İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN LEVENT YAZICI'NIN 29 MAYIS İSTANBUL'UN FETHİ MESAJI

İl Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı İstanbul'un Fethi'nin 570. yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN LEVENT YAZICI'NIN 29 MAYIS İSTANBUL'UN FETHİ MESAJI

İstanbul'umuzun fethi bir destanın,  şahlanışın, yüce Peygamber'imizin övgüsüne mazhar olmayı dilemiş bir padişahın kutlu yürüyüşüdür. Bu kutlu yürüyüş, dünya tarihine yeni bir istikamet, milletimize vazgeçilmez bir mücadele ufku kazandırmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Han'nın iradesi, milletimizin azim ve kararlılığı ile bu önemli şehrin alınması kadar önemli olan bir diğer husus, her yönüyle üstün niteliklere sahip yeni bir medeniyetin inşa edilmesidir. Bizi biz kılan değerlerimizin şekillendirdiği fethin ardından İstanbul, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı önemli bir merkez hâline gelmiştir.

Hemen her semtinde medeniyetlerin izlerini barındıran, önemli eserleriyle geçmişimizi geleceğimize bağlayan kadim şehrimiz, kültürel mirasımızın olduğu kadar birlik ve beraberliğimizle anlam kazanan yüce hasletlerimizin de simgesidir. Bu açıdan İstanbul'umuzda kapsayıcı ve fırsat eşitliğine dayanan eğitim anlayışımızla kalite eşliğinde büyüyen bir eğitim ortamını inşa ederken geleceği bugünden öğrencilerimizle birlikte yazıyor, aynı heyecan ve aynı anlayışla "Türkiye Yüzyılı"na doğru ilerliyoruz.

Aziz İstanbul'umuzun ufkunu şiirle, bilgiyle, denemeyle ve kültürle okuyup anlamak gerekiyor.  Hiç şüphesiz varlığın bütünlüğünü, insan hayatının bütün veçhelerini kuşatan fethin ruhunu yükselterek yaşatmak kültüre duyarlı nesiller sayesinde mümkün olacaktır. Bizler de bu sorumluluk bilinciyle şehrimizi ve tarihimizi öğrencilerimize inceliği, güzelliği ve anlamı ile kavratmak için bir dizi önemli çalışmayı hayata geçirdik. İstanbul'un sade bir semtini sevmenin bile bir ömre değdiğine inanıyoruz.

İstanbul'umuzun fethi'nin 570. yıl dönümü vesilesiyle, bu kadim şehri bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile şehitlerimizi ve fethi halka halka ören ecdadımızı rahmetle, hürmetle ve minnetle yâd ediyorum.

 

                                                                                        Levent YAZICI

 

                                                                           İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.