İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MURAT MÜCAHİT YENTÜR'ÜN 12 MART İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA HAFTASI MESAJI

İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, 12 Mart İstikâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Haftası vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MURAT MÜCAHİT YENTÜR'ÜN 12 MART İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA HAFTASI MESAJI

Kıymetli Meslektaşlarım ve Sevgili Öğrenciler,

 

Bugün, millî irademizin en güçlü ifadelerinden biri olan ve millî mücadelemizin sembolü haline gelen İstiklâl Marşı'mızın yüce Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilişinin 103. yılını gururla kutluyoruz. Aynı zamanda, bu kutlu gün, millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve rahmetle anma günüdür.

 

Mehmet Akif Ersoy, millî mücadelemizin en zor günlerinde, eseriyle milletimizin umut ve kararlılığını perçinlemiş, özgürlük ve bağımsızlık meşalesini yaktığı o karanlık günlerde geleceğe ışık tutmuştur. O, sadece bir şair değil, aynı zamanda dimdik duruşu, örnek ahlakı ve erdemi ile milletimizin manevi mimarlarından ve abide şahsiyetlerinden biri olmuştur.

 

İstiklâl Marşı, bağımsızlık aşkımızın ve millet olarak birlikte hareket etme kararlılığımızın bir nişanesidir. Akif'in dizesindeki her kelime, sadece o günün şartlarını değil, geleceğin de yönünü belirlemiştir. Bugün de İstiklal Marşı, her birimiz için, özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın bir bildirisidir.

 

Bizler, eğitimciler olarak, Mehmet Akif Ersoy'un öğrettiği değerleri genç nesillere aktarma görevini büyük bir sorumluluk ve onur duygusuyla taşıyoruz. Onun, eğitim ve öğretim konusundaki vurgularını; çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilgi ve ahlakla donatmanın, bizlere düşen en kutsal görev olduğunun farkındayız.

 

Mehmet Akif'in 'Sahipsiz olan vatanın batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.' düşüncesi, bizlerin, milletimizin manevi mirasına sahip çıkma ve onu gelecek nesillere aktarma yolundaki azmimizi daha da arttırıyor. Bugün, öğrencilerimizle bu mirası paylaşmak ve onların da bu bilinçle yetişmesini sağlamak, bizler için büyük bir şeref vesilesidir.

 

İstiklâl Marşımız, sadece bağımsızlığımızın bir sembolü değil, ülkemizdeki tüm değerleri bir arada buluşturan, aynı hedef aynı ülküde bir gelecek tasavvuru kurmamıza alt yapı oluşturan bir millî mutabakat metnidir. Akif'in dediği gibi 'O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. Allah, bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!''

 

Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklâl Marşı'nın kabulünün 103. yıldönümünde, Mehmet Akif Ersoy ve tüm istiklâl kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anarken; bu vatanın evlatları olarak, onların bize emanet ettiği değerleri sonsuza dek yaşatma sözü veriyoruz.

 

 

Murat Mücahit Yentür

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.