İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul İmam Hatip Okulları İslami İlimler Olimpiyatı Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul İmam hatip okulları İslami ilimler olimpiyatı ödül töreni 17 Haziran Perşembe günü Haliç Kongre merkezinde yapılan törenle sahiplerini buldu.
İstanbul İmam Hatip Okulları İslami İlimler Olimpiyatı Ödülleri Sahiplerini Buldu

Haliç Kongre Merkezi´nde düzenlenen programa Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş´un yanı sıra; İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Yaşar Karadeniz, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile çok sayıda davetli katıldı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şefkat Koleji ve Gaziosmanpaşa belediyesinin ortak yürüttüğü proje kapsamında İmam Hatip ortaokullarından 23.000 öğrencinin aynı anda girdiği sınav yapıldı ve akabinde finale kalan 971 öğrenci de kendi arasında yarıştılar.

İmam Hatip Ortaokullarında okutulan meslek derslerine dair yapılan yarışma neticesinde ilk 20 öğrenciye umre, akıllı telefon, altın ve para ödülleri verilirken 175 öğrenci de bisiklet hediyesi ile ödüllendirildi. Haliç Kongre Merkezi´nde yapılan törene tüm ilçelerden katılan öğrencilerin coşkulu katılımlarıyla gerçekleşti.

İmam Hatip okullarına dair tanıtım filminin gösterimi ardından takdim edilen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ "Yapılan bu çalışma sınav merkezli eğitim sisteminden kurtulma açısından önem taşımaktadır. Teog için hazırlanan çocuklarımızın bunun yanı sıra hem akademik hem manevi gelişimlerini sağlamak açısından bu ve benzeri programlar önemlidir. Ülkemizin geleceğine dair söz sahibi olacak çocuklarımızın bu anlamda yetişmeleri  gereklidir." dedi. Sözlerine Prof. Dr İhsan Fazlıoğlu´ndan bir alıntı ile devam eden Ömer Faruk Yelkenci  "Akl-ı selim, kalb-i selim, zevk-i selim şeklinde yapılan üç sınıflamaya karşılık akıl, kalp ve üçüncü olarak da hayat, ihsan, ahlak gibi alanlar tahakkuk eder" dedikten sonra bu sınıflamayı açıklayan Ömer Faruk Yelkenci öğrencilerin bu üç yönünü geliştirecek çalışmaların önemine vurgu yaptı.

İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN, yarışmada dereceye giren öğrencileri tebrik ederek sözlerine başladı. Öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada "Küçük omuzlarınızla istikbalin vebaline talip oldunuz. Bunun için gelecege iyi hazırlanmak gerekiyor. Sizden öncekiler üzerlerine düşenleri yaptılar. Sizler daha iyi imkanlara sahipsiniz ve bunları iyi değerlendirerek, aldığınız emaneti hakkıyla taşıyarak beklenen ve özlenen nesil olacaksınız. Bu milletin umudusunuz. Sadece kendinizden değil çevrenizden de mesulsunüz." dedi.  Sözlerini öğrencilerin vakur bir duruşu olması öğüdüyle tamamladı.

Tören salonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın mesajı öğrencilerin tezahuratları eşliğinde okunduktan sonra Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş konuşmasını yaptı. Sözlerine kendisinin de İstanbul İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu belirterek başladı. Kurtulmuş, "´Bu salondan nice bilim adamları bilim kadınları, hukukçular, siyasetçiler, başbakanlar, Devlet Başkanları çıkacaktır. Milletin geleceğinin yükü omuzlarınızdadır. Allah yükünüzü hafifletsin, ufkunuzu açsın, göğsünüze ferahlık versin" dedi. Konuşmasına İmam Hatiplerinin kısa bir tarihçesi ve misyonuyla devam eden Numan Kurtulmuş  "Millet kendi okullarına sahip çıkarak bu günlere gelmiştir. Birinci aşama olarak okullarımız ihtiyacı karşılayacak noktaya gelmiştir şimdi ikinci aşama olarak medeniyetimizi yeniden inşa ve ihya edecek çalışmalar yapılmalıdır."  Kainatın, yaratıcımızın ve kendimizin bilgisine vakıf olma gerekliliği olarak formüle ettiği yol haritası ile sözlerini sonlandı ve asıl yarışın hiçbir vakit bitmediği ve irfan mektebinin her daim öğrencisi olunması gerektiğine vurgu yaptı.

 Program öğrencilere ödüllerinin takdimi ve hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle sonlandı.

17-06-201617-06-201617-06-201617-06-201617-06-201617-06-201617-06-201617-06-201617-06-201617-06-201617-06-201617-06-2016

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.