İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Öğrenci Meclis Başkan Adayları Tanıştı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün düzenlediği İl Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimi öncesi tanışma toplantısı yapıldı.
İl Öğrenci Meclis Başkan Adayları Tanıştı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün düzenlediği, İl Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimi öncesi tanışma toplantısı Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci´nin katılımlarıyla gerçekleşti.

Çemberlitaş Anadolu Lisesi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya 39 ilçeden 117 öğrenci katıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” kapsamında gerçekleşen seçimler hakkında bilgilendirme yapan Ortaöğretim Şube Müdürümüz Abdurrahman Ensari, ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerden oluşturulan öğrenci meclisi ile öğrencilerde; seçme seçilme, oy kullanma kültürü, kısaca demokrasi düşüncesinin pekiştirilmesini amaçladıklarını  belirtti.

Tanışma toplantısında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yelkenci, Meclis tarihine değinerek ilk meclis çalışmalarının Avrupa’dan daha önce 19. yüzyılda Osmanlı’da Ayan Meclisleri ve Belediye Meclisleri  seçimleriyle   bir gelenek olarak başladığını daha sonra Osmanlı’nın bu görevi 1920´de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisine devrettiğini kaydetti.

Meclis geleneğimizin Osmanlı Devletinden günümüze  yaklaşık 200 yıla denk geldiğini vurgulayan Yelkenci sözlerine şöyle tamamladı:

" Şimdi aslında oluşturduğumuz öğrenci meclisleriyle siyasi bilimler ve yönetimle uğraşacaksanız buna hazır olmak için bu meclisi bir antrenman ve eğitim çalışması olarak düşünün. Meclis üyesi olan arkadaşların düşüncesini özgürce büyük bir özgüvenle söyleyerek karşısındakinin düşüncesine saygı duyarak inandığı doğrudan hiçbir şekilde vazgeçmemeyi burada öğrenmesi gerekir."

Geçen dönem başkan seçilen Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Ekrem Varol ise, ilk kürsüye çıktığı zaman  konuşamadığını belirterek," Sizlere bir tavsiyede bulunacağım aday olsanız da olmasanız da mutlaka bu kürsüye çıkıp konuşun çünkü ben konuşamadım, siz konuşun ve bu durumu tersine döndürün. Bu kürsüler önemli çünkü konuşmak için okumaya, okuyup da yorumlamaya ihtiyacımız var." dedi.

Varol, konuştukça insanın kendisini keşfettiğini vurgulayarak lise çağındaki arkadaşların mutlaka kendilerini rahatça ifade etmesi, ne istediklerini çok iyi bilmesi gerektiğini, bunun içinde çok okumaya ihtiyaçları olduğunu aktardı.

Aday olan üyelerin  düşünceleri ve fikirleri ne ise bunları açıkça söylemeleri gerektiği anlatan Varol il başkanı olduktan sonra il başkanı ne yapar, görevleri nelerdir kısaca tanıttı.

 8 Aralık Perşembe günü yapılan seçimle kullanılan 100 oyun 54’nü alan  Sancaktepe Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencisi Burak Keskin il öğrenci meclisi başkanı seçildi.

 

 

07-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-2016

09-12-201609-12-2016

 

 09-12-2016

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.