İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

II. Uluslararası Din Öğretimi Vizyon Toplantısı

Bağcılar'da düzenlenen II. Uluslararası Din Öğretimi Vizyon Toplantısına 12 ülkeden 80 temsilci katıldı.
II. Uluslararası Din Öğretimi Vizyon Toplantısı

Türkiye, Balkanlar ve Avrupa Ülkeleri II. Uluslararası Din Öğretimi Vizyon Toplantısı yurt dışından İmam Hatip Okulu ve dengi program uygulayan kırk, Türkiye'deki Anadolu İmam Hatip Liselerinden kırk olmak üzere toplam seksen temsilcinin katılımıyla Bağcılar'da yapıldı.

Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Türkiye katılımcıların olduğu programda Türkçe, Arapça, İngilizce, Arnavutça ve Boşnakça anlık tercüme desteği sağlandı.

Çoklu İş Birlikleri ve Sunumlar

Toplantıya Din Öğretimi Genel Müdürümüz  Sayın Nazif Yılmaz, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Bağcılar Belediye Başkanı Sayın Lokman Çağırıcı, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı  Sayın Prof. Dr. Birol Akgün, İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı Sayın Prof. Dr. Bekir Karlığa, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Danışmanı Sayın Dr. Mehmet Aykaç, İstanbul ve EBSAD Başkanı Sayın Şaban Karaköse'nin yanında Diyanet İşleri Başkanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü gibi paydaş kurum ve kuruluşlar ile din öğretimi alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz "Türkiye'de Din Öğretimi ve İmam Hatip Okulları, Yurt Dışı Din Öğretimi Hizmetleri ve İş Birliği İmkânları", Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanımız Mustafa Yıldız "Türkiye, Balkanlar ve Avrupa Ülkeleri II. Uluslararası Din Öğretimi Vizyon Toplantısı: Gerekçeler ve Program Akışı", Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün "İslam Dünyası Nereye Gidiyor", İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa "Medeniyetlerin Yolculuğu, Bugünü ve Geleceği", EBSAD Başkanı Şaban Karaköse "Etkili Okul Yönetimi, Kurumsal İtibar ve Kurum Kültürü Forumu: Sunum ve Müzakereler" konulu sunumlar yaparken yurt dışından 24, yurt içinden 6, toplam 30 kardeş okul müdürü kurumlarını ve faaliyetlerini tanıtan sunumlar yaptı. Kardeş okullar arasında müzakereler yapılırken diğer yandan yeni kardeş okullar konusunda adımlar atıldı. 

Tecrübe ve Model Olarak İmam Hatip Okulları

Vizyon toplantısında konuşan Din Öğretimi Genel Müdürümüz Nazif  Yılmaz, Türkiye'de din eğitimi ve öğretimi alanında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaygın din eğitimi, ilahiyat fakültelerinin yüksek din öğretimi, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün ise temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, din-ahlâk-değerler alanındaki Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler seçmeli derslerin öğretim programları ile ders kitapları, İmam Hatip Okullarının ise öğretim programları ve ders kitaplarının yanı sıra tüm iş ve işlemlerini yaptığını ifade etti. İmam Hatip Okullarındaki eğitim öğretim durumunu yansıtan verileri paylaşan Yılmaz, Türkiye'nin yüz yılı aşkın din öğretimi tecrübesinin kurumlaşmış hâli olan İmam Hatip Okulları hakkında detaylı bilgiler verdi.

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz; Türkiye'nin eğitim sistemi, Anadolu İmam Hatip Liselerindeki program çeşitliliği ve haftalık ders çizelgeleri, öğrencilerin bir üst eğitim kademeye geçişleri, mezun öğrencilerin üniversitelere yerleşmesi, öğretmenlerin eğitimleri, öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimlerine temas etti. Ayrıca Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri, "Sınırları Aşan" uluslararası kardeş okul uygulaması, öğretim programlarının farklı dillere çevrilmesi, öğrenci değişimi, yabancı dil etkinlikleri, öğrenci-öğretmen ve yöneticilerin Türkiye'ye yapacağı ziyaretlerde sağlanan kolaylıklar ve sunulan imkânlar ve diğer iş birliği imkânlarına dikkat çekti. Genel Müdürlükçe yürütülen KTS, ADEP ve Danışma Kurulları gibi çalışmaları anlatan Yılmaz, katılımcılara teşekkür ederek toplantının hayırlı olmasını diledi.

İş Birliği İmkânları

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz yönetiminde "Küresel Ölçekte Güncel Gelişmeler ve Din Eğitim-Öğretiminin Geleceği Forumu: Sunum ve Müzakereler" oturumu başladı. Sonra Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanımız Mustafa Yıldız yönetiminde "Sınırları Aşan" Uluslararası Kardeş Okul Uygulaması Forumu-1: Sunum, Yapılan Çalışmalar ve Müzakereler (Karşılıklı Yönetici, Öğretmen ve Öğrenci Ziyaretleri ve Tecrübe Paylaşımı), "Sınırları Aşan" Uluslararası Kardeş Okul Uygulaması Forumu-2: Sunumlar, Yapılan Çalışmalar ve Müzakereler (Paydaş Kurumlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü ve İş Birliği İmkânları) ele alındı.

Daha sonra Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanımız Oğuzhan Özkan  yönetiminde"Okullarda Mesleki, Sosyal, Kültürel, Sportif ve Sanatsal Etkinler: Sunum ve Müzakereler" konusu üzerinde duruldu. Millî Eğitim Uzman Yardımcımız Nihal Soydaş yönetiminde ise "Öğretim Programları ve Ders Materyalleri Forumu: Sunum ve Müzakereler" başlıklı oturum gerçekleştirildi.

Geziler ve Sanat

Ayrıca Çamlıca Camisi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Sultanahmet ve Ayasofya Meydanı, Divan Yolu ve Sultan II. Abdülhamid Türbesi, İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt Meydanı ziyaretleri yapıldı. Türkiye Maarif Vakfı'nda Daire Başkanı Osman Demirgül kurumun faaliyetler hakkında sunum yaptı.

Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Uluslararası Şehit Mehmet Karaaslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri "Yedi Kıtadan Renkler ve Sesler"etkinliği gerçekleştirirken Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi musiki konseri verdi.

Program; alınan kararların Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz tarafından okunması, katılım belgelerinin dağıtılması ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

12-12-201912-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.