İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Açık Hava Atölyeleri

Tasarım-Beceri Atölyeleri'ndeki çalışmalar yeni bir bakış açısıyla, Sultanahmet'teki meydan ve müzelerde yapılıyor.
İstanbul Açık Hava Atölyeleri

"Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye" sloganıyla yayınlanan 2023 Eğitim Vizyonu belgesinde yer alan Tasarım Beceri Atölyeleri şu an okullarımızda oldukça gündemde ve bununla ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

İlkokuldan başlanarak tüm öğretim kademelerinde, çocuklarımızın sahip oldukları yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş becerilerin uygulama düzeyinde kazandırılabilmesi için okullarda kurulan tasarım beceri atölyeleri öğrenme ortamlarını çeşitlendiriyor.

Bu bağlamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul Açık Hava Atölyeleri etkinlikleri bir öğretmen ve beraberindeki üç öğrenciden oluşan dört kişilik ekiplerle yapılacak. Bilmekten çok tasarlamanın, yapmanın, üretmenin ön plana çıkacağı bu atölyeler çocuklarımızın kendilerini, meslekleri, çevresini tanımasına yardımcı olacak.  Açık Hava Atölyelerinde bir etkinlikte aynı anda altı ekip yer alacaktır

Yeniçağın gerektirdiği problem çözme, eleştirel düşünme, üretkenlik, takım çalışması ve çoklu okuryazarlık becerilerinin kazandırılması için somut mekânları gündemine alan Açık Hava Atölyeleri, Millî Eğitim Bakanlığımızın Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği çerçevesinde çocuklarımızın yapboz parçalarını bir araya getirerek İstanbul haritasını iş birliği ile oluşturmalarını hedefliyor.

İlgili bilgi ve becerileri kazandırabilmek için çocukların ilgisini çekecek ve yaratıcı düşünmesini teşvik edecek şekilde tasarlanan atölyelerin sunduğu bu keyifli deneyimini yaşamak için öğrenci ve öğretmenler forms.gle/LVMRSqm55TW7k2cZ7linki üzerinden başvuru yapacaklar.  Başvurular koordinatörlük tarafından değerlendirilip uygun görülen ekipler (bir öğretmen ve üç öğrenci) belirlenerek duyurulacak.

Yaratıcı ve eğlenceli atölye çalışmalarıyla çocuklarımızın çok şey öğreneceği etkinlikler için velilerimizin imzaladığı izin belgeleri etkinlikten bir hafta önce İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze ulaştırılacak. İzin belgesi sağlanamayan öğrencilerin yerine, izin belgesi sağlayabilecek yedek öğrencilerin eklenecek. Resmî ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerin katılabileceği atölyeler ücretsizdir. Başvuru sayısının yoğun olması durumunda etkinlik, yeni gruplar oluşturularak tekrarlanacak.

İstanbul Açık Hava Atölyeleri, 2023 Eğitim Vizyonu'ndaki hedefler doğrultusunda tasarım-beceri atölyelerinin bilim, sanat, spor, kültür, yaşam odaklılık alanlarıyla ilgili olacak. Böylece öğrenciler hem öğrenecek hem de doyasıya eğlendikleri saatler geçirecekler. Öğrencilerin yaratıcılıklarını kullanarak İstanbul yapbozunu oluşturmalarını amaçlayan çalışma aynı zamanda ekip dayanışmasını içeriyor.

Uygulama alanı Sultanahmet bölgesi olan etkinlik çocuklarımızı yaşadıkları şehir üzerinde düşünmeye, istek ve ihtiyaçlarını, hayal ettiklerini yansıtmaya imkân tanıyor.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.