İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için bir mesaj yayımladı.
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

Bugün dünya tarihinin önemli dönüm noktalarından birini teşkil eden, Türk milletinin tarihin akışı üzerinde belirleyici bir rol oynadığı, İstiklâl Harbimizin ön sözü niteliğinde olan önemli bir günü yâd ediyoruz.

Takvimlerin 18 Mart 1915'i gösterdiği tarihte dönemin en teknolojik orduları karşısında dünya; imanın, azmin, fedakârlığın zaferine Çanakkale Zaferine şahitlik etti. Kahraman Türk ordumuzun Çanakkale Cephesi'nde verdiği mücadele yalnızca Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin seyrini değiştirecek düzeydeydi. Bu cephede alınan galibiyet dünyadaki güç dengelerini değiştirmiş ve milletimizin cesaretini ve azmini bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Çanakkale muharebeleri, dünyanın en büyük orduları karşısında, çok sıkıntılı bir dönem geçirmekte olan milletimizin gerçekleştirmiş olduğu büyük direnişi simgeler. 18 Mart Çanakkale Zaferi, bizim için azim ve kararlılıkla fedakârlığın birleştiği olağanüstü bir mücadele demektir.  Millî Mücadelemizin işaret fişeği Çanakkale Zaferimizin 107. yıl dönümünü idrak ettiğimiz bu tarihi günde tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Şüphesiz milletimiz, Birinci Dünya Savaşında Çanakkale'de yürütülen mücadelenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordu. Bunun için varını, yoğunu ortaya koyarak Çanakkale'yi geçilmez kılmayı başardı.

 Sadece cephede değil, cephe gerisinde kalanların da savaştığı bir kahramanlık destanı olan Çanakkale, yüzyıllarca esaret altında yaşamış milletler için de istiklâl meşalesinin tutuşturulduğu yer olmuştur. Çanakkale Zaferi ile kahraman ordumuz, en son teknolojik silahlara ve devasa donanmalara sahip denizaşırı sömürge imparatorlukları kurmuş devletlerin de yenilebileceğini tüm dünyaya ispat etmiş, vatanın aziz toprağını düşmana çiğnetmemiştir.

Bu unutulmaz destanı yazan Türk askeri Çanakkale önünde İtilaf Devletleri kuvvetleri karşısında verdiği mücadelenin büsbütün idrakinde olmuştur. Bir Türk subayının "Hâl ve şartlar ne olursa olsun, ilâhî kader bizim kuşaklara bu ağır vazifeyi yüklemiş bulunuyordu. Ehemmiyetle dikkate layıktır ki, sözlerin çok ilerisinde bulunan bu ödevin derin mana ve kutsiyetini kumandanlar, subaylar ve erler iyice anlamışlardı" sözleri bu idrake işaret etmektedir. İşte bu bilinç Çanakkale'yi sonsuza dek geçilmez kılmıştır. 

Çanakkale büyük bir seferberlik savaşıydı, ülkede eli silah tutan herkes Çanakkale'ye koşmuştu. Muharebelerin devam ettiği o dönemde ülkemizde pek çok lise mezun vermemiştir. Bunun sebebi gencecik fidanların; son sınıf öğrencilerinin tamamının Çanakkale'ye gitmesi ve genellikle de geri dönememiş olmasıdır. Fakülte öğrencilerinin hepsi savaşa gittiği için üniversiteler öğrencisizlikten âdeta kapanma noktasına gelmiştir. Özellikle hekim ihtiyacı sebebiyle tıp fakültesi öğrencileri zorla cepheden okullarına geri gönderilmişlerdir.

 İşte bizi dirilten Çanakkale Zaferi bunlar gibi daha nice kahramanlık hikâyeleri sayesinde kazanılmıştır. Unutmamalıyız ki, Çanakkale'nin mesajını ruhumuza sindirmeden, eğitim ortamlarımızda gerektiği şekilde özenle anlatmadan milletimizin zor günlerdeki var oluş mücadelesini doğru bir şekilde kavrayamayız.

Bugün millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için tarihimizi gelecek nesillere en doğru bir şekilde öğretmemizin gerekliliğine inanıyoruz. Bu düşünceden hareketle, Türk Tarihi'nin önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale Savaşları bütün yönleri ile bilmeli ve genç nesillere öğretmeliyiz. Bu tarihi genç nesillere aktarmadaki temel amacımız, Çanakkale Zaferini kazandıran ruh, irade, inanç ve azmi bilimsel ve tarafsız bir bakışla gözler önüne sermektir.

Tüm bunları unutmadan her çağ ve her zamanda Çanakkale'yi yeni nesillere, gençlerimize azalmayan bir heyecanla aktarmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Öğrencilerimize şehitlik ve gaziliğin, bunun üst çatısı olarak vatan sevgisinin anlatımı başlı başına değerlidir. Millet olmanın anlamını kavramak için hepimizin tarihimizi hatırlamaya ihtiyacı var.

Bize düşen, bizi biz kılan değerlerin taşıyıcısı olmak, geçmişten alınan güçle yeniliklerin izini sürmek, kendi birikimlerimizin değerini daima bilmektir. Birlikte başarmanın ne demek olduğunu gösteren 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 107. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vatanımızı savunan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Çanakkale'yi destan kılan milletimizin tüm zaferleri kutlu olsun.                                                                                                            

 

                                                                                                                                              Levent YAZICI

 

                                                                                                                              İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.