İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL DRAMA SANAT AKADEMİSİ EĞİTİM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile İstanbul Drama Sanat Akademisi  arasında 16/02/2016’da eğitim işbirliği protokolü imzalandı.    
İSTANBUL DRAMA SANAT AKADEMİSİ  EĞİTİM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

MEB ilkeleri gereği öğrencilerin bilimsel ve sosyal alanlarda gelişimine katkı sağlamak, çağdaş eğitime katkıda bulunmak için; drama   yoluyla eğitimi destekleyici  faaliyetlerde öncü çalışmalar yapmak, oyunlaştırarak öğrenme programları için sertifikalı öğretmen sayısını arttırmak, öğretmenlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amaçları ile  İstanbul Drama Sanat Akademisi  ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında  16/02/2016’da eğitim işbirliği protokolü imzalandı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız: ”Hareket noktası ‘Yapılandırıcı Eğitim Yaklaşımı’ ve “Çoklu Zeka Kuramı” olan bu tür etkinlikler, öğrencilerin sözel-dilsel zekalarını da içeren geniş bir zeka yelpazesini geliştirme imkanı vermektedir. “Deneysel Öğrenme Stratejisi” denilen bu yöntemler öğrenci merkezlidir. Bu yöntemlerle öğrencilerin gözlemleme, deneysel uygulama, benzetişimler (simülasyonlar), rol oynama gibi yöntemlerle  gerçek, ya da gerçeğe uygun düzenlenmiş çevrelerde öğrenmesi sağlanır. Drama, eğitim ve öğretimde yeni bir oluşumdur. Öğrenciyi geliştiren, yetiştiren başlı başına bir eğitim alanıdır. Drama ile oyun iç içedir. Oyun, çocuk için yemek, içmek kadar önemlidir. Oyun; çocuğun çevresiyle ilgi kurmasını, duygularını dışa vurmasını, deneyim kazanmasını , eğlenmesini , dinlenmesini , rahatlamasını ve problemlerini çözmesini sağlar. Bu ifadeler bize oynayarak öğrenmenin önemini bir kez daha ispatlamaktadır.” diyerek eğitim işbirliği protokolünün taraflarından biri olmanın memnuniyetini dile getirdi.

 

Akademinin Kurucularından  Yrd. Doç. Dr. Bilge Nur KATİPOĞLU : “Oynayalım Öğrenelim”  özel adıyla açılacak programlarla 2016 Haziran sonuna kadar toplam 225 öğretmenimize drama eğitimini ücretsiz vereceğiz. MEB’in eğitimde yenilikle ilgili STK’lar, Dernekler gibi Devlet ve toplum yapısını oluşturan kurumlarla birlikte çalışması bizleri çok memnun etmektedir. Yıllardır eksikliği yaşanan bu durumun son yıllarda modern bir anlayışta ve devlet disiplini içinde sürdürülmesi taraflardan biri olarak bizi mutlu ediyor. Öğretmenlerimize bu eğitimin verilmesinde rol aldığımız için sosyal sorumluluk anlamında ve vicdanen hizmet etmiş olmanın önemi çok büyüktür. Drama insanı kuşatır ve geliştirir. Eğitim ve öğretimde öğretmenler pek çok konuda dramadan yaralanırlar aslında.  Drama çalışmaları çocuğu bağımsız davranmaya, hoşgörülü olmaya, demokratik olmaya ve yaratıcı bir kişilik kazanmaya yöneltir. Ayrıca , drama, eğitimin değişik basamaklarında yer alan diğer disiplinlerin pek çoğunda bir yöntem olarak uygulanabilir.  Bu yöntemlerin öğretilmesi noktasında işbirliğimiz hayırlı olsun.  Bu alandaki yıllara yayılmış tecrübemizi sizinle paylaşmak onur vericidir.  İstanbul Drama Sanat Akademisi  olarak eğitim için bütün imkanlarımızı  sunmaya hazırız. Emeği geçen herkese  teşekkür ederiz.”dedi.

Projenin yürütülmesinden sorumlu bölüm olan Strateji Geliştirme Bölümü Müdürü Murat Adalı: “Bu yıl lansmanını yaptığımız birçok projeden biri de “Hem Oynuyorum Hem Öğreniyorum” projesidir. Bu projemizle ilgili hiyerarşik yapımız ilçeler ve okullarda oluşturuldu. Öğretmenlerimize oyunlaştırma çalışmaları ile ilgili verilecek hizmetiçi eğitimlerden bir kısmını üstlenmiş olmanız bizi sevindirdi. Projelerde Devlet kurumlarının birlikte çalışması kadar anlamlı ve doğal bir şey yoktur. Büyüyen Türkiye için, genç ve dinamik bir ülke potansiyelinin doğru kullanımı için bu işbirlikleri önemlidir. Bu eğitimler çok farklı ufuklar açacak ve birçok projeye zemin oluşturacaktır. Birlikte hareket etmeye devam edelim.” Diyerek memnuniyetini dile getirdi.

 

Protokolün kapsadığı süre içerisinde her bir yarı yılda, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı 39 ilçedeki resmi okullarda görevli her branş öğretmeninden 225 kişiye Drama Eğitimi ücretsiz verilecektir. (Katılımcılar, Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliği´ne uygun hareket edecektir.)  Protokol gereği akademik çalışmalarını sürdürmek isteyen öğretmenlerimiz için de devam eden kurlar ve tez çalışması için %40 indirim sağlanacaktır. Mayıs ayında uluslararası bir sempozyum da düzenlenecek ve Dünyada Drama çalışmaları atölye uygulamaları ile tüm branşlar için uygulamalı olarak İstanbul İl Milli Eğitim paydaşlığında gerçekleştirilecektir. (Eğitimler ve koordinasyon İstanbul Drama Sanat Akademisi   ve İstanbul İl Milli Eğitim Strateji Geliştirme bölümü koordinatörleri tarafından düzenlenecektir.) Katılımcılara katılım belgesi/sertifika verilecektir. Eğitime katılacak öğretmenler ilçelerini temsil edecek düzeyde yetiştirilerek, ilçelerinin proje temsilcisi niteliği kazandırılacaktır.

Bu protokol “Okuma Kültürü”, “Okuyan İstanbul Yazıyor”, “Hem Oynuyorum Hem Öğreniyorum” projelerinde gönüllü çalışan öğretmenlerimizin gelişimi için öncelik tanımaktadır. “Yazarlar Okullarda”  Okuma ve Yazı Kültürü Projesi kapsamında hazırlanmıştır.   

18-02-201618-02-2016

    

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.