İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÜRETEN OKULLAR PROJESİNE HAYDARPAŞA MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ'NDEN ANLAMLI KATKI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün "Üreten Okullar Projesi" kapsamında, Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve Üsküdar Belediyesi iş birliği ile Üsküdar'da bulunan tüm resmi okullar için 120 adet ahşap kürsü üretildi.
ÜRETEN OKULLAR PROJESİNE HAYDARPAŞA MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ'NDEN ANLAMLI KATKI

 Kürsülerin üretimi, döner sermayeye katkı sağlamak ve nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yapıldı.

21 Şubat 2022 tarihinde, saat 08.30'da Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen bayrak töreninin ardından kürsü teslim töreni icra edildi.

Teslim töreni, Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın, okul öğrencileri, öğretmenler ve velilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

"Üreten Okullar Projesi" ile mesleki değerlere sahip, yenilikçi, girişimci, üretken, ekonomiye değer katan nitelikli işgücü yetiştirilmesi, döner sermaye işletmesine sahip meslekî ve teknik eğitim kurumlarının mevcut üretim ve pazarlama kapasitelerinin yükseltilmesi, amaçlanmaktadır.

Törende konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Satın Levent Yazıcı haftaya öğrencilerle birlikte başlamanın mutluluğu ve gururu içinde olduğunu belirtti. Yazıcı, coşkulu kalabalığı selamladıktan sonra şu değerlendirmelerde bulundu: "Bugün burada Haydarpaşa Lisemizde Haydarpaşalı olmanın gurunu yaşayan siz gençlerimizle birlikte olmak da benim için ayrı bir mutluluk sebebi. Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, bizim gurur duyduğumuz okullarımızdan biri.

 Üretimde Yüzde İki Yüz Dokuzluk Artış

Konuşmasına meslek liselerinin bir önceki yıla göre üretimdeki artış verilerinden bahseden Yazıcı, şunları söyledi: "Millî Eğitim Bakanlığımız geçtiğimiz hafta içinde çok güzel bir veri açıkladı. Değerli Gençler, meslek okullarımız döner sermaye üretiminde bir önceki yıla oranla ocak ayında yüzde 209 oranında bir artış sağladı. Bu artış oranında en yüksek artış oranını İstanbul meslek okullarımız gerçekleştirdi. Bunlar içerisinde de Haydarpaşa mesleki teknik Anadolu Lisemizin özel bir yeri ve katkısı var. İşte bu katkı aslında eğitimin üretimin istihdamın birlikte gerçekleştiğinde meslek okullarının geleceğe dönük olmak üzere neler yapabileceğinin çok somut bir göstergesi.  Biraz önce sayın Belediye Başkanımız da ifade etti. Millî Eğitim Bakanımızın ve İstanbul Valimizin de özel destekleri var Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Lisemizde. Çünkü biliyoruz ki burada yaklaşık 3 bin gencimizi geleceğe model olarak yetiştiriyorlar."

Mesleki eğitimin bu ülkenin umudu olduğunu ifade eden Yazıcı, Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesinin de İstanbul'a, Üsküdar'a gerçekten büyük bir umut ve gurur kaynağı olduğunu söyledi ve konuşmasına şöyle devam etti: "İşte bu güzel okulumuzda sizinle birlikte bu haftaya başlarken yine kendi değerlerimizi ortak yükselen yıldızımızı, paylaştığımız mesleki hamleleri, hep birlikte gerçekleştirdiğimiz güzel bir haftaya başlıyoruz. Ben bu çalışmaların hepsinde çok önemli katkıları olan Sayın Kaymakamımıza ve Sayın Valizimize teşekkür ediyorum. Burada okullarımıza dokunan her türlü uygulamaları çok değerli.  İşte bugün de 120 tane kürsü bizzat sizlerin vesilenizle üretilerek okullarımızla buluşturulması aslında mesleki eğitime olan bakışları ve okullarımızla bütünleşme çabaları okullarımızın her an yanlarında olacakları duygusunu taşımaları yönüyle de çok önemli."

700 Öğrenci Mesleki Eğitim Merkezleriyle Buluştu

 Mesleki eğitimde çok önemli bir boyut oluşturan mesleki eğitim merkezlerinin gelişimi içinde Üsküdar Belediye Başkanlığının "Hem İşim Var Hem Okulum" çalışmasıyla da çok özel bir katkı sağladığına vurgu yapan Yazıcı, çok kısa bir süre içinde 700 öğrencinin mesleki eğitim merkeziyle yeniden buluştuğunu ifade etti. Öğrencilerin okullarıyla beraber işlerini bütünleştirdikleri çok güzel bir çalışmaya başladıklarını söyleyen Yazıcı: "Bu önemli katkı için Belediye Başkanımıza ve bu çalışmayı çok yönlü destekleyen Sayın Kaymakamımıza, İlçe Millî Eğitim Müdürümüze, Değerli Şube Müdürümüze ve ekip arkadaşlarına ve okul müdürümüze ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi. Konuşmasına devam eden Yazıcı: "Burası bizim için geleceğimize dönük olmak üzere çok değerli bir merkez, gelecekte bu okulumuzdan yetişen gençlerimiz belki de sanayimizin ekonomimizin üretim kaynaklı çalışmalarında çok önemli bir yer tutacak. Bu okulumuzdaki emekleri için meslektaşlarımıza ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Biliyorum ki üzerinizdeki hakkı ve emekleri çok büyük. Eğer biz burada bugün bir arada olup geleceğe ve sizlere yönelik bir projeksiyon oluşturabiliyorsak asıl bu emek öğretmenlerimizindir. Bu bağlamda okul müdürümüz başta olmak üzere değerli meslektaşlarımın her birine bu okuldaki çabaları, sizinle yürüdükleri yolda emekleri için çok teşekkür ediyorum. Haftamız hayırlı bereketli olsun." diyerek konuşmasına son verdi. 

Törende konuşma yapan Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise konuşmasında: "Sevgili Gençler, buradan muhteşem görünüyorsunuz. Sizlerle iftihar ediyoruz. Bir milletin sizin gibi gençleri olduğu müddetçe Allah'ın izniyle yeryüzünde o millete mağlubiyet yoktur. Zafer vardır. Başarı vardır, mutluluk vardır.  İstanbul'umuzun marka bir ilçesinde marka bir lisede eğitim görmek ayrı bir güzelliktir. Ayrı bir başarı hikâyesidir. Bu başarı hikayenizde sizlere Allah zihin açıklığı versin. Sizleri görünce bizler de heyecanlanıyoruz, mutlu oluyoruz. Haftaya sizinle başlamak bizim için moral ve motivasyon kaynağı. Burada bir taraftan meslek edinirken bir taraftan da bilgi ve beceriyle donanıyorsunuz. Bakın bunun en güzel örneği şu anda konuşma yaptığımız kürsü sizin eseriniz. Burada el beceriniz mesleki bilgi ve birikiminizle birlikte hayatınızda inşallah sizlere yeni ufuklar açılacak. İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya'nın da özellikle takibi ve bu güzel okulumuza ilgi ve alakasıyla eğitim öğretim ve istihdam projesi kapsamında ülkemizde örnek bir çalışma yürütülüyor. Daha bu okulu bitirmeden eğer üniversiteye gitmeyi düşünmüyorsanız anında mesleğiniz hazır halde buradan mezun olacaksınız.  Dolayısıyla Sevgili Gençler, çok özel bir okuldasınız çok tarihi bir okuldasınız ve çok donanımlı bir eğitim öğretim hayatının muhatabısınız." İfadelerine yer verdi.

 Konuşmaların ve bayrak töreninin ardından yapılan törenle kürsü teslim töreni gerçekleştirildi.

22-02-202222-02-202222-02-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.