İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İŞİM VAR OKULA GİDİYORUM PROJESİ PROTOKOLÜ

 "İşim Var Okula Gidiyorum" Projesi kapsamında İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Ümraniye Belediyesi arasında protokol imzalandı.
İŞİM VAR OKULA GİDİYORUM PROJESİ PROTOKOLÜ

Ümraniye Belediyesi uhdesinde yürütülen ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün de paydaş olarak yer aldığı çocuklarımızın güvenli ortamlarda nitelikli bir birey olabilmesi adına gerekli yönlendirme ve desteği sağlamak ve geleceğin Türkiye'sini daha ileriye taşımak için gençlerin enerjisini doğru işlere yönlendirmeyi amaçlayan, öğrencilerimizin istedikleri meslekleri uygulamalı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayan  "İşim Var Okula Gidiyorum" Projesi kapsamında İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Ümraniye Belediyesi arasında protokol imzalandı.

Protokol imza törenine Ümraniye Kaymakamımız Sayın Cengiz Ünsal, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Ümraniye Belediye Başkanımız Sayın İsmet Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Özen, İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kemal Akar, Sektör temsilcileri, projeye dahil olan öğrencilerimiz ve velileri katılım sağladılar.

Proje sayesinde sosyoekonomik sebeplerle eğitimlerini bırakan veya eğitimine ara vermek zorunda kalan öğrenciler tekrar eğitim hayatına kazandırılıyor. Gençlere seçtikleri branşlarda çalışma imkânı sağlayan bu proje ile dört senelik staj ve eğitim sürecini tamamlayan öğrenciler meslek sahibi olurken aldıkları diploma ile iş hayatına kazandırılabilecekler. Proje kapsamında Ümraniye Kaymakamlığı, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Ümraniye Sosyal Hizmet Merkezi, Kadosan, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi, İmes, Modoko, Keyap, Des Sanayi Sitesi ve Ümraniye Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile birlikte yürütülen, programla onlarca öğrencinin vasıflı personel statüsü kazanabilmeleri, meslek sahibi olabilmeleri ve yeteneklerinin farkına vararak sevecekleri mesleklere yönelmeleri hedefleniyor.

4 Gün Staj, 1 Gün Eğitim

Gençler, seçtikleri branşlarda uzmanlaşmaları için çeşitli işletmelere stajyer olarak yerleştiriliyor. Bu proje yalnızca gençleri mesleki eğitim merkezlerine yönlendirmekle kalmayıp, kendilerini yetiştirecek olan; belgesi olmayan iş yeri sahiplerine de kalfa, usta ve usta öğreticilik belgesi kazandırıyor.

Psikolog ve eğitimcilerden oluşan proje ekibi; tespit edilmiş, eğitimini yarıda bırakmış olan yüzlerce genci, projeye dâhil etmek için yoğun mesai harcıyor. İşim Var, Okula Gidiyorum Projesi öğrencileri, haftada 4 gün staj, 1 gün de eğitim görüyor.

Proje ile çıraklık eğitiminin örgün ve zorunlu eğitim kapsamına alınması ile ekonomimizin temel yapı taşı olan işletmelerin çırak ihtiyacının karşılanması ve çırak öğrencilerimizin ahilik kültüründen gelen usta çırak ilişkisiyle mesleklerini işbaşında öğrenmeleri amaçlanıyor.

"İşim Var, Okula Gidiyorum" Projesi ile Ümraniye'de ikamet eden vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçlarına cevap verebilen, yaşanılabilir çevre anlayışına uygun eşitlik ve adalet ilkeleri ışığında yerel hizmetler sunuyor.

'İşim Var, Okula Gidiyorum.'' Projesi kapsamında ''Her insan sevdiği işi yaparak gelişir.'' anlayışıyla öğrencilerin hedef ve kabiliyetlerini göz önünde bulundurarak, onlara en uygun meslek seçimlerini gerçekleştirilmesi hedeflendi. Böylece projede yer alan öğrencilerin istedikleri meslekleri uygulamalı bir biçimde gerçekleştirmelerine zemin hazırlandı.

Projedeki öncelik ortaokul mezunu olup liseye kayıt yaptırmayan veya eğitimini lise sürecinde bırakan öğrencileri Mesleki Eğitim Merkezine yönlendirmek. Ancak öğrenci tercihi doğrultusunda ilk etapta Açık Öğretim Liselerine ön kayıt dilekçelerini alarak eğitime kaldıkları yerden devam etmeleri sağlanıyor.

Mesleki Eğitim Merkezine yönlendirilen öğrencilerin iş yerlerinde, usta-çırak ilişkisi çerçevesinden çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesi alması sağlanır. Bu kapsamda 1 gün okula giderek, beraberinde 4 gün işyerlerinde staj (beceri eğitimi) yaparak eğitim süreci tamamlanır ve diploma almaya hak kazanıyorlar.

Bugün mesleki eğitim merkezleri çok çeşitli kolları olan okullara dönüşmüş durumdadır.

04-03-202204-03-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.