İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Yelkenci´den Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Şahin’e Ziyaret

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Seracettin  Şahin’i ziyaret ederek müzeyi gezdi.
İl Milli Eğitim Müdürü Yelkenci´den Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Şahin’e Ziyaret

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü’ne yapılan ziyarette, İl Milli Eğitim Müdürü Yelkenci, Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Şahin ile müzeyi gezerek, tarihi eserler hakkında bilgi aldı.

Mimar Sinan´ın en önemli yapılarından bir olan Süleymaniye Camii Külliyesi içinde yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi içerisinde Abbasilerden Osmanlı dönemine kadar Türk ve İslam eserlerinin yer aldığı yazı ve yazma,halı ve kilim, maden, ve seramik, ahşap, etnografya, sikke ve mühürler, taş eserler olmak üzere 7 başlık altında toplanıyor.

Müze koleksiyonunda, 8. yüzyıl sonuna tarihlenen ve müzeye 1917´de kazandırılan Şam Evrakları mevcut olduğu, Kur´an-ı Kerim´in ilk nüshaları muhafaza ediliyor. Ayrıca Kutsal Emanetler bölümünde ana hatlarıyla Peygamber sevgisinin sanata yansımasının ele alındığı, müze koleksiyonlarında Hz. Peygamber´e ait Mukaddes Emanetler yer alıyor.

Yelkenci gezisine yaklaşık M.S. 2.yy’da inşaa edilen Antik Roma Hipodromu kalıntılarından başlayarak Osmanlı döneminden günümüze kalan halı ve kilim örneklerini inceleyerek gezisini tamamladı.

 Ziyaret sonrasında Müdürümüz Yelkenci ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Seracettin Şahin hatıra fotoğrafı çektirdi. 

07-07-201707-07-201707-07-201707-07-201707-07-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.