İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ LEVENT YAZICI ADAY ÖĞRETMEN EĞİTİMLERİNİN İLK DERSİNE KATILDI

İstanbul Öğretmen Akademileri tarafından düzenlenen "Aday Öğretmen Eğitimleri"nin açılış dersine katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı aday öğretmenlerimize yönelik bir konuşma gerçekleştirdi.
İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ LEVENT YAZICI ADAY ÖĞRETMEN EĞİTİMLERİNİN İLK DERSİNE KATILDI

İstanbul Öğretmen Akademileri Aday Öğretmen Eğitimleri Doç. Dr. Yavuz Samur'un "Eğitimde Oyun, Oyunlaştırma Eğitsel Oyun Tasarımı" semineri ile Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde yapıldı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, eğitimi anlamlı kılan çok boyutlu düşüncelerini geliştirdiği tasarımlarını paylaştığı için Doç. Dr. Yavuz Samur'a teşekkür ettikten sonra yeni atanan aday öğretmenlere seslendi. Yazıcı, "İstanbul'da her yıl aramıza katılan yeni meslektaşlarımızla çok daha güçlü oluyoruz. Her eğitim öğretim yılına bir önceki yıldan çok daha güçlü başlıyoruz. Bu yıl İstanbul'umuza Bakanlığımızın gerçekleştirdiği on bin atamayla göreve başlayan siz değerli meslektaşlarımızla  çok daha güzel bir yıl olacak." dedi.

Eğitim öğretim çalışmalarına yeni atanan aday öğretmenlerle başlamanın büyük bir moral ve güç verdiğini ifade eden Yazıcı, Millî Eğitim Bakanlığımızın öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili çalışmalarından bahsederek göreve böyle bir kanunun varlığıyla başlamanın çok değerli olduğunu ifade etti.

Yıllardan beri konuşulan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun yasalaştığından bahseden Yazıcı, bu kanun üzerine çok yönlü katkılar sağlamanın mümkün olduğu belirterek "Bu kanun tabii ki gelişecek, günün ihtiyaçları ve mesleğin gerekleriyle bütünleşecek bununla ilgili Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar devam ediyor, zaten önemli olan bazen bir başlangıç yapabilmektir." dedi.

Temel eğitim okullarında özellikle okula dayalı bütçe, okula dayalı yönetimin temel basamağı olarak değerlendirilen unsurdan bahseden Yazıcı, "Bu yıl ilk defa temel eğitimdeki okullarımıza da bizzat yaz döneminde okula dayalı bütçe uygulaması gerçekleştirdik. Bu da aslında bizim kendi eğitim sistemimiz içerisinde çok önemli bir gelişme. Tabii bunu bütünleyen çok önemli bir çalışma daha var. Okullar arasındaki imkan farklılıklarının azaltılması ve eğitimde fırsat eşitliği. Bununla ilgili olarak okullar arasında var olan, ölçülebilen farklılıkların olabildiği kadar birbirine yaklaştırılmasının öğrenciler açısından çeşitliliğin sağlanması çok değerli" dedi.

"İstanbul; eğitimin, kültürün, sanatın, tarihin geçmiş medeniyetlerin çok önemli bir kesişme noktası"

İstanbul'da eğitimin, kültürün, sanatın, tarihin belki geçmiş medeniyetlerin çok önemli bir kesişme noktası olduğuna değinen Yazıcı, "Siz aslında İstanbul'da sadece mesleğin ilk yıllarını deneyimlemeyeceksiniz. Kendi kültürümüzün özünü, dünya mirası gibi farklı boyutları da görerek göreve başlayacaksınız. Tabii yaklaşık bin yedi yüz öğretmenimiz zaten İstanbul'daydı. Diğer  öğretmenlerimizin hepsi İstanbul dışından atandılar. Bunun meslektaşlarımız için zaten büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. İstanbul'da görev yaparak öğretmenlik mesleğini icra etmek gerçekten çok kıymetli." dedi.

"Kendinizi ve beraberinde yenilikleri okula taşıyın"

Göreve yeni başlayan aday öğretmenlere tavsiyelerde bulunan Yazıcı, "Öncelikle kendi birikiminizi, deneyimlerinizi, kendinizi, beraberinde yenilikleri de lütfen okula taşıyın. Aksi halde okuldaki yenileşmeyi istediğimiz düzeyde sağlayamıyoruz. Siz lütfen okuldaki kültürü görüp benimserken aynı zamanda doğruyu iyiliği bilgiyi de lütfen beraberinize getirin. Okulda var olan her şey her zaman istenen nitelikte olmayabilir. Olumsuz kültür kurumunu benimsemeyin. Aksine yeni bir kültür, yeni bir anlayışı lütfen beraberinizde getirin, yaşatın. Bunu yaşatmak çok değerlidir. Aksi halde büyük değişimi sağlayamayız. Öğretmen çok önemli İstanbul'da olmak çok kıymetli." ifadelerini kullandı.

Seminerde Doç. Dr. Yavuz Samur ise oyunun çocuğun hayatındaki yerini, önemini, derse katkılarını aktararak  aday öğretmenlere oyun tasarımının nasıl olması gerektiği üzerinde durdu.

 

06-10-202206-10-202206-10-202206-10-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.