzerinden de devam edildi. Buradaki masal sayısı 10 ulaşılan kişi sayısı 39 bin 384'tür. Masal Anlatımları kapsamında toplam çevrim içi etkinlik sayısı 63 ulaşılan toplam kişi sayısı 123 bin 307'dir.

Masal anlatımlarının yanı sıra öğretmen eğitimleri ve seminerlerine de devam edildi. Bu kapsamda 10 hafta 60 öğretmenimize anlatıcılık eğitimleri gerçekleştirildi. Bu kapsamda düzenlenen atölye sayısı ise 20 olup 60 öğretmenimize toplamda 30 saat eğitim verildi. Ayrıca eğitimlerini tamamlayan öğretmenlerimizle düzenlenen aylık söyleşilere 150 kişi katıldı. İlçelerde anlatıcılık kapsamında 17 atölye gerçekleştirildi. Ulaşılan öğretmen sayısı 4 bin 301 oldu. Yıl sonu itibarıyla öğretmenlere yönelik düzenlenen atölye ve etkinlik sayısı toplamda 40 ulaşılan öğretmen sayısı ise 4 bin 511'dir.  İstanbul Masal Okulu etkinlikleri kapsamında 103 etkinlik gerçekleştirilmiş olup, ulaşılan toplam kişi sayısı 127 bin 818 oldu.

13-01-202113-01-202113-01-202113-01-202113-01-202113-01-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.