İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ YENTÜR BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, gazete ve televizyonlarımızın eğitim editörleri ve muhabirleriyle Sabancı Öğretmenevi'nde gerçekleşen tanışma toplantısında bir araya geldi.
İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ YENTÜR BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

İstanbul Beykoz Sabancı Öğretmenevi'nde düzenlenen kahvaltı programının ardından basın mensuplarına konuşan Yentür,  ilimizde devam eden eğitim süreçleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Öğretmen ve öğrencilerimizin çok yönlü gelişimlerini desteklemek amacıyla birçok projenin hayata geçirildiğini belirten Müdürümüz Yentür, akademik gelişimin yanında kişilik ve sosyal gelişimin ön planda olduğu çalışmalarla eğitim süreçlerini zenginleştirme devam edileceğinin altını çizdi.

Okul ve kurumlarımızın sürekli gelişmelerini sağlamak, kurumsal planlama ve iyileştirilmelerine uygun alanlarda rehber olmak için 'Okul Portfolyoları' uygulamasının hayata geçirildiğini belirten Yentür, "Ölçülemeyen süreç geliştirilemez ve yönetilemez temel felsefesinden hareketle, İstanbul'da bulunan okullarımızın yıl boyu yaptıkları çalışmaların değerlendirilmesi ve süreç yönetiminin buna göre şekillenmesini amaçlıyoruz" dedi.

 Üniversitelerle tecrübe paylaşımı

Eğitim faaliyetlerinin en önemli görev alanını oluşturan öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini çok önemsediklerini dile getiren Müdürümüz Yentür, "Geçtiğimiz haftalarda 14 eğitim fakültesinin dekanı ile yaptığımız toplantıda, yükseköğretim kurumlarıyla müdürlüğümüz arasında iş birliği ve protokol yapma kararı alındı. Bu doğrultuda okullarımızda akademisyen hocalarımız da olsun istiyoruz. Aynı zamanda üniversitede de bir okul olsun istiyoruz. Yani yıllarca sınıfta ders veren öğretmenin üniversitedeki öğrencilerle tecrübelerini paylaşması gerektiğini düşünüyoruz. Öğretmenlerin, uygulama içinden bilgi vererek üniversite öğrencilerinin aldığı bilgiye sahadan bir projeksiyon tutmak istiyoruz. Aralık veya ocak ayının sonunda dekanlarla yapacağımız ikinci toplantıda bu projenin adımı atılacak. Üniversitelerden yetkin akademisyenler okula gelecek, her branştan öğretmenlerimiz ise eğitim fakültesindeki öğrenci ve akademisyenlere tecrübelerini aktaracaklar. Bu iş birliğinin eğitim öğretime olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

İl müdürlüğümüzce yürütülen faaliyetlerle ilgi bilgi veren Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür programa basın mensuplarının sorularını cevaplayarak devam etti.

 Müfredattan umutluyuz

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından müfredatın sadeleştirilmesi üzerine yapılan çalışmalar hakkında da değerlendirmede bulunan Yentür, "Dünyadaki değişim eskiye oranla çok daha hızlı. Eğitim öğretimin temel amacı ise çocuklarımızı geleceğe hazırlamak. Bu sebeple bilginin geliştiği ve değiştiği çağda müfredatın değişmesinden daha doğal bir karar olamaz. Dünyadaki akademik gelişmeler de bunu zorunlu kılıyor" ifadelerini kullandı.

Risk barındıran tüm okullarımız boşaltıldı

Müdürümüz Yentür, olası İstanbul depremine karşı okullarda yapılan hazırlıklarla ilgili deprem dayanıklılık testinden yeterli performansı alamayan 100'e yakın okulun boşaltıldığını ve bu yüzden bazı okullarda ikili eğitime geçildiğini belirtti. Yentür, "Okulların bir kısmının yapım süreci tamamlandı bir kısmının ise devam ediyor. Riskli bulduğumuz hiçbir okulda çocuklarımızı barındırmıyoruz, onlara en yakın okulda eğitim almalarını sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

 'İstanbul Mektebi' kuruluyor

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde öğretmen akademileri ve atölyelerinin olduğunu hatırlatan İl Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, "Bu çalışmaların üçüncüsü olarak 'İstanbul Mektebi'ni kuruyoruz. Yakın zamanda lansmanı yapılacak olan bu çalışmada İstanbul çok yönlü olarak ele alınacak. 6 ay sürecek programda geziler, çeşitli etkinlikler söyleşiler ve sunumlar olacak. Ayrıca İstanbul üzerine çalışmış önemli isimler öğretmenlerimizle bir araya gelerek 'İstanbulluluk' bilincinin oluşmasını sağlayacak" dedi.

Program basım mensuplarıyla yapılan özel görüşmeler ve toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı.

13-12-202313-12-202313-12-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.