İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İçimdeki Hazine

Millî Eğitim Bakanlığımız ve Turkcell iş birliğinde yürütülen İçimdeki Hazine Projesinin mobil uygulaması için tanıtım toplantısı düzenlendi.
İçimdeki Hazine

İçimdeki Hazine Projesi, otizm spektrum bozukluğu olan çocukların gelişimi için Engel Tanımayanlar çatısı altında Millî Eğitim Bakanlığımızla Turkcell himayesinde hayata geçirildi. 

Projenin iki ayağı var; otizmli çocukların eğitim gördüğü okullarda eğitim sınıfları ve İçimdeki Hazine mobil uygulaması. İçimdeki Hazine Projesinin detayları, Rehberlik ve Özel Eğitim Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ve Turkcell Pazarlama Direktörü Sayın Ömer Barbaros Yiş’in katılımıyla İstanbul İTO Özel Eğitim Uygulama Okulunda paylaşıldı.

Özel Eğitimdeki Gelişmeler

Otizmli çocuklar için özel olarak geliştirilen İçimdeki Hazine uygulamasının tanıtımında konuşan Rehberlik ve Özel Eğitim Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili projenin önemine değindi.  Projenin yenilikçi boyutuyla katkılar sağlayacağını belirten Bilgili, “İçimdeki Hazine hem otizmli çocuklar hem de ebeveynler açısından, çocuğun öğrenme kabiliyetini arttıran veya eksik kalan eğitimleri tablet ve akıllı telefonlar aracılığı ile mobil uygulama üzerinden veren bir platform olması bakımından oldukça değerli.” şeklinde konuştu.

Ahmet Emre Bilgili, Türkiye´nin, özel eğitim konusunda hem eğitim ve sosyal destek boyutuyla dünyayla yarışır konuma geldiğini belirterek, eksiklikler olsa da, geçmişe bakıldığında çok iyi noktada bulunulduğunu söyledi. Bilgili, şunları kaydetti:  “Biz Bakanlık, Müdürlük, bütün çalışanlar olarak özel eğitimin içeriğini içselleştirmeye çalışıyoruz. Eğer bu içeriği içselleştiremezsek başarılı olacağımızı düşünmüyoruz. Yaptığınız işe gönlünüzü katabiliyorsanız, orada başarılı olma ihtimaliniz çok yüksek. Bakanlık ve Müdürlük olarak, özel eğitimin tüm alanlarında hem kendimizle hem dünya ile yarışıyoruz. Turkcell de, bu işe gönlünü veriyor.

Bu projenin iki önemli boyutu var. Birincisi, şu anda 10 okulda faaliyette ancak el birliğiyle çok kısa sürede bunu tüm okullara ulaştıracağız. İkinci boyutu ise İçimdeki Hazine mobil uygulaması aileleri de aktif davranmaya itiyor. Türkiye´nin geleceği için büyük önem taşıyan bu projeye destek verdikleri için Turkcell´e teşekkür ediyorum.”

Engel Tanımayanlar Çatısı

Turkcell Pazarlama Direktörü Sayın Ömer Barbaros Yiş, “Beethoven, Jane Austen, Nicola Tesla, Mozart, Thomas Edison Bu isimleri ve elde ettikleri başarıları hepimiz biliyoruz. Dünyada sanat, edebiyat ve fizik alanında dengeleri altüst eden bu isimlerin bir ortak noktaları var, o da otizmli olmaları. Bir ortak noktaları da, kişiliklerin uygun şekilde doğru eğitimden geçirilmeleri ve yeteneklerini geliştirme fırsatı bulmaları. Neden Türkiye´de de bir Mozart ya da Tesla yetiştirmeyelim? Biz bu vizyon doğrultusunda hayata geçirdiğimiz projelerle, Engel Tanımayanlar çatısı altında 1 milyon çocuğumuzun hayatına dokunduk. 25 yıllık teknoloji deneyimimizi insanların iyiliği için geliştiriyor, onların hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Teknolojik girişim ve projelerin desteklenmesi amacıyla gerekli platformları ve yapıları kurarak bu girişimlerin daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayacağız. Daha çok çocuğumuza ulaşacak ve destek vereceğiz. Şu an itibarıyla İçimdeki Hazine sınıflarıyla; 10 ilde, 11 sınıfla 1000 çocuğumuzun hayatına dokunuyoruz. Ancak İçimdeki Hazine uygulamasıyla Türkiye´deki 1 milyon otizmlinin birçoğuna hızlıca ulaşmayı hedefliyoruz. İçeriklerimiz ve ulaştığımız birey sayısı çok yakında Millî Eğitim Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı iş birliğiyle katlanarak artacak.” dedi.

Mimari Donanım ve Eğitim Materyalleri

Millî Eğitim Bakanlığımıza bağlı özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda otizmli çocuklar için oluşturulan sınıflara; öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda mimari donanım ve çeşitli eğitim materyalleri temin edilmektedir. Öğrencilerin bireysel özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış eğitim programlarında kullanılmak üzere çeşitli materyaller sınıflarda yerini almaktadır.

Eğitim materyallerinin çeşitliliği ile gelişim alanlarının eğitim-öğretime sürecine dâhil edilmesi sağlanıyor. Eğitim materyalleri, alıcı ve ifade edici dil, öz bakım, büyük-küçük kas, sosyal, fiziksel ve bilişsel becerilerini geliştirmeye yönelik çeşitlilikte olmasına özen gösteriliyor.

Bireysel eğitim programlarında yer alan gelişim alanları öğrenciler arası farklılık göstermekle birlikte materyallerin kullanım şekilleri de farklılık gösterebiliyor. Öğrencilerin teknolojiye olan ilgisinin öğretim amaçlı kullanılabilmesi için öğrenci ve öğretmenlere tabletler veriliyor. Mimari donanım düzenlemeleri ile fiziksel şartların otizmli öğrencilerine uygun olarak tasarlanması sağlanıyor. Aydınlatma, yalıtım, oda ısısı düzenlemelerinin yanı sıra sivri köşelerin oluşmaması, pencerelerin yukarıdan açılması ve prizlerin kapaklı olması da eğitim ortamının güvenliğini sağlamak için yapılmaktadır.

Şimdiye kadar İstanbul, İzmir, Uşak, Ankara, Karabük, Nevşehir, Osmaniye, Kilis, Çorum ve Tekirdağ’da toplam 11 okulda eğitim sınıfları kuruldu.

•          İstanbul İTO Özel Eğitim Uygulama Okulu

•          İzmir Moris Bencuya Özel Eğitim Uygulama Okulu

•          Uşak Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu

•          Ankara Başkent Özel Eğitim Uygulama Okulu

•          Karabük Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu

•          Nevşehir Özel Eğitim Uygulama Okulu

•          Osmaniye Tes-İş Sendikası Özel Eğitim Uygulama Okulu

•          Kilis Özel Eğitim Uygulama Okulu

•          Çorum Kale Özel Eğitim Uygulama Okulu

•          Tekirdağ Müjgan Serkan Karagöz Özel Eğitim Uygulama Okulu

•          İstanbul Tohum Otizm Vakfı Okulu

İçimdeki Hazine Mobil Uygulaması

İçimdeki Hazine, otizm spektrum bozukluğu, down sendromu ve öğrenme zorlukları yaşayan çocukların eğitimine dijital bir destek vermek için çocuk psikologları ve eğitmenler gözetiminde geliştirilmiş, uluslararası sertifikalı ve ödüllü bir eğitici oyun uygulamasıdır.

Harfler, sayılar, renkler, hayvanlar ve eşyalar gibi temel bilgilerin, öğrenme güçlüğü ve odaklanma sorunu yaşayan çocuklara Uygulamalı Davranış Analizi tekniği (ABA) ile geliştirilen seçme, eşleştirme, sıralama, çizme ve sesli oyunlar aracılığıyla öğretilmesi amaçlanır. Tablete ve telefona indirilebilen İçimdeki Hazine, otizmli çocukların kaynaştırma okullarına devam etmesine yardımcı olur.

İçimdeki Hazine, çocuklar ve aileleri için ayrılmış iki ayrı platformdan oluşur. Çocuk bölümü, otizmli çocuğun yaşına ve eğitim durumuna göre belirli sırayla açılan çeşitli eğitici oyunların yanı sıra konuşma zorlukları yaşayan çocuklar için Destekleyici ve Alternatif İletişim Sistemi (AAC) içerir. Bireysel olarak şekillenen öğretim programı, çocukların zihinsel gelişimine ayak uydurur. Çocuk bölümünde, reklamlar ve satın alma opsiyonları da dâhil olmak üzere, dikkat dağıtıcı hiçbir unsur bulunmaz.

Aile bölümü, çocuğa ait gelişim raporlarını inceleyebilmek ve eğitim ayarlarını yapılandırabilmeyi mümkün kılan bir platformdur. Aile platformu aracılığıyla otizm, down sendromu ve diğer özel ihtiyaçlarla ilgili bilgi alınabilecek yazılara ulaşabilir ve çocuğun eğitiminde tam erişime sahip olabilmek mümkün.

“Ana Ekran” bölümünden çocuğun karnesini ve uygulama hakkındaki en yeni bilgileri alınabilir. “Eğitim” bölümünden özel olarak oluşturulmuş evde otizm eğitimi hakkında bilgilere ulaşılabilir.  “Oyunlar” bölümünden yeni oyunlar eklenebilir ve var olan oyunların ayarları değiştirilebilir. “Ayarlar” bölümünden uygulamalar hakkındaki bütün ayarlara ve bilgilere ulaşmak mümkün.

Ayrıca, uygulama içerisinden aşağıdaki hizmetlere de erişilebiliyor:

•          Çocuklar için özel olarak kişiselleştirilmiş eğitim

•          Çocukların performansını yakından takip edebilmek için ayrıntılı bilgiler

•          Çocukla ilgili günlük ve haftalık gelişim raporları

18-02-201918-02-201918-02-201918-02-201918-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.