İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Teknoloji Ve Eğitim Fuarı (TEF) Açılışına Katıldı

İl Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ 11 Kasım Cuma günü  İstanbul Kongre Merkezinde 11-13 Kasım tarihleri arasında  düzenlenen  Teknoloji ve Eğitim Fuarı’nın açılışına katıldı.
İl Müdürümüz Teknoloji Ve Eğitim Fuarı (TEF) Açılışına Katıldı

        İstanbul  Kongre Merkezi´nde 11-13 Kasım tarihleri arasında Eğitim Teknolojileri Derneğinin   ilkini düzenlediği TEF İstanbul (Teknoloji ve Eğitim Fuarı), eğitim ve teknoloji alanında faaliyet gösteren uluslararası ve yerel firmaların eğitim çözümlerini, alanında uzman kişileri, sivil toplum örgütlerini ve eğitim kurumlarında gerçekleştirilen iyi örnekleri, katılımcılar ile buluşturarak, ziyaretçilerin Türkiye ve dünyada eğitim alanında yapılan çalışmaları deneyimlemelerini amaçlıyor.

           Milli  Eğitim Bakanlığımız başta olmak üzere, eğitim teknolojileri alanında çalışma yapmış birçok kurum, kuruluş ve kişilerin yerli ve uluslararası arenaya, ürün ve projelerini sunmasına ortam oluşturan fuar ile  ticari, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda, tüm bu yapıdaki kişi veya kurumların birbirlerini daha iyi tanımaları, ilişki ve dayanışmalarını en üst seviyeye taşımaları hedeflenmiştir.

Bu kapsamda düzenlenen Teknoloji ve Eğitim Fuarı’nın  açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ:

Teknoloji Bir Araçtır

Cisimleri kaldırmak için kullanılan kaldıracında,  uyduyu Mars’a inceleme yapmak üzere  götüren nükleer enerji ve güneş enerjisinin  de kendi dönemlerinde  çok büyük bir teknoloji olduğunu,  fakat ne kadar büyük olursa olsun bunların hepsinin insana fayda üretmek için bir araç olduğunu ifade etti.

Teknolojinin Bağımlısı Olmamalıyız

Türkiye de bugün yurtdışındaki benzerlerine bakılarak yapılan Eğitim Teknolojileri Fuarlarının çok popüler olduğunu fakat bu noktada öğrencilerin  bu popülizm içinde boğularak teknolojinin daha da  bağımlısı bir hale gelmemeleri gerektiği konusunda uyarıda bulunan Yelkenci, “Bir eğitim sisteminin iddia edeceği en önemli nokta çocuğa hayal kurmayı öğretmesidir. Eğer  eğitim sistemi çocuğa hayal kurmayı öğretebiliyorsa o çocuğun önü hayatının sonuna kadar açık olacaktır. Bunun yanında eğitim siteminin çocuğa kazandırabileceği en önemli ikinci  nokta ise üst düzey düşünme becerileri olarak tarif ettiğimiz yaratıcı düşünme, sorgulama, problem oluşturma,  eleştirel düşünme gibi üst düzey düşünme becerileridir. İşte teknoloji bunların bir araya gelmesiyle oluşur. Bunların oluşturduğu zemin doğru ise o zaman teknolojide insanın faydasına doğru üretilir” dedi.

En Büyük Adım Devletten

Eğitim  teknolojileri alanında en büyük adımın devlet tarafından atıldığını belirten Yelkenci, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bunun önünün özel sektör tarafından  açılması gerektiğini belirtti. Ayrıca  Fatih projesinin  bugün geldiği nokta itibariyle akıllı tahta ve tablet entegrasyonunu sağlamış olması ve bunun yanında Eba portalı üzerinden zengin içerikler geliştirmesi yönüyle de   sektörün, eğitim teknolojileri alanının önünde olduğunu dile getirerek, “Yurtdışında bu alanlarda yapılan fuarlardaki tecrübenin buraya taşınması gerekir, bu anlamda bu fuarında çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Eğitim ve Teknoloji Fuarındaki stantları gezen Yelkenci, yapılan projeler hakkında bilgi aldı.

 

 

12-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-2016

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.