İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından İstanbul genelinde hazırbulunuşluk uygulaması yapıldı.
İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması

Öğrenme süreci için son derece önemli olan hazırbulunuşluk,  eğitim sisteminin önemli bir girdisidir. Eğitimde kalıcı değişikliklerin meydana gelebilmesi, öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyine bağlıdır. Bu nedenle, öğrencinin yeni beceriler kazanması için ön gereklilik niteliğindeki bilişsel, duyuşsal ve hareket odaklı davranışlara sahip olması gerekir.

1 Kasım 2020 Pazar Günü

Öğrenme yaşantılarının öğrencilerin düzeyine uygunluğu, kalıcı ve etkin öğrenme açısından oldukça önemli. İşte tam bu noktada kalıcı ve etkin öğrenmeyi mümkün kılmak için öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyinin tespit edilmesi gerekiyor. 

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından 1 Kasım 2020 Pazar günü İstanbul genelinde hazırbulunuşluk uygulaması yaptı.  Uygulamanın pazar günü yapılmasının sebebi Eğitim Bilişim Ağı'nın en rahat olduğu gün olmasındandı. Ayrıca uygulamaya katılamayan öğrencilerimiz sonraki günlerde öğretmenleri tarafından sınıf bütünlüğünü bozmayacak şekilde uygulamaya dâhil edilecekler.

Yenilikçi Bakış Açısı ve Okula Bağlılık

Hazırbulunuşluk uygulaması, Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu'nda belirtildiği gibi süreç ve sonuç odaklı bütünleşik bir ölçme değerlendirme yaklaşımının oluşmasına katkı sunacak. Uygulamayla eğitimde yenilikçi bakış açısının oluşturulması, eğitim sürecinin sağlıklı temellere oturtularak eksik öğrenmelerin tespit edilmesi amaçlandı.  Uygulama, çocukların eğitim sisteminden en yüksek yararı sağlamasını zorlaştırmanın yanında okulu terk sürecini hızlandıran devamsızlığın önlenmesi, okula bağlılığın artırılması, akran baskının azaltılması gibi katkılarıyla da önemli.  Bu bakımdan uygulamanın öneminin kavranarak katılım sayısının artırılması noktasında velilerimizin rolünün çok değerli...

Sınav kaygısına yol açmadan özverili bir çalışmayla yapılan uygulama, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) altyapısı üzerinden gerçekleştirildi. Uzaktan eğitime erişim için EBA Destek Noktalarını kullanan öğrencilerin katılımı için destek noktaları uygulama günü açık bulunduruldu. 

5'inci ve Hazırlık Dâhil 9'uncu Sınıflar

Resmî okullardaki hazırbulunuşluk uygulamasına öngörüldüğü 5.sınıf ve hazırlık dâhil 9.sınıflardaki öğrencilerimiz katıldı. 5. sınıfların katıldığı uygulamada Türkçe, Fen Bilimleri, Matematik ve İngilizce derslerinden 20'şer soru yer aldı. Hazırlık dâhil 9. sınıflarımız ise Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, İngilizce derslerinden 20'şer soruyla;  Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinden 10'ar soruya cevap verdi. Ayrıca 15 Kasım 2020 tarihinde 5. sınıflarda Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden; 9. sınıflarda Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleriyle ilgili hazırbulunuşluk uygulaması yapılacak.

Uygulama tümüyle sona erdikten sonra, EBA üzerinden alınan soru bazlı sonuç analizleri ilgili ders öğretmenlerine ulaştırılacak. Uygulama sonuçlarıyla öğretmenlerin eğitim sürecini sağlıklı planlamalarını kolaylaştıran veriler elde edilecek. Bu sayede öğrenmelerin kalıcı kılınması ve öğrencinin hazırbulunuşluk seviyesinin yeterli duruma getirilmesi hedefleniyor.

03-11-202003-11-202003-11-202003-11-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.