İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL 1.ÖĞRENME ŞENLİĞİ BAŞLADI.

‘1. İstanbul Öğrenme Şenliği’  İlimizdeki 76 yaygın eğitim kurumunun yapmış olduğu mesleki, teknik,  kişisel, gelişim, sosyal-kültürel ve okuma yazma kurslarının vatandaşlara tanıtılması amacıyla 10 Haziran 2015 Çarşamba günü saat 10:00’da Sultanahmet Meydanında başladı.
İSTANBUL 1.ÖĞRENME ŞENLİĞİ BAŞLADI.

 

               İstanbul 1. Öğrenme Şenliği, İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaygın eğitim kurumlarının katılımıyla 10 Haziran’da Sultanahmet Meydanı’nda  görkemli bir açılış töreniyle başladı. Sultanahmet Meydanı’nda  gerçekleştirilen  törene İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN, Vali Yardımcısı Yusuf Ziya KARACAEV, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Uğur ERGİN, İl Jandarma Komutanı Sayın Kurmay Albay Gürcan SERCAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, İlçe Kaymakamları, Müdürlüğümüz Müdür Yardımcıları/Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile  yapıldı.

            Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ “ İlimiz Milli Eğitim faaliyetleri içerisinde yaygın eğitimin  büyük bir yeri ve önemi vardır.Yediden yetmişe eğitim ilkesine göre hareket eden  hayat boyu öğrenme merkezlerimizde, iyi vatandaş ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedefler doğrultusunda merkezlerimizde tüm vatandaşlarımıza hiçbir yaş sınırlaması olmaksızın; mesleki-teknik, sosyal-kültürel ve okuma-yazma kursları açılarak bilgi ve beceri kazanma imkanı sağlanmakta ve  meslek kursları ile işgücü piyasasına nitelikli ve kalifiye insan gücü yetiştirilerek iş hayatına kazandırılmaktadır.”dedi.

            Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Uğur ERGİN "Biliyoruz ki hayat boyu öğrenme etkinlikleri; bireylerin gelişiminin güçlenmesini, yeteneklerinin  gün yüzüne çıkmasını  ve  günlük hayatın rutininden ayrılarak farklı alanlarda uğraşı  edinmesini sağlamaktadır. Bu nedenle öğrenmeye erişimi arttırmak ve öğrenen bireyden, öğrenen topluma dönüşümü sağlamak için medeniyetin beşiği İstanbul’umuzda ilk kez gerçekleştirilen “öğrenme şenliğinde” emeği geçen  yönetici, öğretmen, usta öğretici ve kursiyerleri  tebrik eder,  “öğrenme şenliğinin” İstanbul’umuza  hayırlı uğurlu olmasını dilerim.dedi.

            İstanbul Valisi  Vasip ŞAHİN "Aslında hayat öğrenmenin ta kendisidir. İnsan yaşadığı müddetçe öğrenme ameliyesine devam eder. Ama önemli olan bu eğitim ameliyesinin ne kadar sistematize edilebildiğidir. Eğer siz öğrenme faaliyetinizi belli modele bağlayabilmişseniz orada sürdürülebilir bir başarıyı yakalıyorsunuz. Biz bu durumu örgün eğitim dışında kalmış, yaygın eğitimin muhatabı olan öğrenme çağı dışındaki ve üstündeki nesnel gruba yaygınlaştırarak yaygın eğitimi sağlayacağız. Bunun için de, halk eğitim merkezleri ve diğer yaygın eğitim kurumları gayretlerine canla ve başla devam etmektedir” diye konuştu.

            Yapılan açılış konuşmalarının ardından  Valimiz  Vasip Şahin, Vali Yardımcısı  Yusuf Ziya KARACAEV, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı  Uğur ERGİN, İl Jandarma Komutanı Sayın Kurmay Albay Gürcan SERCAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın   Dr.Muammer YILDIZ  açılış kurdelasını keserek, Öğrenme Şenliği için Sultanahmet Meydanına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan stantlarda öğrenme etkinlikleri  atölyelerini  dolaştılar.

            Açılış programı,  “Dünya’nın En Büyük Ayran Bardağı” olarak tasarlanan, tek seferde 6 ton ayran yaparak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefleyen ve gazlı içecekler yerine sağlıklı içecek olan ayranın yapımı etkinliğinin açılışının yapılmasıyla sona erdi.

            Öğrenme Şenliği, 14 Haziran akşamına kadar devam edecektir.

 

          

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.