İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİMDE YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Millî Eğitim Bakanlığı ile Yıldız Teknik Üniversitesi arasında Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı.
MESLEKİ EĞİTİMDE YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Yıldız Teknik Üniversitesi Maçka Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen iş birliği protokolünün imza törenine katılan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlık olarak öncelik verdikleri en önemli konulardan birinin mesleki ve teknik eğitim olduğunu belirtti.

Göreve geldikleri günden itibaren bu öncelik tanımlamasıyla iş gücü piyasasının aradığı insan kaynağını hızlı ve nitelikli bir şekilde yetiştirmek için seferberlik başlattıklarını belirten Özer şöyle devam etti: " Daha önceden mezunların kendilerine gelmesini bekleyen iş dünyası temsilcilerini mesleki eğitimin tüm süreçlerine dâhil ettik. Öyle bir iş birliği çatısı oluşturduk ki artık mesleki eğitim verdiğimiz tüm alanlarda müfredatı iş gücü piyasasının temsilcileri ile birlikte güncelliyoruz. Öğrencilerimizin beceri eğitimlerini o iş birliği kapsamındaki işletmelerde gerçek iş ortamlarında edinmelerini sağlıyoruz. Diğer taraftan mesleki eğitim için çok kritik olan öğretmenlerin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimlerini de birlikte planlıyoruz çünkü öğretmenlerin güncel teknolojik gelişmeleri görmesi lazım ki hızlı bir şekilde o becerileri eğitim eğitimin içerisine enjekte edebilsin. Böylelikle çok kısa bir sürede eğitim verdiğimiz tüm alanlarda iş gücü piyasanın tüm temsilcileriyle birlikte bu iş birliklerini uygulamaya geçirdik."

Türkiye'nin en önemli kurum ve kuruluşlarıyla çok güçlü meslek liseleri kurmaya başladıklarını aktaran Bakan Özer, Yıldız Teknik Üniversitesi ile atılan adımın da bu kapsamda olduğunu belirtti. Özer, "Öğretmenlerimizin eğitimlerini, oradaki öğrencilerimizin Ar-Ge çalışmalarını üniversitede yaptıkları, akademisyenlerimizin ders verdikleri mekânları, kaynakları birlikte kullandıkları bir ortaöğretim kurumu... İstediğimiz şey bu." diye konuştu.

Türkiye'nin farklı alanlardaki deneyimleri eğitim sistemine ne kadar transfer edilebilirse sistemin o kadar güçlü olacağını kaydeden Bakan Mahmut Özer, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz'ın şahsında tüm üniversite akademisyenlerine, çalışanlarına ve bu projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.