İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI BİR DİZİ ETKİNLİKLE KUTLANDI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" dolayısıyla bayramın neşesini her çocuğa iletecek şekilde bir dizi kutlama programı hazırlandı.
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI BİR DİZİ ETKİNLİKLE KUTLANDI

Büyük bir coşku ve heyecanla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda tüm çocuklar hep beraber "Yaşasın 23 Nisan!" dedi.

Önceliğin çocukların iyi olma hali ve mutluluğu parolasıyla planlanan ve18 Nisan itibariyle başlayan İstanbul İl Millî Müdürlüğü Kutlama Programı 26 Nisan'a kadar devam edecek.

İlçe müdürlüklerinde belirlenen öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte İstanbul Valisini, 1. Ordu Komutanını; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanını, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısını; İl Emniyet Müdürünü ve İl Millî Eğitim Müdürümüzü makamında ziyaret etti.

23 Nisan günü saat 10.00'da Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törene, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz yöneticilerinin yanı sıra mülki, idari ve askerî erkan da katıldı.

Etkinlikler büyük bir coşkuyla başladı

Etkinlikler, Kültür Bakanlığı Ses Sanatçısı Berke Meyman'ın yönettiği öğrenci ve öğretmenlerden oluşan koronun mini konseri ile başladı. Beyoğlu İhsan Şerif İlkokulu öğrencilerinin halk oyunu gösterisiyle devam eden törende, Taksim Cumhuriyet anıtına çelenk sunuldu. Tören, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Taksim'deki tören bir öğrencinin 'Bizim Bayramımız' adlı şiiri okumasıyla sonlandı.

İl genelinde bütün ilkokul ve ortaokullarda coşkuyla günün anlam ve önemi kapsamında kutlama etkinlikleri düzenlendi. Bayramın başlangıç ve bitiş saatleri arasında resmî kurumlar bayraklarla donatıldı.

Çelenk sunma töreninin ardından resmî kutlama programı, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın konuşmalarıyla başlayan törene İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Korgeneral Sayın Kemal Yeni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, il ve ilçe protokolü, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı. Yazıcı, konuşmasında şunları ifade etti:

"Çocuklarımızın neşesi hiç bitmesin"

"Salgın sürecinden sonraki bu ilk kutlamadaki coşku hepimizi çok mutlu etti. Çocuklarımızın neşesi hiç bitmesin. 23 Nisan 1920 ülkemizin tarihinde çok önemli bir dönüm noktası. Belki de yeni bir diriliş, milletimizin kendisine güveninin, milli egemenlik konusundaki kararının önemli bir göstergesi. Çocuklarımıza armağan edilen bu kutlu gündeki meclisimizin kurulduğu günle aynı heyecanla, aynı düşünce ve duygularla çocuklarımıza, geleceğimize birlikte inanıyoruz."

Konuşmanın ardından Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer'in kutlama mesajı okundu.

Görsel şölen

Kutlama töreni; Beşiktaş Hasan Ali Yücel Ortaokulu ve Kağıthane Çeliktepe Ortaokulu öğrencilerinin müzik dinletisiyle devam etti. Kutlama töreni İstanbul Masal Okulu öğretmenlerinin masal anlatımıyla tüm çocukları ve katılımcıları masalsı bir dünyaya götürdü. Tören, Kadıköy Ferudun Tümer Anaokulu öğrencilerinin 'tebessüm' isimli ront gösterisi ile devam etti. "Bir Ses İki Hareket" Projesi kapsamında halk oyunları çalışmalarında görev alan öğrencilerle kültürel değerlere ilişkin duyarlılığı yansıtan "Anadolu'nun Renkleri" isimli halk oyunları gösterisi yapıldı.

Bayram coşkusu hafta boyu devam edecek

İl Millî Eğitim Müdürlüğünce bayrama özel olarak hazırlanan 23 Nisan haftasında çocuklara mutlu anlar hediye etmeyi amaçlayan etkinlikler kapsamında her ilçeden seçilen temsilci öğrencilerle müzikli şiir etkinlikleri düzenlendi. Gülümsemek ve gülümsetmenin çok değerli olduğu "Çocuk Neşesi" teması doğrultusunda ve iki haftaya yayılan etkinlikler boyunca "İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Masal Okulu", "İstanbul Öğretmen Akademileri" ve ilçe müdürlüklerince hazırlanan çalıştaylar, atölyeler, masal ve şiir saatleri, sergi ve şenlikler devam edecek.

18 Nisan tarihi itibariyle başlayan etkinlikler İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Sanat Galerisinde Çamlıca Vakfı Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan Mehter Gösterisi gerçekleştirildi. Gösterinin ardından Üsküdar İlçesi Rauf Orbay İlkokulu öğrencileri Canlı Müze etkinliği gerçekleştirdiler.

Umudum Öğretmenim Projesi koordinasyonunda 20 Nisan günü Forest Kemerburgaz Macera Parkı'nda "Çocuk Şenliği" gerçekleştirildi. Şenlik kapsamında macera parkuru, Doğada 23 Nisan Konulu Afiş Tasarlama ve trekking etkinlikleri yapıldı.

Öğrencilerimizin gözüyle eğitim sürecini değerlendirmek, onları alan uzmanı akademisyenlerle buluşturmak ve eğitim süreçlerinden çok yönlü beklentilerini tespit etmek amacıyla 21 Nisan'da Beykoz Sabancı Öğretmenevi'nde "Çocuk Neşesi Çalıştayı" düzenlendi.  

Çalıştayın akabinde öğrencilerimizin çok yönlü faaliyetlerle kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri sağlamak amacıyla 15 farklı atölyede ebru, sanat terapisi, orf, pandomim, kolaj, origami, aurdino, akıl zekâ oyunları, STEM, Anemlematik Güneş Saati, CD2lerle Akrilik Boya, Kukla Gösterisi gibi farklı atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

T3 Vakfı desteği ve 320 çocuğun katılımıyla 20/21 Nisan tarihlerinde açık alanda bilim etkinlikleri kapsamında DENEYAP Atölyeleri yapıldı.

Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi tarafından çocukların hem tedavilerine hem de psikolojilerine destek olmak amacıyla Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinde, lösemi gibi hastalıklar nedeniyle uzun süreli tedavi gören çocuklar için program düzenlendi.

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda çocuk neşesini yansıtan geleneksel çocuk oyunları oynanacak ve Ulusal Egemenlik, Atatürk ve Çocuk konulu etkinlikler yapılacak ve ilgili müzeler ziyaret edilecek.

İstanbul Öğretmen Akademileri ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı iş birliği ile 25-28 Nisan 2022 tarihleri arasında dört gün sürecek olan "Bugünden Geleceğe İlkokulda Eğitim Sorunlar ve Çözümler Çalıştayı" düzenlenecek.

Etkinlikler, bütün okul kütüphanelerinde hafta boyunca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı temalı söyleşi ve okuma etkinlikleri, Masal Şöleni, Çocuk Hakları Paneli şeklinde devam edecek. Çocukların sosyal ve duygusal durumlarıyla sanata ilgileri, söyleşilerin ana temasını oluşturacak.

24-04-202224-04-202224-04-2022

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.