İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul, Erasmus + Projelerinde Zirvede

Erasmus+ Programı 2019 yılı proje başvurularında İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün 199 projesi hibe desteği almaya hak kazandı.
İstanbul, Erasmus + Projelerinde Zirvede

Erasmus+ Programı 2019 yılı kapsamında yükseköğretim, okul eğitimi, mesleki eğitim, yetişkin eğitimi, gençlik ve spor alanlarında hazırlanan projelere hibe desteği veriliyor. Ülkemizdeki eğitim, gençlik ve spor alanlarında faaliyet gösteren kamu kurumları, sivil toplum ve özel sektör kuruluşları hibe desteği için proje başvurusunda bulundular.

Erasmus+ Programı, Türkiye'deki eğitim kalitesinin ve nitelikli iş gücünün artırılmasına, genç işsizliğinin azaltılmasına ve dolayısıyla 2023 hedeflerine ulaşılmasına katkı sağlaması açısından da ayrı bir önem taşıyor.

Rekor Sayıdaki Projeler

Erasmus+ Programı 2019 yılı kapsamında, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Ulusal Ajansına sunulan ve hibe desteği almaya hak kazanan 199 proje hazırladı. Projelerin alt dağılımı ise şöyle: KA2 yani iyi uygulamaların değişimine yönelik stratejik ortaklıklar altında 136, KA1 Okul Eğitimi 7, KA1 Mesleki Eğitim 51 ve KA1 Yetişkin Eğitimi 5. Bu kapsamda başvuru yapan kurumlara 6 milyon 114 bin 227 avro tutarında proje hibe desteği verilecek. Rekor sayıdaki projeler sayesinde öğretmen ve öğrencilerin hareketlilik faaliyetleri desteklenerek kurumsal ve uluslararası kapasitelerinin artırılması sağlanacak.

Desteklenen projelere ilişkin açıklama yapan İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Erasmus+ Programı'nın eğitimciler tarafından büyük ilgiyle karşılandığını ifade etti. Bu yıl ülke genelinde kabul edilen proje başvuru sayısı bakımından İstanbul'un birinci sırada yer aldığına dikkati çeken Yazıcı, şunları kaydetti:

"Kültürel yakınlaşmayı sağlayan Erasmus+ Programı kapsamında yapılan projelerimizden 199'u kabul edildi. Biz bunu çok olumlu karşılıyoruz ve ileride daha da çok sayıda kurumumuzun Erasmus+ Programından yararlanacağını öngörüyoruz. Toplam bütçesi hayli yüksek olan proje hibeleri Erasmus+ Programı'nın önemini eğitim hayatımızda daha anlaşılır hâle getirmektedir. Sosyal içerme, fırsat eşitliği, duyarlı vatandaş olma bilincinin geliştirilmesi yanında eğitim alanında çoklu iş birliğinin yolunu açan projelerimiz yetişkin, okul ve mesleki teknik eğitimi kapsamaktadır. Biz projelerin ciddi faydalarını görüyoruz zira çocuklarımıza, geleceğimize yatırım yapıyoruz." ifadesini kullandı.

İyi Uygulamalar ve Öğrenme Hareketliliği

Projelerin öğrenmek ve yeni kültürler tanımak için sunduğu fırsatların altını çizen Yazıcı, şunları söyledi: "Kendimizi geliştirmek ve farklı uygulamaları tanımak için çaba harcıyoruz. Bunun içindir ki Erasmus+ Programı kapsamında en çok proje üreten şehirlerden birisiyiz. Somut getirisi olan yenilik ve iyi uygulamaların değişimi ile bireylerin öğrenme hareketliliği projelerinin eğitim ortamlarımıza ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Öğretmen ve öğrencilerimize yurt dışında eğitim alma ve tecrübe kazanma fırsatı sunacak olan projelerde emeği geçen öğretmen ve idarecilerimize çok teşekkür ediyorum."

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.