İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Haftası

İlköğretim Haftası, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda kutlandı.
İlköğretim Haftası

İstanbul'da yeni bir heyecanla başlayan 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının belirli gün ve haftalar kapsamındaki ilk kutlama programı İlköğretim Haftası münasebetiyle yapıldı. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İlköğretim Haftası kutlama programı bugün 10.00-11.30 saatleri arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı. Programdan önce saat 09.30'da Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konuldu.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki kutlama programına İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, eğitim yöneticilerimiz, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı.

Ülkemiz ve Güçlü Yarınlarımız İçin

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, konuşmasına geçen hafta başlayan 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının ülkemiz ve güçlü yarınlarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ederek başladı. Yerlikaya, İstanbul'da 7 bin 60 okulun, 2 milyon 819 bin öğrenci ve 198 bin öğretmenle yeni eğitim öğretim yılının açıldığını belirtti. 124 bini okul öncesi olmak üzere yaklaşık 350 bin öğrencinin okula başladığını ifade etti.

Bu yıl okula başlayan her öğrenci için Kasım ayında bir fidan dikileceğini kaydeden İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, "Yavrularımız gibi fidanlarımız da büyüyecek. Ülkemizin gücüne güç katacak. Okullarımızın depreme karşı güçlendirilmesi için çok ciddi tedbirler aldık. Böylece okullarımızın yüzde doksanında deprem riskini bertaraf ettik. Deprem riski bulunan 36 okulumuzu en yakın okullarımıza taşıdık. Bu süreçte velilerimizden sabır ve anlayış bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

İstanbul'da okul güvenliğiyle ilgili olarak birtakım tedbirler alındığını kaydeden Vali Yerlikaya, okul çevrelerinin güvenliği için emniyet personelinin görev yapacağını belirtti. Huzurlu bir eğitim öğretim yılı için eğitim kurumlarımız ve çevresinde çocuklarımızı her türlü olumsuz etkiden uzak tutacak, koruyucu ve önleyici güvenlik tedbirlerini en üst düzeyde alındığını söyledi. Ayrıca okul güvenliği ve temizliği için ilave görevlendirmeler yapıldığının altını çizen Vali Yerlikaya okullarımızı daha güvenli ve güzel kılınacağını ifade etti.

Okuyun, Çok Okuyun, Hep Okuyun!

İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, öğrencilerin derslerine canı gönülden, büyük bir şevkle çalışmalarını arzuladığını söyledi. Valimiz Yerlikaya sözlerini şöyle sürdürdü: "Nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. Nasıl devam ederseniz öyle bitirirsiniz. Çok çalışmak, çok çalışmak zorundayız. Kaybedecek bir dakikamız bile yok. Tarih ve coğrafya sizlere emanettir. Yüksek, çok yüksek bir medeniyet sizlerin omuzlarında daha da yükselecek. Kendinizi medeniyetinize layık bir şekilde yetiştirin. Hayatınızı güzel ahlakla yüceltin. Her şeyin dijitalleştiği bir çağda yaşıyoruz. Sizler Z Kuşağısınız. Bugün var olan mesleklerin pek çoğu yakın bir gelecekte yok olacak. Yeni çağın icat ve gereklerine dikkat kesilin. Bir yabancı dil öğrenin. Çağın gerektirdiği kodlama dilini ihmal etmeyin. Sosyal medyada vaktinizi zayi etmeyin. Okuyun, çok okuyun, hep okuyun!"

Dünyanın En Büyük Okulundayız!

Öğretmenlerin ruh mimarları olduğunun altını çizen Valimiz Ali Yerlikaya, hiçbir mimarın öğretmenlerle boy ölçüşemeyeceğini ifade etti.  Yerlikaya, "Mutlu çocuklar güçlü Türkiye için hazırlanan 2023 Eğitim Vizyonu hepimizin yol haritasıdır. Türkiye'yi muasır medeniyetlerin üstüne çıkaracak yegâne güç eğitimdir. Hedefimiz araştıran sorgulayan zamanın bir adım önünde olan bir nesil yetiştirmektir. Veli, öğretmen, öğrenci ve yöneticiler olarak birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Unutmayın, İstanbul dünyanın en büyük okuludur. Hepimiz İstanbul okulunun tedrisatından geçeceğiz. İstanbul, bu yıl da bilim, kültür, sanat ve irfanın merkezi olmaya devam edecek. Bu duygularla tüm eğitim camiamızın yeni eğitim ve öğretim yılını kutluyor, ülkemiz ve İstanbul'umuza hayırlar getirmesini diliyorum." şeklinde konuştu.

2023 Eğitim Vizyonu Perspektifiyle

Yeni eğitim öğretim yılının sevincini ve mutluluğunu geçen hafta yaşadıklarını hatırlatan Sayın Levent Yazıcı ise konuşmasının başında ilköğretimin ülkemizin kuruluşundan önemli davalarından biri olduğuna dikkat çekti. Okuma yazma temelindeki ilköğretim çalışmalarını 2023 Eğitim Vizyonu perspektifinde sürdürdüklerini belirten Yazıcı, "Bizzat, uluslararası bir eğitimci olan Sayın Bakanımızın açıkladığı Vizyon Belgesi ülke sathında yayıldı. Bu yol haritası doğrultusunda ilimizde de Sayın Valimizin öncülüğünde çok yönlü faaliyetler planlandı ve hayata geçirildi. İlköğretim davası çerçevesinde ara sınıflarda okuma yazma bilmeyen çocuklarımız için Bir Harf Bin İstanbul Projesi kapsamında faaliyetler yürüttük. Bu çerçevede okuma yazma güçlüğü çeken 35 bin öğrencimize okuma yazma öğrettik. Çok sayıda sınıfımızı ziyaret ettik. Bunun mutluluğunu hep beraber yaşadık. Yine aynı şekilde Umudum Öğretmenim Projemiz çerçevesinde anne baba yoksunluğu çeken 22 bin öğrencimize, tümü gönüllü 7 bin öğretmenimizle akademik destek sağladık." dedi.

İlköğretim sürecinin önemine değinen Yazıcı, öğrencilerin üst sınıflardaki hazırbulunuşluk düzeyini artırmak için 5. ve 9. sınıflarda bir dizi uygulama yapıldığını kaydetti. Yazıcı, velilere eğitim süreçlerinde rehberlik etmek için Veli Akademilerinin hayata geçirildiğini belirtti. Bu süreçteki çalışmalarla il düzeyinde 650 bin veliye ulaşıldığını aktaran Yazıcı, ilköğretim davasının sürmesi ve çocuklarımızın geleceğe umutla bakması için 14 bin 500 etkinlik yapıldığını ifade etti.

Eğitim Süreçlerini Çeşitlendirmek

Eğitim süreçlerini çeşitlendirerek çoklu iş birlikleriyle hareket ettiklerini belirten Yazıcı, teknoloji bağımlılığı başta olmak üzere yeni sorunların çözümüne odaklandıklarını vurguladı. Yazıcı, "Okulumda Bir Ses İki Hareket Projesi çerçevesinde öğrencilerimizi çok yönlü geliştirmeye çalıştık. Folklor, spor gibi etkinliklere kültürel çalışmaları ekledik. İş birlikleriyle yeni kurslar açtık. Müzede öğrenme ve masal anlatıcılığıyla ilgili çalışmalarımız ilgi gördü. Öğrencilerimizi yirmi birinci yüzyıl becerileriyle donatmaya çalışırken aynı zamanda onları kendi kültürümüzü aktarıyoruz. Aslında 2023 Vizyon Belgemizin en önemli felsefi önermesi olan bireyi ontolojik bir temelde ele almasıdır. Yani bireyi sadece bilişsel yönüyle değil, çocuğu duygularıyla, duygularının yansıması olan dünyasıyla ilişkili olarak değerlendirmesidir. Bir bakıma bu bütün disiplinleri bir araya getirir. Bu anlayışla ilimizdeki çalışmalarımızı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Temel Eğitim ve Erken Çocukluk Eğitimi

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, yeni eğitim öğretim yılında temel eğitimdeki çalışmaların erken çocukluk eğitimiyle birlikte yürütüleceğini söyledi. Toplum temelli bir anlayışa dikkat çeken Yazıcı, "Okullaşma için çoklu iş birlikleriyle hareket ediyoruz. Geçen yıl ilimizdeki çalışmalarımız çok yönlü olarak sürdürüldü. İlimizde, ülkemizdeki okul öncesi eğitimdeki artışın iki katı sağlandı. Potansiyelimiz bundan daha yüksek. Bu konudaki çalışmalarımız sürecek. Tüm çocuklarımızın okul öncesi eğitim almasını sağlamak durumundayız. Sayın Valimiz süreci çok yönlü olarak takip ediyor."  dedi.  Duygulara dikkat çeken Yazıcı, konuşmasını çocuklarımıza sevgiyle yaklaşmanın ve birlikte hareket etmenin önemini vurgulayarak sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından eğitimle ilgili bütüncül bir felsefeyi yansıtan 2023 Eğitim Vizyon Belgemizin hedefleri doğrultusunda kültürel çerçevedeki etkinlikler sergilendi. Bu çerçevede şiirden masal anlatımına, ritim grubu gösterilerinden halk oyunlarına uzanan çok sayıda etkinlik izleyenleri büyüledi.

İstanbul'da ayrıca ilkokul ve ortaokullarda hafta boyunca ilham verici, düşündürücü, farkındalık yaratıcı kutlama etkinlikleri düzenlenecek.

16-09-201916-09-201916-09-201916-09-201916-09-201916-09-201916-09-201916-09-201916-09-201916-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.