İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İNGİLİZCE ÖĞRETİMİNDE DERLEM KULLANIMI ÖĞRETMEN EĞİTİMLERİ

TÜBİTAK tarafından desteklenen "Derlem ile Öğretin Gerçek Dili Keşfedin: İngilizce Öğretiminde Derlem Kullanımı" projesi kapsamında İstanbul İlinde görev yapan 29 İngilizce öğretmenine eğitim verildi.
İNGİLİZCE ÖĞRETİMİNDE DERLEM KULLANIMI ÖĞRETMEN EĞİTİMLERİ

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürlüğü tarafından, Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destekleme Programı kapsamında desteklenen "Derlem ile Öğretin Gerçek Dili Keşfedin: İngilizce Öğretiminde Derlem Kullanımı" projesi 19-21 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okullarında İngilizce öğretmeni olarak görev yapan 18 farklı ilçeden 29 İngilizce öğretmeninin yer aldığı bir programla Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi´nde gerçekleştirildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Başal'ın yürütücülüğünü yaptığı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi Betül Bal Gezegin ve Erciyes Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Erdem Akbaş'ın araştırmacı olarak yer aldığı projede, katılımcı İngilizce öğretmenlerine, derlem bilim ve derlem araçları ile ilgili toplamda 3 gün boyunca 24 saat uygulamalı eğitim verildi.

Donanımlı ve nitelikli öğretmen için iş birliği

Projeyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, ilimizdeki okullarda görev yapan öğretmenlerin kalitesinin iyileştirilmesi için; nitelikli, donanımlı öğretmen yetiştirme noktasında ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ve bu yönde üniversitelerle iş birliği içerisinde her türlü projeyi, mevcut projede olduğu gibi destekleyeceklerini dile getirdi. 

Yıldız Teknik Üniversitesi rektörü Sayın Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Eğitim Fakültesi'nin öğretmen eğitimine katkılarının artarak devam etmesinden memnun olduğunu söyleyerek, "Bu önemli misyonun mihenk taşlarından biri olan eğitim fakültesinin yıldızı parlamaya devam edecek ve bu kapsamda her türlü desteği eğitim fakültesine vermeye devam edeceğiz." dedi. Eğitim Fakültesi dekanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, fakülte olarak eğitime nitelikli ve donanımlı öğretmen kazandırma misyonumuza uygun bu tür projelerle öğretmenlerimize mezun olduktan sonra da kendilerini geliştirme fırsatı sağladıkları için mutlu olduklarını ifade etti. Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Yavuz Erişen öğretmenlerin profesyonel gelişimlerine bu proje aracılığı ile katkı vermenin öneminin altını çizerek, bölüm olarak benzer projelerle söz konusu katkıları daha da artırmanın kararlılığında ve çabasında olduklarını belirtti. Proje yürütücüsü Doç. Dr. Ahmet Başal, projeye destek sağlayan, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz,  Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Yavuz Erişen ve  İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'ya projeye verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederek; ülkemizin kanayan yarası olan İngilizce eğitiminin iyileştirilmesi noktasında en önemli unsur olan İngilizce öğretmenlerinin donanımlarının artırılması yönünde projeler yapmaya devam edeceklerini ve mevcut proje kapsamında 3 gün süren, toplamda 24 saatlik uygulamalı eğitimlerle İngilizce öğretmenlerinin  doğal dili sınıflarına, ders materyallerine ve aktivitelerine taşımalarına katkı verdiklerini dile getirerek, öğretmen donanımının iyileştirilmesine yönelik çabaların  dil eğitiminde daha başarılı sonuçlar alınmasında başat role sahip olduğunun altını çizdi.  Doç. Dr. Ahmet Başal, mesleki gelişimlerini ileri seviyeye taşımak için projeye dahil olan, tüm katılımcı İngilizce öğretmenlerine teşekkür etti.

 

26-01-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.