İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı’nın Dünya Öykü Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 14 Şubat Dünya Öykü Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. 
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı’nın Dünya Öykü Günü Mesajı

Öykü üzerine onca tanım yapılmıştır. Bir açıklama istense şöyle diyebiliriz: Her insan bir öyküdür. Zira insan ne yapmak istediğini sanatla, edebiyatla öğrenir. İnsan yüreğinin özünü ise öykü ortaya çıkarır. Öyküler, öğrenmemiz gerekenleri dikte etmeden, kendimize sorular sormamızı sağlayan birer öğretmendir. Bir duvarın arkasındaki yolları sezdiren anlatılardır. 

Öykü, anlatan ile okuyanın birbiriyle iletişime geçmesi, muhabbet etmesidir. Duyguların inceliklerini, Türkçenin güzelliklerini öyküyle keşfederiz. Birlikte üreten, birbirinden öğrenen ve birbirine ilham veren farkındalıkları çoğaltmalıyız. Bu yüzden 14 Şubat Dünya Öykü Günü’ne kayıtsız kalmadık. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle Perşembe günü ilk ders saatinde hep beraber öykü okuyacağız. “İstanbul’u Okuyorum” ve “Kütüphanede Hayat Var” projelerimiz kapsamında eğitim ortamlarımızı öyküyle buluşturacak olmamız mutluluğumuza mutluluk katıyor. Unutmayalım ki, okul sıralarında bir şiirden, bir öyküden, bir kitaptan derinliğine etkilenirsiniz de, o sırada bunun pek farkında olmayabilirsiniz. Edebiyatın güzelliğinin ruhunuza sinmiş, yüreğinize işlemiş olduğunu yıllar içinde anlarsınız.

Ülkemizde son yıllarda öykü alanında çok güzel ve sevindirici gelişmeler yaşanmaya başladı. Türk öyküsü kayda değer biçimde gelişti. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin Türk öyküsü ile tanışmalarında yol gösterici olmalıdır. Türk öyküsünün usta yazarları ile öğrencilerimizi buluşturmalıyız. Şükranla ve sevgiyle andığımız yazarlarımızın öykülerine hepimizin ihtiyacı var. Çünkü öyküler memleketimizin, insanımızın ve duygularımızın seyir defteridir.

Herkes en sevdiği öyküyü bir daha okusun. Dünya Öykü Günü’müz kutlu olsun!

                                                                                                                                     

 Levent YAZICI 

                                                                     İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü


Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.