İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AB ERASMUS AKREDİTASYON OKUL VE YETİŞKİN EĞİTİMİ PROGRAMI TANITILDI

AB Erasmus Akreditasyon Okul Eğitimi ve Yetişkin Eğitimi Programı, Şehit Haki Aras Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen programla tanıtıldı.
AB ERASMUS AKREDİTASYON OKUL VE YETİŞKİN EĞİTİMİ PROGRAMI TANITILDI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Başakşehir Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilecek programa; İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çoşkun ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı: "Hayata geçirilecek programla öğretmenlerin çok yönlü gelişmelerini, yabancı dil motivasyonlarının arttırılmasını ve mesleki gelişimlerini önemli oranda katkı sağlanmasını ve okuldaki meslektaşlarıyla edindikleri tecrübeleri paylaşarak eğitimde iyi örneklerin yaygınlaştırılmasını amaçlanıyoruz. Bu sürece meslektaşlarımızın en iyi şekilde çalışacaklarına yürekten inanıyorum." dedi.

Akreditasyon okul eğitimi ve yetişkin eğitimi programıyla gözlem yapma ve kurs programlarına katılarak öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri ve mesleki yeterliliklerinin artırılması, özellikle yurtdışında eğitimde yeni yaklaşımlar, özgün uygulamalar alanlarında alınacak eğitimlerle öğretmen, öğrenci ve kursiyerlerin daha donanımlı olmaları hedefleniyor.

"Akreditasyon süreci İstanbul'umuzda çok önemli bir karşılık buldu"

Programda akreditasyon programından ve başvuru sürecinden bahseden Yazıcı şunları kaydetti: "Ulusal Ajansımızın Türkiye genelinde başlattığı akreditasyon süreci İstanbul'umuzda çok önemli bir karşılık buldu. Bu sürece öncelikle kurumlarımızı dahil edebilmek için başvuru şartlarını özetleyen nitelikli bir kılavuz hazırlamaya çalıştık. Başvuru süreçlerinden eşit düzeyde yararlanılmasını sağlamaya gayret ettik. Bunun için İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimimiz çok büyük bir emekle çalıştı. Hazırladığımız başvuru kılavuzunu diğer illerimiz de paylaşma imkânı bulduk. Neticede akreditasyon ile alakalı 2021 ve 2027 yıllarını kapsayacak şekilde çok nitelikli bir başvuru sürecinden sonra yararlanma sürecimiz başlamış oldu."

"Süreci öğretmenlerimizin de çok yönlü destekleriyle sürdüreceğiz"

Okul eğitimi, mesleki eğitim ve yetişkin eğitiminde Ulusal Ajansın sağladığı imkânları en iyi şekilde değerlendirmeye gayret ettiklerini ifade eden Yazıcı şöyle konuştu: "Geçtiğimiz günler içerisinde özellikle mesleki eğitimdeki paydaşlarımız olan İstanbul Sanayi Odası ve MÜSİAD'la beraber bir tanıtım çalışması yaptık. Onlarla birlikte ülkemizde büyük bir ivme kazanan mesleki eğitime katkı sağlamak üzere meslek okullarımız ve öğrencilerimizle beraber bu süreci öğretmenlerimizin de çok yönlü destekleriyle sürdüreceğiz. Burada da yine en önemli paylaş gruplarımız dan biri olan Başakşehir Belediyesi ile yetişkin eğitimi üzerinde birlikte çalışacağız. Beraberinde de biz de birçok eğitimdeki iş birliğimizin bize kazandırdığı deneyimlerle birlikte yetişkin eğitimiyle de İstanbul Valiliğimizin koordinasyonunda bütün çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

"Meslektaşlarımızın en iyi şekilde çalışacaklarına yürekten inanıyorum"

Okul eğitimini çok özel bir başlıkla ele aldıklarını belirten Yazıcı, "Okuldaki yetişkin eğitiminden yararlanacak olan öğretmen ve kursiyerlerimiz gibi mevcut olan okul eğitiminde de öğretmen ve öğrencilerimizin en üst düzeyde kısa ve uzun süreli eğitimle özellikle farklı ülkeleri karşılaştırma yoluyla en nitelikli uygulamaları farklı ve özgün çalışmaları yerinde görmek ve karşılıklı etkileşimi en üst düzeyde sağlayabilmek adına bu çalışmalarımızı üretmiş olacağız. Bu sürece meslektaşlarımızın hakkını vermek için iyi şekilde çalışacaklarına yürekten inanıyorum." dedi.

Programda yaptığı konuşmada eğitimin önemine işaret eden Başakşehir Belediye Başkanı Kartoğlu, "Yurt dışında eğitimde yeni yaklaşımlar ve özgün uygulamalar alanlarında alınacak eğitimler ile öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve kursiyerlerimizin daha donanımlı hale geleceklerine inanıyorum." diye konuştu.

 Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje ile öğretmen ve öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri ve mesleki yeterliliklerinin artırılması amacıyla yurt dışında eğitim almaları sağlanacak. Proje kapsamında ilk yıl itibariyle 100 kurumdan 164 öğretmen ve 113 öğrencinin yurt dışına gönderilmesi hedefleniyor. Ayrıca, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Halk Eğitim Merkezleri'nde en çok açılan kurs programları dikkate alınarak, 20 halk eğitim merkezinden 70 öğretmen ve 80 kursiyer de yurt dışı gönderilecek.

 

03-04-202203-04-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.