İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"MATEMATİK PANELİ ve SERGİSİ" GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Öğretmen Akademileri Sayısal Bilimler Akademisi koordinesinde, Medipol Üniversitesi iş birliği ile "Matematik Paneli ve Sergisi" gerçekleştirildi.


Alanında uzman akademisyenlerin katıldığı panelde, Bakanlığımızın başlattığı "Matematik Seferberliği" bağlamında, yapılacak çalışmaların sahaya yansımaları, üzerinde duruldu. 

Millî Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK ve üniversiteler iş birliğinde, matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem öğrenimini kolaylaştıracak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlamak için "Matematik Seferberliği" başlatıldı. Matematikteki öğrenme yaklaşımını değiştirmeyi amaçlayan projeyle yeni yaklaşımlarla öğrencilerimizin matematiği severek öğrenmeleri ve yaşama uyarlamaları hedefleniyor.

Panele İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve Medipol Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyeleri katıldı. Panelin açılış konuşmalarını yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yazıcı, Bakanlığımızın bu süreçte gerçekleştirdiği çalışmalarına değinerek üretilen dijital içeriklerin, hazırlanmakta olan matematik çizgi filmlerinin, oyunların, matematik külliyatının matematik eğitimine katkılarından bahseden Yazıcı, Matematik ile ilgili olumsuz algıların ortadan kalkması adına Matematik seferberliğinin önemini dile getirdi.

 Açılışta konuşan Dr. Öğr. Üyesi Özlem Erkek, matematik eğitimimizdeki sorunları ve Bakanlığımızın çizmiş olduğu yol haritasını değerlendirdi.

Medipol Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Servet Bayram açılış konuşmasında böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için yaşadıkları memnuniyeti dile getirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Bahadır Matematik okuryazarlığı, uluslararası sınavlar (Pisa, Timms, vb) ile matematik eğitiminde teknoloji, materyal kullanımlarından ve matematik atölyelerinden bahsetti.

Medipol Üniversitesi Matematik Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Hüseyin Kocaman ülkemizde ve dünyada matematik eğitimi tarihinden örneklerle bahsetti. Matematik eğitimi konusunda geleceğe projeksiyon tuttu.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Oğuz  Köklü Bakanlığımızın hedefleri arasında olan "Matematik Külliyatı Oluşturma"nın getireceği kazanımlardan bahsederken matematik eğitiminde veri kullanımının önemine değindi.  Köklü, teknoloji entegrasyonunun hangi boyutlarda olması gerekliliğine dair paylaşımlarda bulundu.

Panel bitiminde Hacı Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri kendi besteledikleri matematik şarkılarını söylediler.

Ardından sergi alanına geçildi ve öğrencilerin yapmış olduğu matematik çalışmaları incelendi. Çalışmaların öğrenciler tarafından tanıtımları yapıldı. Sonrasında ilkokul ve ortaokul öğrencileri, Medipol Üniveristesi Öğretim Üyesi Dr. Figen Bozkuş'un lisans öğrencileriyle geliştirmiş olduğu matematik oyunlarını, lisans öğrencilerinin rehberliğinde oynadı.

28-04-202228-04-202228-04-202228-04-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.