İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ LEVENT YAZICI "HER KİTAP YENİ BİR HAYAT" PROJESİ İÇİN DÜZENLENEN PROGRAMA KATILDI

İl Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve ÖNDER tarafından düzenlenen "Her Kitap Yeni Bir Hayat" yarışmasında öğrencilere rehberlik edecek 300 danışman öğretmenle, Üsküdar Belediyesi'nde düzenlenen programda bir araya geldi.
İL MÜDÜRÜMÜZ LEVENT YAZICI

"Çok okuyanın ömrü uzar"

Programda öğretmenlere hitap eden İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, "Öğretmenler tarafından okullarda yürütülen çalışmalar ve emeklerle birleşince bu çalışmanın çok yönlü olarak çocuklara yansıyacağını söyledi.

Okumanın gençler için ayrı bir değer ifade ettiğini kaydeden Yazıcı, "Kitap bilgiye açılan bir kapı, bilgi de okumakla aktarılan ve düşünmekle yenilenen bir kavram. Okumak, bilgi ve düşünmek mutlaka omuz omuza olması gereken kavramlar. Burada, mevcut çalışmanın özünde bu var" dedi. Okumanın aile, okul ve çevrenin dışında çocuğu etkileyen en önemli kavram olduğunu aktaran Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok okuyanların hayatı uzar, çünkü içine tek bir yaşam sığdırmazlar. Diğer insanların yaşamlarını da okumak mümkündür. Sadece geçmişi değil, geleceği de yaşamış oluyoruz, o nedenle her kitap yeni bir hayattır. Kitap zekâyı kibarlaştırır." diyor Cemil Meriç. Elbette öyle. Ancak kitabın zekâyı kibarlaştıracak etkiyi gösterebilmesi için de yegâne koşul düşünerek okumak. Okuyan, okuduğu üzerine yeni bir dünya inşa edenlerin zekâsı muhakkak kibarlaşacaktır."

"Satır aralarını okuma fırsatı"

Programda konuşan ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan, programla birlikte Her Kitap Yeni Bir Hayat kitap okuma yarışmasının 7. yılını başlattıklarını söyledi. Bugüne kadar proje kapsamında 20 binden fazla öğrenci ve 2 binden fazla öğretmen ile kitap okuma halkaları kurduklarını belirten Ceylan, "Çocuklarımızın kitapla bağını kurmak, onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, satır aralarını da okuma adına böyle bir çalışma içinde olmak çok önemli" dedi. Temel gayelerinin dersin dışında, not kaygısı olmadan hocalarla öğrencileri aynı ortamda buluşturmak ve onların dünyalarına nüfuz etmelerini sağlamak olduğunu belirten Ceylan, "Biz sizlerden çocuklarımızın hayatlarına dokunmanızı, dualarıyla yaşayan ve hayal kuran çocuklar yetiştirmenizi istiyoruz. Çocuklarımızın bugününü değil, iki dünyalarını da şekillendirdiğiniz için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Komisyon üyesi Galip Uslu'nun projenin tanıtımını yaptığı program, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.  

23-01-202323-01-202323-01-2023 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.