İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL GENÇLİK OYUNLARI

İstanbul Valiliğimiz ile Başakşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenecek olan ve 100 bin gencimizin yarışacağı İstanbul Gençlik Oyunları tanıtıldı.
İSTANBUL GENÇLİK OYUNLARI

İstanbul Gençlik Oyunları, İstanbul Valiliği İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Avrupa yakasındaki 25 ilçede yer alan liselerde eğitim gören öğrencilere yönelik bir organizasyon.  Hem eğitici hem de eğlendirici birçok aktiviteden oluşan etkinlikler bütününde spor, bilim, sanat, kültür ve sosyal sorumluluk kategorileri yer alıyor.

Kapsamlı Bir İş Birliği Protokolü

Bu alanlarda öğrencilerimizin yetenek, beceri ve istidatlarını destekleyerek kişisel gelişimlerine katkı sunmayı amaçlayan İstanbul Gençlik Oyunları kapsamında etkinlik, yarışma gibi organizasyonlar yapılacak. Böylelikle onların özgüvenleri desteklenecek, takım sporları aracılığıyla takım ruhu ve aidiyet kazanmaları sağlanacak. Ayrıca ekip çalışmaları konusunda sorumluluk alma bilincini desteklenecek.

İstanbul Valiliğimiz ile Başakşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenecek olan İstanbul Gençlik Oyunları tanıtıldı. İş birliği protokolünün de imzalandığı programda projenin logosu ve internet sitesi tanıtıldı. Kültürel, bilimsel, sanatsal, sportif ve sosyal sorumluluk anlamında hem eğitici hem de eğlendirici birçok aktiviteden oluşan etkinlikleri içeren İstanbul Gençlik Oyunları tanıtım programına İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve Başakşehir Belediye Başkanı Sayın Yasin Kartoğlu katıldı. Programda Avrupa yakasındaki 25 ilçenin kaymakamıyla millî eğitim müdürü hazır bulundu. Ayrıca özel büro temsilcileri, beden eğitimi öğretmenleri ve Başakşehir Belediyesi koordinasyon ekibi de programa katıldı.

Sunuculuğunu millî sporcu Merve Aydın'ın yaptığı tanıtım programında, oyunların resmi şarkısı Resul Aydemir tarafından seslendirildi. Çekimleri Başakşehir başta olmak üzere İstanbul'un farklı ilçelerinde yapılan tanıtım filmi de ilk kez gösterildi.

Dayanışma, Yarışma ve Rekabet

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, programda yaptığı konuşmada, öğrenciler ve gençler için bilim, kültür, sanat, spor ve sosyal sorumluluk alanlarını bütün olarak ihtiva eden bir program olduğunu söyledi.

Organizasyonda, gençlerin hem bugünün hem de geleceğin becerileriyle donanmalarını sağlayabilecek çok önemli içeriklerin bulunduğunu belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

"İstanbul Gençlik Oyunları, dayanışmayı sağlayan ama aynı zamanda bir rekabet ve yarışma duygusu da verebilen, gençlere güven duygusu kazandırabilecek iç içe etkinliklerden oluşuyor. Dijital becerilerden, gençlerimizin bilim alanındaki yazılımla ilgili gelişimini destekleyebilecek etkinlikler ile kendi kültürümüz, kadim değerlerimiz hepsi sürecin içerisinde. Takım oyunları başta olmak üzere öğrencilerimizin sporu bir yaşam alışkanlığına döndürmelerine katkı sağlayacak çok önemli etkinlikler var."

Yazıcı, organizasyonun, sosyal sorumlulukta dezavantajlı grupların daha çok desteklenebilecekleri ve gençlerin onlarla empati kurmalarını sağlayacağı güzel etkinlikler barındırdığını kaydetti.

Umutlu Yarınlar İçin

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ise gençler ve çocukların kendilerinin göz aydınlığı, umudu ve yarınları olduğunu söyledi. Gençlerin en iyi şekilde eğitim alması ve yetişmesi ile dünyadaki yaşıtlarıyla rekabet edebilmelerinin yegâne görevleri olduğunu ifade eden Kartoğlu, bunun için ellerindeki tüm imkânları seferber etmeye devam edeceklerini bildirdi.

Oyunların ilkini 2017'de düzenlediklerini, 6 ay boyunca 5 binden fazla gençle keyifli bir zaman geçirdiklerini, ikinci organizasyonda katılımcı sayısının 15 bine çıktığını, üçüncü organizasyonda ise 24 bin gençle beraber 71 turnuva gerçekleştirdiklerini aktaran Kartoğlu, bu yıl 100 bin gencin katılımını sağlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Hem Eğitici Hem Eğlendirici

Katılanların kendilerini ifade etmesi konusunda yeni imkânlar sağlayacak olan İstanbul Gençlik Oyunları'na Avrupa yakasındaki 25 ilçede yer alan resmî liselerde okuyan öğrencilerimiz katılabilecek.

Kurumsal iş birliği eksenli organizasyonda, 100 bin genç, spor, sanat ve teknoloji kategorilerindeki 17 farklı branşta yarışacak. 89 turnuva ve etkinliğin yapılacağı İstanbul Gençlik Oyunları, teknolojik gelişmeler sonucu ilginin her geçen gün arttığı drone ve e-spor yarışmaları ile gençlerin yoğun ilgi gösterdiği paintball ve balon futbolu gibi birbirinden rekabetçi turnuvalara ev sahipliği yapacak.

Engelsiz gençlere yönelik turnuvaların düzenleneceği organizasyonda, öğrencilerin dışında öğretmen ve okullara da çeşitli ödüller verilecek.

Bilimsel, sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklere erişimde güçlük çeken öğrencilerine fırsat eşitliği sunacak olan İstanbul Gençlik Oyunları aynı zamanda onların kendilerini ifade etmesi konusunda yeni fırsatlar oluşturacak. İş birliği protokolü kapsamında yapılacak organizasyonlar sonucunda ortaya çıkacak ürün, bilgi, belge, dokümanların kamuoyuyla paylaşılacak.

İki yılı kapsayan iş birliği protokolü sayesinde sosyal sorumluluk çalışmaları olmak üzere dört temel alanda (ve ihtiyaç üzerine belirlenecek olan diğer alanlarda) birlikte çalışmalar yapılacak. Gerçekleştirilecek yarışma nitelikli tüm organizasyonlarda tema Başakşehir Belediyesiyle İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz iş birliğinde belirlenecek ve yarışma şartnameleri İstanbul Valiliğimizin onayı sonrasında ilan edilecek.

Proje kapsamındaki bilimsel etkinlikler çerçevesinde e-spor, robotik kodlama, yazılım, tasarım ve drone yarışmaları düzenlenecek. Kültür sanat alanında, resim, enstrüman, ses, bilgi, tiyatro, münazara, kitap okuma, İstiklal Marşı'nı güzel okuma, Kur'an-ı Kerim güzel okuma gibi yarışmalar tertip edilecek.

Spor alanında, futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, atletizm, paintball, bilyeli tornet, balon futbolu, eğlence parkuru gibi kategorilerde bireysel ve takım yarışmaları düzenlenecek.

Her Şeye Rağmen Başaranlar

Sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında ise engelli, yaşlı, yetim-öksüz ev ziyaretleri yapılacak. "Her Şeye Rağmen Başaranlar" teması kapsamında toplumda genel kabul görmüş başarılı engelli ve yaşlı bireylerin katılımlarıyla söyleşi programları düzenlenecek ve rol model etkinlikleri gerçekleştirilecek. Ayrıca Gençlik Oyunları Projesi iş birliği protokolü kapsamında gerçekleştirilecek tüm organizasyonlarda engelli ve özel eğitime muhtaç bireylerin ve ailelerinin aktif katılımıyla ilgili gerekli önlemler alınarak faaliyetler yapılacak.

 

26-08-202126-08-202126-08-202126-08-202126-08-202126-08-202126-08-202126-08-202126-08-202126-08-202126-08-202126-08-202126-08-202126-08-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.