İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Bilim Olimpiyatları

İstanbul Bilim Olimpiyatlarının ikinci aşama sınavları yapıldı.
İstanbul Bilim Olimpiyatları

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz nisan ve mayıs aylarında İstanbul Bilim Olimpiyatları düzenliyor. 4. ve 12. sınıf aralığındaki öğrencilerimiz, matematik, fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar alanlarındaki bilgi ve becerileri açısından ölçülüyor. Bu sınavda başarılı olanlarla TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarında dereceye giren İstanbul'daki öğrencilerimize haziran ayının sonuyla temmuzun başında belli branşlarda ikinci aşama sınavı uygulanıyor.

Temel amacı şehir olimpiyat takımımızı oluşturmak olan yarışma neticesinde hem takım kuruluyor hem de yıl içinde bazı uluslararası veya bölgesel yarışmalarda şehrimizi ve ülkemizi temsil edecek öğrencilerimiz belirleniyor.  İstanbul Bilim Olimpiyatları takımı daha önce Uluslararası Metropol Şehirler Olimpiyatı Kafkas Matematik Olimpiyatı Zhautykov Matematik Olimpiyatı gibi yarışmalara katılmış ve çok büyük başarılara imza atmıştı. Bu yarışmalarda bireyselde dünya birinciliği takım hâlinde ise ikincilik ve üçüncülük  dereceleri elde edildi.

Bu bağlamda yeni başarılar için hep birlikte anlayışıyla yapılan İstanbul Bilim Olimpiyatlarının ikinci aşama sınavlarına toplam 135 öğrencimiz katıldı. Öğrencilerimiz matematik, fizik, kimya ve bilgisayar kategorilerinde çeşitli üniversite ve liselerde sınava tabi tutuldu. İstanbul Üniversitesi'nde kimya, Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde matematik, İstanbul Lisesi'nde bilgisayar ve Işık Üniversitesi'nde fizik sınavı yapıldı.

Bu yıl daha büyük başarılara imza atmayı ümit eden İstanbul Bilim Olimpiyatları takımı aynı zamanda geleceğin Türkiye'sini inşa edecek yetenekli öğrencilerimizin uluslararası tecrübe kazanmasını sağlıyor. Böylece dünyanın dört bir yanından bilim insanları ile tanışan öğrencilerimizin ufukları genişliyor.

03-07-201903-07-201903-07-201903-07-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.