İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ YENTÜR, TÜRSAB TARAFINDAN DÜZENLELEN "TURİZM BULUŞMASI" ETKİNLİĞİNE KATILDI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından Turizm Haftası vesilesi ile turizm sektörünün geleceği olan gençlerin sektördeki rolünü güçlendirmek ve genç istihdamı artırmak amacıyla düzenlenen "Turizm Buluşması" programı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşti.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ YENTÜR, TÜRSAB TARAFINDAN DÜZENLELEN

Etkinliğe İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Sülün ile tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldı.

 

"Sektördeki yeniliklerin genç turizmcilerle buluşması hayati bir öneme sahip"

 

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, Türkiye'nin binlerce yıllık tarihe, kültüre, medeniyete ev sahipliği yapmış farklı zenginlikleri ve değerleri barındıran bir coğrafyaya sahip olduğunu kaydederek, "Bunun bilgiyle, tecrübeyle, hizmetle profesyonel sektörle buluşup hizmete sunulması çok kıymetli ve değerli. O yüzden lise kısmında seksen bir okulumuzda yiyecek içecek hizmetleri ve konaklama seyahat bölümümüz bulunmakta. Toplamda öğrenci sayımız bu alanda yaklaşık 13 bin." ifadelerini kullandı.

 

Gerek fiziki gerekse insan kaynağı beşeri sermaye yatırımıyla sektörle her türlü iş birliğine açık olduklarını ve beraber hareket etmenin çok elzem olduğunu belirten Yentür, "Çünkü bizim sınıflarda ve okullarda öğrettiğimiz bilginin sahada bir karşılık, anlam bulması, çok önemli. Sektördeki yeniliklerin ortaöğretim kurumlarındaki aday genç turizmcilerle buluşması hayati bir öneme sahip. Bu sebeple gerek Avrupa Birliği projelerimiz, Erasmus projelerimiz gerekse sektörel işbirliğiyle yapmış olduğumuz çalışmaların daha da artırılması gerekiyor. Bu anlamda böyle güzel bir programı tertip ettiği için başta TÜRSAB başkanımıza ve değerli ekibine teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu.

 

 

"TÜRSAB olarak sektörümüzü geleceğe taşımak üzere 'Turizm Yüzyılı Projemizi' hayata geçirdik"

 

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, Türkiye'nin turizm potansiyeli olarak coğrafi konumu, doğal güzellikleri, tarihi mirası ile rakiplerinden çok daha avantajlı durumda olduğuna dikkati çekerek, "Ancak maalesef turizmimiz hem mevsimsel hem de bölgesel olarak dar bir alana sıkışmış durumda. Bir an önce kültür turizmi, yayla turizmi, gastronomi turizmi, sağlık turizmi gibi rekabette üstün olduğumuzu bildiğimiz alanlara daha fazla ağırlık vermek zorundayız. Biz de bu tespitten hareketle TÜRSAB olarak sektörümüzü geleceğe taşımak üzere 'Turizm Yüzyılı Projemizi' hayata geçirdik. Turizmi 12 aya yaymak, turizmin tüm ülkeye dengeli biçimde dağılmasını sağlamak, yüksek gelirli turist oranını artırmak ana hedeflerimizi oluşturuyor." şeklinde konuştu.

 

"Özellikle telaffuz konusu çok önemli"

 

Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ise gençlerin imkân buldukça dil öğrenmek için yurt dışına çıkmaları gerektiğini belirterek, "Hangi dili istiyorsanız, gider orada kurs görürsünüz. İtalyanca mı? İspanyolca mı? Arapçanızı mı geliştireceksiniz veya Rusça mı? İngilizce kadar değerli ve lazım dillerdir Türkiye için. Özellikle telaffuz konusu çok önemli. Telaffuz konusunda Yunanca, Latince isimler bizim için çok önemli. Alman ya da İngiliz telaffuzuyla yapmanızı hiç tavsiye etmem. Orijinal okunuşuyla vereceksiniz." değerlendirmelerinde bulundu.

 

Her mesleğin kendine göre zorlukları olduğunu kaydeden Ortaylı, sözlerini şöyle tamamladı:

 

"Herkes şarkı söyleyemez. Herkes demircilik yapamaz. Herkes de turizm sahasında çalışamaz. Bu ayrı bir kültür meselesi. Sertifikasyon şarttır, o sertifikasyon olana kadar çok şeylerin öğrenilmesi lazımdır. İran, Mısır ve Orta Asya'ya gideceksiniz. Mısır'a bakacaksınız. O medeniyeti anlamanız lazım. Avrupa'nın en çok adım atılacak, ezberlenecek yeri İtalya'dır. Bunu lütfen yapın, çok önemli bir şey bu. Bizim için bilinmesi gereken ülke Balkanlar, Suriye, Lübnan, Filistin, Mısır. Bunlara fırsat buldukça gidin. İtalya'sız Avrupa medeniyetini de kavrayamazsınız. İtalya'nın medeniyete katkı tarihi milattan öncelere gider, tıpkı Anadolu gibi."

 

 17-04-202417-04-202417-04-202417-04-202417-04-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.