İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"İSTANBUL BİLİMLE ŞENLENİYOR" TÜBİTAK BİLİM ŞENLİĞİ BEYKOZ SAHİLDE BAŞLADI

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz adına yürütülen "İstanbul Bilimle Şenleniyor-2 Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri" isimli TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği İl Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın katılımlarıyla gerçekleşti.


TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı ile bilim kültürünün ve iletişiminin toplumda yaygınlaştırılması amacıyla,  katılımcılarda çeşitli bilim dallarında farkındalık oluşturan, katılımcıların bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarının olumlu yönde gelişmesini sağlayan ve katılımcılara bilimsel düşünme becerilerini kazandıran etkileşimli faaliyetlerin desteklenmesi hedefleniyor.

Beykoz Sahilinde düzenlenen Bilim Şenlikleri Destekleme Programına İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katılım gösterdi.

İstanbul'da ikinci kez yapılan TÜBİTAK 4007 "İstanbul Bilimle Şenleniyor-2 Mesleki Ve Teknik Anadolu Liseleri" programı; Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İSTÜN Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Bayrampaşa Belediyesi olmak üzere 8 ayrı kurum ve kuruluşlarının destekleriyle gerçekleştiriliyor.

TÜBİTAK'ın desteklediği etkinlikler, öğrencilerimizin bireysel ilgileri doğrultusunda seçtikleri konuları inceleyerek hazırladıkları alt projelerle, bilimsel araştırma süreçlerini yaşayarak öğrenmelerine imkân tanıyor. Buna göre TÜBİTAK tarafından  Türkiye'de desteklenen toplam 49 projeden 9'u İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün bünyesinde ki kurumlara ait. Bu projelerden birisi de İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz uhdesinde yürütülüyor.

Proje tabanlı bilimsel çalışmalara önem verdiklerini belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı "39 ilçemizi şenliğimizde bütünleştirerek geniş bir yelpazede sunduğumuz atölyelerimizle bilim-teknoloji ve toplum arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla aktarılmasını, öğrencilerimizde farkındalık oluşturarak onların bilime olan ilgilerini artırmayı, bilim okuryazarı bireyler olmaları yolunda anlamlı bir adım atmalarını sağlamak başlı başına çok değerli. Öğrencilerimiz bu etkinliklerin planlanması ve hazırlanması süreçlerinde eleştirel düşünme, zaman yönetimi, problem çözme, yazılı ve sözlü sunum ile bilimsel araştırma becerilerini geliştiriyor. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizle iş birliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz bilim şenliğimizde 39 ilçemizin her birinde ön plana çıkmış farklı bir bölümden oluşan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizin atölyeleri oluşturuyor. Öğrencilerimizin bu şenlikteki etkinliklerle yaparak-yaşayarak öğrenme kapasiteleri en üst düzeye çıkıyor. Bu vesileyle geleceğin bilim insanı adayı öğrencilerimizi ve onlara destek olan öğretmenlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Bilim Şenliğinde; 41 Atölye çalışması, paydaş üniversite akademisyenleri tarafından 7 Söyleşi, 150 Etkinlik, Mobil Bilim Merkezi ve Planetaryum gösterisi yer alıyor. TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri kapsamında gerçekleştirilen "İstanbul Bilimle Şenleniyor-2 Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri" etkinlikleri 21-22 Ekim 2022 tarihlerinde saat 09:00-17:00 saatleri arasında Beykoz Sahili Etkinlik Alanında devam edecek.

21-10-202221-10-202221-10-202221-10-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.