İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ Atölye Açılış Törenine Katıldı

           Okul Sanayi İş Birliği Protokolü çerçevesinde Kağıthane Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve TELPA iş birliği ile yapılan teknik destek atölyesi açılışı 9 Kasım 2016 Çarşamba günü yapıldı. 
İl Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ Atölye Açılış Törenine Katıldı

             Açılış töreni İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ, Kağıthane Kaymakamı Hasan GÖÇ, Kağıthane Belediye Başkan Yardımcısı Hasan ÇAKIR, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan GÜR, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet ÇAYIR, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşti.

Açılış töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ:

Devletin üç yıldır meslek liselerini özel olarak gündemine aldığını, hatta meslek lisesi memleket meselesi şeklinde sloganlaştırdığını belirterek, yakında çıkacak olan bir kanun paketiyle de meslek liselerindeki staj uygulama eğitimleriyle ilgili, sektörle işbirliğiyle ilgili, teşviklerle ilgili aynı zamanda çıraklık eğitimi dediğimiz mesleki eğitim merkezlerinin zorunlu eğitim kapsamına alınmasıyla ilgili bir dizi düzenlemenin  yapıldığını ve yakında bu düzenlemelerin hayata geçirileceğini  söyledi.

Bakanlık olarak yapılan bu çalışmaların tek başına yeterli olabileceğini düşünmemek gerektiğini dile getiren Yelkenci, “Burada taşra diye tabir edilen yani merkezi yönetimin dışında kalan yerlerde de bu meslek lisesi memleket meselesi düşüncesinin, mantığının geliştirilmesi ve desteklenmesi gerekir. Bu düşüncelerden hareketle İstanbul Milli eğitim Müdürlüğü olarak biz Okul Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli diye bir model geliştirdik. Bu modelde meslek liselerimizdeki alanlar sektörle bir araya getirildi. Sektör bu alanlara yada okullara hami oldu. Bu kapsamda 82 protokol yapılıp 35 hami, okullarımızda atölye açarak ya da farklı şekillerde destekleyerek projeye dahil oldu.

Okul Sanayi İşbirliği İstanbul Projesi Türkiye Projesi Oldu

Okul sanayi işbirliği İstanbul projemiz  bakanlığımız tarafından Türkiye geneline yaygınlaştırılmak üzere sahiplenildi. Bu projede yapılmak istenen nedir? Üç temel hedefimiz var. Meslek liselerinde eğitim alan öğrencilerin; teknolojik yenilikleri takip etme, deneyim paylaşımına ulaşma ve istihdam alanlarındaki zorlukları aşmaları hedeflenmektedir.

İşbirliği yapılan sanayi kuruluşları sayesinde öğrenciler, kendi eğitim alanları ile ilgili güncel gelişmeleri yerinde görme ve tecrübe etme fırsatı yakalanmış olacaklar. Diğer taraftan gerek iletişim kanallarıyla gerekse sanayi kuruluşlarının okullardaki seminer ve kongre çalışmaları ile kendi birikim ve deneyimleri, öğrencilere kaynağından hızlı bir şekilde ulaştırılacak, üçüncü ve son aşamada meslek liselerinden mezun olan öğrenciler söz konusu sanayi kuruluşları bünyesinde istihdam edilecektir. Böylece hem sektörün donanımlı ara eleman sorunu çözüme kavuşacak hem de lise mezunu gençlerin istihdamı kolaylaşacaktır.

Tematik Meslek Liseleri İhtiyacı Ortaya Çıktı

              Söz konusu projenin protokol görüşmelerinde, sektör temsilcilerinden gelen “daha spesifik alanlarda meslek lisesi açılması talebi” sonunda  Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan çalışmalar neticesinde “Tematik Lise” olarak adlandırılan meslek liselerinin açılması kararlaştırıldı. Böylece sadece kuyumculuk, sadece ayakkabıcılık, sadece dokumacılık gibi alanlarda meslek liseleri açılabilecek. Bunun sonucunda hem öğrencinin eğitim sürecindeki ders yükü hafifleyecek hem de tercih edilen alanla ilgili daha donanımlı bir eğitim verilecektir. Mezun olan öğrenci, sektöre entegre olup çalışabilecek donanıma ve özgüvene sahip olacak, işveren de zaman ve kalite kaybından kurtulacaktır” dedi.

                   Konuşmasının sonunda TELPA iş birliği ile oluşturulan teknik destek atölyesinin açılışında emeği geçen herkese teşekkür eden İl Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ, açılışın ardından atölyeyi gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

10-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-2016

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.