İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL'DA 150 ANAOKULUNUN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ve Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in katılımıyla İstanbul'da yapımı tamamlanan 150 anaokulunun toplu açılışı gerçekleştirildi. 
İSTANBUL'DA 150 ANAOKULUNUN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

İstanbul'da yapımı tamamlanan 150 anaokulunun toplu açılışı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer'in katılımıyla gerçekleşti. 

 

Açılış töreninde yaptığı konuşmada böylesine bir projeyi himayesine aldığı için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a şükranlarını sunan Bakan Özer, "Hanımefendi ile hangi projeye başlasak Allah bereketini veriyor ve çok hızlı bir şekilde bitiriyoruz. 26 Ekim tarihinde 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak' projesiyle başladık. İki ay gibi bir sürede rekor kırarak 16 bin 361 kütüphane yaptık. 2021 yılı sonu itibarıyla göğsümüzü gere gere 'Türkiye'de eğitim sisteminde kütüphanesi olmayan okul yok.' diyoruz. Cizre'de, Silopi'de, Muğla'da, Fethiye'de, Marmaris'te neresi olursa olsun... Sadece bununla da yetinmedik. 28 milyon olan kitap sayısını bugün itibarıyla 60 milyona çıkardık. İnşallah, yıl sonu itibarıyla da 100 bine ulaştıracağız." diye konuştu. 

 

Bakanımız Özer'in bir ay önce başlatılan Çevre Dostu 1000 Okul projesine dair de bir teşekkürü vardı. Projenin bittiğini, haziran ayının ilk haftasında Emine Erdoğan'ın katılımıyla Türkiye'nin tüm ilçelerinde en az bir olmak üzere çevre dostu 1000 okulun açılışını gerçekleştireceklerini belirten Bakan Özer, son 20 yılın eğitimde engellerin kaldırıldığı bir dönem olduğunu söyledi. 

 

Okul öncesinden yükseköğretime tüm kademelerde okullaşma oranlarının artırıldığının ve eğitime erişimin önündeki engellerin kaldırıldığının altını çizen Özer, bazı rakamları hatırlatmakta fayda olduğunu belirterek şunları kaydetti: 

"2000li yıllarda 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 11'di. Yani 100 çocuğumuzun sadece 11'i zorunlu olmayan okul öncesi eğitime erişebiliyordu. Bugün bu oran, yüzde 90'larda... Orta öğretimde de aynı şekilde başörtüsüyle bağlantılı, kılık kıyafetle ilgili tüm engeller ortadan kalktı. Bu yetmedi. 1999'daki katsayı uygulamasının getirmiş olduğu yüksek öğretimin önündeki engeller kalktı. Bu yetmedi. Öğrencilerimiz her nerede olurlarsa olsunlar, eğitimle buluştu. Şu anda engelli olan 453 bin çocuğumuz imkânı varsa bütünleştirme kaynaştırmada ya da özel eğitim uygulama okullarında eğitim alıyor. Eğer süren hastalığı varsa evinde, hastanede eğitim alabilme imkânına sahip."

Tüm bu gelişmelerin ardından okul öncesi eğitime ilişkin yeni bir hedef belirlendiğini vurgulayan Bakanımız Mahmut Özer, okul öncesi eğitimin sadece okullar arası başarı farklarını azaltan değil, aynı zamanda çocukların bilişsel ve bilişsel olmayan becerinin gelişmesinde büyük rolü olan bir kademe olduğunu söyledi.

 

Okul öncesi eğitime erişim için yeni bir hedef koyduklarını dile getiren Bakanımız Özer, "Okul öncesi eğitim sadece okullar arası başarı farkını azaltan bir eğitim kademesi değil. Aynı zamanda çocuklarımızın sadece bilişsel olmayan becerilerinin de güçlendirilmesi anlamında çok kıymetli bir alan. Yine Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı açmak üzere yola koyulduk. 3 bin rakamı çok rahat telaffuz edilebiliyor ama biz bu yola çıktığımız zaman tüm Türkiye'de 2 bin 872 bağımsız anaokulu vardı. Yani biz, bir yılda bundan daha fazla okul yapmak için uğraştık. Bugün bunun 150'sinin açılışını yapıyoruz. Geriye kalan 2 bin 850 anaokulunun da yatırım planına dâhil edilmesi, güçlendirilmesiyle ilgili tüm süreçler tamamlandı. Her ay 100 anaokulu açarak Türkiye'de bu anaokulu projesini tamamlamaya niyetliyiz ve 40 bin yeni ana sınıfını açmak için girmiş olduğumuz süreçte 8 bin 500 yeni ana sınıfını hizmete aldık. Böylece 6 Ağustos 2021 tarihinde beş yaştaki anaokulu okullaşma oranını yüzde 78'den yüzde 92'ye çıkardık. Yaklaşık dört yüz bin çocuğumuzu anaokullarıyla buluşturmuş olduk." diye konuştu. 

2000'li yıllarda okul öncesi eğitimdeki öğrenci sayısının 300 binlerden şu anda 1.8 milyona ulaştığını kaydeden Özer, şunları söyledi: "Aile Bakanlığımızla yürüteceğimiz projeyle, inşallah, 1 milyon öğrencimizi daha sisteme dâhil edeceğiz. Böylece okul öncesinden yükseköğretime, bu ülkenin tüm çocuklarının sosyoekonomik arka planı ne olursa olsun eğitimin tüm kademelerine çok rahat bir şekilde erişebilecek bir eğitim sistemimiz mevcut."

 

Özellikle Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliğinde 20 yılda eğitim sisteminde büyük dönüşüm yaşandığını ifade eden Özer, çoğu ülkenin bunu 50-60 yılda başarabildiğini kaydederek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti. 

 

Türkiye'de kız çocuklarının okullaşma oranlarına ideolojik olarak da yaklaşıldığını ifade eden Özer, şöyle devam etti: "Muhafazakâr kesim sanki kız çocuklarını eğitime eriştirmek istemiyormuş, eğitimden kaçırmak istiyormuş gibi bir algı oluşturuluyor. Hem okul yapılmıyordu hem de muhafazakâr kesim suçlanıyordu çocuklarını göndermiyor diye. İşte bu son 20 yılda ortaöğretimde ve yükseköğretimde kız çocuklarının okullaşma oranı, erkek çocukların okullaşma oranını geçti. Yani kız çocuklarının okullaşma problemi çözüldü." diyerek verdiği destekten dolayı Emine Erdoğan'a teşekkür etti.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.