İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci Sayın Başbakanımızın İftar Yemeğine Katıldı

İl Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci  Başbakanımız Sayın  Binali Yıldırım’ın  öğretmenlere ve  81 İlin İl  Milli Eğitim Müdürleri onuruna verdiği iftar yemeğine  katıldı.
İl Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci Sayın Başbakanımızın İftar Yemeğine Katıldı

Çankaya Köşkü’ndeki  gerçekleştirilen iftar yemeğine Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul’u temsilen öğretmenlerimizden Vildan Erdoğan ve Gülsu Naiboğlu katıldı.

Yemekte konuşan Başbakan Binali Yıldırım, iftarda, ramazan ayının huzur, mutluluk içinde, bereket dolu geçmesini diledi.

İftarda, demokrasi, hak ve özgürlükler, ayrımcılıkla mücadele gibi konulara ders kitaplarında önem verdiklerini ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

"Ancak görüyoruz ki geçmişinde insanlık ayıbı olan ve sömürgeci duygular, uygulamalar olan birçok ülke bizim geçmişimizi sorgulamaya kalkıyor, geçmişimizden dolayı bize hesap sormaya kalkıyor. Şunu herkes bilmelidir ki bizim geçmişimizde başımızı öne eğdirecek hiçbir şey yoktur. Ecdadımızın üç kıtada asırlarca hüküm sürerken ne sömürgecilik yaptığına, ne dili değiştirdiğine, ne dinleri değiştirdiğine asla ve asla hiçbir tarih, tarihçi şahit olmamıştır. Ama bize ders vermeye kalkanlar 50 yılda kuzey Afrika´da insanların resmi dilini kendi dilleri haline getirdiğini unutmuş gözüküyorlar. Kim ne derse desin Türk tarihi, şanla şerefle dolu bir tarihtir. Geçmişimizle gurur duyuyoruz, geleceğimize de inanıyoruz."

"MÜFREDATA DAHA FAZLA ÖNEM VERMEMİZ GEREKİYOR"

Son 14 yılda eğitimin fiziki şartlarının çok geliştirildiğini belirten Yıldırım, 250 binden fazla yeni dersliğin yapıldığını, derslik başına düşen öğretmen sayısının artırıldığını kaydetti.

Yıldırım, Bugün öğretmen sayısının 1 milyon civarında olduğunu vurgulayarak "Allaha şükür, bizim zamanımızdaki 100 kişilik, 80 kişilik sınıflar ve ikili öğretim sistemi gittikçe azaldı. Birçok Anadolu şehrinde derslikler ortalama 30 öğrencinin altına düştü. Bunlar yeterli değil. Biraz daha müfredata, içeriye daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Öğrencilerimizin ezberden ziyade, geleceğe yönelik ilgilerini ve kabiliyetlerini ön plana çıkaracak çalışmaları bundan böyle yeni hükümet döneminde çok fazla önemsiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuda bugüne kadar elde edilen tecrübeyi bundan sonraki uygulamalarla hayata geçirecektir." dedi.

Hükümet programında bu dönemde yoğunlaşacakları  6 konudan birisinin  eğitim olduğunu anlatan Başbakan Binali Yıldırım,

“Önümüzdeki dönemde eğitimde uzmanlaşmaya, her seviyede kaliteyi artırmaya daha fazla hız vereceğiz geçmişte öğrenciler liseden mezun oluncaya kadar geleceklerini hesap edemezdi. şimdi ise öğrencilerin ortaokula gelmeden mesleklerine ilişkin kararlarını verebiliyor. Bu değişikliği "özgüven" olarak söyleyebiliriz, bu özgüven öğretmenler tarafından sağlandı. Türkiye´nin çok kritik günlerden geçiyor. Bu kritik günlerde genç kuşaklarımıza, yavrularımıza yapacağımız her telkin, yatırım ülkemizin geleceğine yapılan yatırımdır"

Türkiye´nin bütün gençlerine sahip çıkacak kuvvete eriştiğini dile getiren Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Yarınki Türkiye´yi hak ettiği itibara kavuşturmak için birinci önceliğimiz gelişmiş ülkelerle aramızdaki eğitim, öğretim açığını azaltmaktır, ortadan kaldırmaktır. Bu manada Türkiye son 14 yılda tarihi denilebilecek adımları gerçekleştirdi. Türkiye´de hiçbir çocuk haksız rekabete ve fırsat eşitsizliğine kurban edilmedi. Türkiye demokratikleştikçe eğitim sistemimizde de demokratikleşmiş, çoğulcu bir karakter gözükmeye başladı. Tek tipçi eğitim sona erdirildi, üniversite kapılarında en temel haklarını kullanmakta zorlanan gençler üzerindeki baskılar gittikçe azaldı. Türkiye´nin 81 vilayetinde en az bir üniversitemiz var. Üniversite kapıları bugün vatan evlatlarına daha fazla açıldı. Okullaşma oranımız neredeyse yüzde 100´e ulaştı. Türkiye zenginleştikçe eğitimle ilgili sorunlarımız da gittikçe azalıyor. Yüzyıllardır konuşulan beyin göçü artık geriye dönmeye başlamış, batının en kaliteli öğretim elemanları bizim üniversitelerimize gelmeye başlamıştır."

31-05-2017

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.