İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Kutlu Doğum Haftası Yarışmaları Final Programına Katıldı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk YELKENCİ, Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezinde 25 Nisan 2016 tarihinde saat 14.00’te Esenler Belediyesi ve Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası Yarışmaları Final Programı’na katıldı.
İl Müdürümüz  Kutlu Doğum Haftası Yarışmaları Final Programına Katıldı

Program, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk YELKENCİ, Esenler Kaymakamı Yüksel ÜNAL, Esenler Belediye Başkanı Tevfik GÖKSU, İlçe Müftüsü Halil ŞEKERCİ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram ERCAN, çok sayıda öğretmen, öğrenci ve velinin katılımıyla gerçekleşti. 

"Kutlu Doğum Haftası Yarışmaları" kapsamında altı ayrı dalda yapılan yarışmada dereceye giren öğrenciler, düzenlenen final programında ödüllendirildi. 

Programda konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk YELKENCİ:

Sayın Kaymakamım, çok kıymetli Belediye Başkanım, değerli İlçe Müftümüz,  kıymetli mesai arkadaşlarım, sevgili veliler, sevgili öğrenciler! Öncelikle başta mesai arkadaşlarım olmak üzere eğitime nitelikli destek veren popülist yaklaşımla değil de eğitimin içeriğine yönelik eğitimin niteliğinin gelişmesine yönelik olarak desteğini hiç esirgemeyen bu anlamda da örnek olan kıymetli belediye başkanımız Tevfik GÖKSU’ya huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Tabiki mesai arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum ama en büyük teşekkürü seksen beş bin öğrenci arasından, bu yarışmaya katılan altmış iki bin öğrenciye ediyorum.  Sevgili öğrencilerim! Hepiniz çok güzelsiniz, gözlerinizden öpüyorum. Neden güzelsiniz? Öncelikle tertemiz bir fıtratla yaratıldınız. Bu dünyaya geldiniz. Daha sonra ise Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâmı anlamaya çalışıyorsunuz.

Ben burada kısaca iki nokta üzerinden sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Birincisi, bakınız! Osmanlı devletini kuran, cihana, cihanın en uç noktasına adaleti götüren Osmanlı devletinin kurucuları  ne diyorlar? Bizim davamız kuru bir cihangirlik, yani dünyayı ele geçirme davası değildir. Bizim davamız “ i’lâ-yı kelimetullâh” davasıdır. Yani “Lâ ilâhe illallah Muhammeden Resûlullah”ın manasını yükseltme davasıdır. Bu mana nasıl yükseltilir? Ya da bu mana nedir bilir misiniz çocuklar? O mana şudur: Adaleti en başa koyup dünyanın neresinde zulüm varsa oraya gidip mazlumların yanında yer almak ve oradan zulmü temizlemektir. Bunu cebimize koyalım ve asla unutmayalım.

İkinci bir yardımcı olmaya çalışacağım hususta şudur : Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Peygamberimiz Aleyhisselâm bize nefislerimizden daha azizdir. Ne demek bu? Peygamber Efendimiz Aleyhisselâmı biz kendi canımızdan daha çok severiz. Sevgili öğrencilerim, bu ne demek? Bu şu demek: Peygamberimizi canımızdan çok sevmek demek dünya yaratıldı yaratılalı ve bundan sonra kıyamete kadar da gelecek olan insanlığın zirvesi olan Peygamberimizi sevmek demektir. Peygamberimizi çok sevmek demek, merhameti çok sevmek demek, iyiyi çok sevmek demek, adaleti çok sevmek demektir. Bir çocuğun kuşu vefat ettiğinde ona başsağlığına gidecek inceliği nezaketi çok sevmek demektir.

Eğer biz böyle  Peygamberimizi sevmeye devam edersek,  inanın dünyanın hiçbir yerinde zulüm kalmayacak, kötülük kalmayacak, yoksulluk kalmayacaktır. İşte aslında nesil olarak, bizim güzel kuramadığımız bu dünyayı, Peygamber Efendimiz Aleyhisselâmın yolundan giderek siz kuracaksınız. Bu duygu ve düşüncelerle bu güzel programda emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

 26-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201627-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-2016

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.