İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul; Bir Hayal Şehir

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul´u Okuyorum Projesi kapsamında Kadıköy Aziz Berker İlçe Halk Kütüphanesinde Ali Ural öğrencilerimizle buluştu.
İstanbul; Bir Hayal Şehir

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesindeki projelerinden İstanbul’u Okuyorum öğrencilerimizi şehrimiz, mekânlar ve tarihsel hafıza hakkında bilgilendirmeye devam ediyor.  Proje kapsamında Kadıköy Aziz Berker İlçe Halk Kütüphanesinde Ali Ural liseli öğrencilerimizle buluştu.  Programa Kadıköy Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kadıköy Atatürk Fen Lisesi ve Kadıköy Erenköy Kız Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.

Bir şehirde yaşamanın ne anlama geldiğini anlatarak başladığı konuşmasında Ali Ural, Kavafis’in “Şehir” şiirini hatırlatarak, dünyanın neresine gidersek gidelim şehrimizin arkamızdan geleceğini ve bizi hiçbir yerde terk etmeyeceğini vurguladı. “Bizim için de elbette İstanbul böyledir” diyerek konuşmasına devam eden A Ural, İstanbul’un kendine has bir büyüsü olduğunu, İstanbul’un bir hayal şehir, bir rüya şehir olduğunu ifade etti.

İki Şiir İki Yorum

Ali Ural konuşmasına İstanbul üzerine yazılmış en güzel şiirlerden ikisi okuyup açıklayarak devam etti.  Orhan Veli’nin “İstanbul’u Dinliyorum” ve Necip Fazıl Kısakürek’in “Canım İstanbul” şiirleri yorumlayarak öğrencilere İstanbul’un şiirle olan derin ilişkisini açıkladı. Ayrıca kendi yazdığı “İstanbul” şiirini de okudu.

Şair Ali Ural programın sonunda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz AR-GE Kültür Birimini İstanbul´u Okuyorum Projesinden dolayı kutlayarak bu kapsamda öğrencilerle olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Soru ve cevap bölümüyle program tamamlandı. Program sonunda Ali Ural’a, Kadıköy İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Ömer Kaldırım tarafından hediye takdim edildi ve öğrencilerle toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Ali Ural Kimdir?

1959’da Samsun Lâdik’te doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. İlk şiiri Mavera Dergisi’nde çıktı. Yükseköğreniminin ardından bir süre editörlük yaptıktan sonra Şûle Yayınları’nı kurdu. 1989’da Merdiven Sanat isimli aylık bir sanat dergisi çıkardı. 24 sayı çıkan bu derginin yanı sıra Kitaphaber isimli iki aylık bir kitap-kültür dergisini ve bir şiir ve poetika dergisi olan Merdivenşiir’i yayınladı. Yayın yönetmenliğini de yaptığı bu dergilerde şiir, öykü ve makalelerini yayınladı. Ejderha ve Kelebek adlı eseriyle, Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2010 Deneme Ödülü’nü aldı. Edebiyat ağırlıklı bir sanat dergisi olan Karabatak’ı yayınlıyor.

19-01-201919-01-201919-01-201919-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.